Portal Profeto to wielka internetowa ambona

Andrzej Domagalski
Dziedziniec Seminarium w Stadnikach
Dziedziniec Seminarium w Stadnikach Fot. Andrzej Domagalski
Udostępnij:
Stadniki. W Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów studiują alumni z Polski, ale też z Białorusi, Chorwacji oraz Słowacji. Działa też grupa medialna; radio nadaje 24 godzin.

Historia seminarium księży sercanów sięga II wojny światowej, kiedy to ks. Stanisław Michalik i br. Antoni Szewc przeznaczyli swoje dziedziczne ziemie w Stadnikach na budowę kaplicy oraz domu zakonnego. Miał on służyć jako dom formacyjny przyszłych sercańskich księży i braci zakonnych. Nową placówkę Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli księży sercanów, erygowano w roku 1946, we wrześniu 1964 r. rozpoczęto pierwszy rok akademicki połączonych studiów filozofii i teologii.Do roku 1964 klasztor stad-nicki pełnił rolę m. in. nowicjatu, miejsca studiów teologicznych i niższego seminarium. Mieszkali w nim także duszpasterze utworzonej w 1951 r. parafii w Stadnikach. Klasztor rozbudowywano sukcesywnie. Wzrastała także liczba alumnów sercańskich, którzy od 1964 r. nieprzerwanie do dziś w Stadnikach zaczynają i kończą studia przygotowujące do kapłaństwa . W 1980 r. została podpisana umowa o współpracy naukowej pomiędzy Seminarium, a Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, przekształconą w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Pierwsi obcokrajowcy
W końcu lat 80. formację sercańską w Polsce zaczęli pierwsi obcokrajowcy. Byli to Chorwaci. W tym samym czasie do kapłaństwa przygotowywało się 98 alumnów. Potem w seminarium uczyli się też kandydaci z: Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii oraz Rosji kilku Słowaków i Fin. Obecnie, obok alumnów z Polski, w Stadnikach studiują także alumni z Białorusi, Chorwacji oraz Słowacji. W sumie piętnastu.

Znane jest ogromne przywiązanie założyciela księży serca-nów, Francuza o. Leona Jana Dehon do działalności misyjnej; jeszcze za swego życia rozesłał on swych duchowych synów do prawie wszystkich ówczesnych państw Europy, do Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Polscy sercanie przykładają do misyjnego charyzmatu swego Założyciela wielką wagę. - Dla podkreślenia charyzmatu misyjnego założyciela Zgromadzenia, już od września 1974 r. zaczęto używać nazwy Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów. Jest to jedyne takie „misyjne” seminarium w Polsce - mówi ks. Leszek Poleszak rektor WSM. Obecnie polscy sercanie pracują w ponad dwudziestu krajach na pięciu kontynentach, a wszystko wskazuje na to, że ich następców nie będzie brakować. Zapał misyjny wśród alumnów jest duży.

Niosą dobrą nowinę

W realizacji pragnienia niesienia Dobrej Nowiny o Chrystusie poza granicami Polski ma służyć pomocą Deklaracja o dyspozycyjności misyjnej zalecona przez Kapitułę Generalną w 2015 r., o której mówi ks. rektor: - Zarządzając zgromadzeniem misyjnym i mając świadomość o dyspozycyjności misyjnej zakonników łatwiej zabezpieczyć potrzeby kościołów partykularnych, w których Zgromadzenie prowadzi swoje misje. Taką deklarację może złożyć każdy kandydat do wieczystych ślubów zakonnych. W tym roku po raz pierwszy jeden z kleryków Seminarium uczestniczył w międzynarodowym sercańskim wolontariacie misyjnym. Ma to być czymś zwyczajnym w nadchodzących latach.

W wolontariacie misyjnym uczestniczył alumn Wojciech Bochenek: - Byłem w Albanii. Wraz z liczną grupą włoskich wolontariuszy pomagaliśmy w organizacji warsztatów dla dzieci. Było mnóstwo śmiechu i zabawy, ale przede wszystkim katechezy. Piszę pracę magisterską z misjo-logii, w ramach której zgłębiam życie Kościoła w Korei. Mam nadzieję, że w przyszłości zdołam wyjechać na misje. do Azji.

Grupa medialna Profeto

W działalność ewangelizacyjno-misyjną - w ramach prowincji polskiej księży sercanów - włącza się m. in. Grupa Medialna Profeto. W jej skład wchodzą portal Profeto.pl, Radio Profeto, Rekolekcje24.info oraz Profeto IT. Siedziba Profeto znajduje się na poddaszu WSM w Stadnikach, a jej dyrektorem ks. Michał Olszewski. Portal uruchomiono w 2012 r. - Portal Profeto.pl jest prawdopodobnie największą amboną w Internecie. Codziennie umieszczamy tam kilka komentarzy do Ewangelii z danego dnia, komentarz do czytania oraz komentarz Ewangelii dla dzieci - mówi ks. Olszewski. Dwa lata później rozpoczęło nadawanie radio. Ks. Olszewski kontynuuje: - Radio Profeto to codzienne 24 godziny chrześcijańskiej muzyki oraz modlitwa przeplatana audycjami autorskimi. Jesteśmy słyszani na całym świecie. Nadajemy ze Stadnik, które są sercem radia - oraz z Warszawy, z naszego domu prowincjalnego. Alumni mają obowiązek comiesięcznego uczestniczenia w tzw. niedzielach pastoralnych, kiedy to odwiedzają szpital w Myś-lenicach, Dom Dziecka w Jasieniu, albo posługują w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Raz w semestrze grupa kleryków wraz z z księży wyjeżdża do wybranej parafii, gdzie w prezentują działalność Seminarium. Alumni uczestniczą także w przygotowaniach corocznych Sercańs-kich Dni Młodych, spotkań rodzin misjonarzy, posługują jako animatorzy w rekolekcjach młodzieżowych o-raz w pielgrzymce na Jasną Górę.

W Seminarium wydawany jest dwumiesięcznik dla chorych „Wstań”. Klerycy prowadzą stronę internetową WSM oraz ewangelizację w ramach seminaryjnego konta społecznoś-ciowego na Facebooku.

- Ks. Dehon często jest przedstawiany jako ojciec, który w jednej ręce trzyma gazetę, a w drugiej Pismo Święte - opowiada kl. Dariusz Trzebuniak, pochodzący z Zawoi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie