Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal Profeto to wielka internetowa ambona

Andrzej Domagalski
Dziedziniec Seminarium w Stadnikach
Dziedziniec Seminarium w Stadnikach Fot. Andrzej Domagalski
Stadniki. W Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów studiują alumni z Polski, ale też z Białorusi, Chorwacji oraz Słowacji. Działa też grupa medialna; radio nadaje 24 godzin.

Historia seminarium księży sercanów sięga II wojny światowej, kiedy to ks. Stanisław Michalik i br. Antoni Szewc przeznaczyli swoje dziedziczne ziemie w Stadnikach na budowę kaplicy oraz domu zakonnego. Miał on służyć jako dom formacyjny przyszłych sercańskich księży i braci zakonnych. Nową placówkę Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli księży sercanów, erygowano w roku 1946, we wrześniu 1964 r. rozpoczęto pierwszy rok akademicki połączonych studiów filozofii i teologii.Do roku 1964 klasztor stad-nicki pełnił rolę m. in. nowicjatu, miejsca studiów teologicznych i niższego seminarium. Mieszkali w nim także duszpasterze utworzonej w 1951 r. parafii w Stadnikach. Klasztor rozbudowywano sukcesywnie. Wzrastała także liczba alumnów sercańskich, którzy od 1964 r. nieprzerwanie do dziś w Stadnikach zaczynają i kończą studia przygotowujące do kapłaństwa . W 1980 r. została podpisana umowa o współpracy naukowej pomiędzy Seminarium, a Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, przekształconą w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Pierwsi obcokrajowcy
W końcu lat 80. formację sercańską w Polsce zaczęli pierwsi obcokrajowcy. Byli to Chorwaci. W tym samym czasie do kapłaństwa przygotowywało się 98 alumnów. Potem w seminarium uczyli się też kandydaci z: Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii oraz Rosji kilku Słowaków i Fin. Obecnie, obok alumnów z Polski, w Stadnikach studiują także alumni z Białorusi, Chorwacji oraz Słowacji. W sumie piętnastu.

Znane jest ogromne przywiązanie założyciela księży serca-nów, Francuza o. Leona Jana Dehon do działalności misyjnej; jeszcze za swego życia rozesłał on swych duchowych synów do prawie wszystkich ówczesnych państw Europy, do Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Polscy sercanie przykładają do misyjnego charyzmatu swego Założyciela wielką wagę. - Dla podkreślenia charyzmatu misyjnego założyciela Zgromadzenia, już od września 1974 r. zaczęto używać nazwy Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów. Jest to jedyne takie „misyjne” seminarium w Polsce - mówi ks. Leszek Poleszak rektor WSM. Obecnie polscy sercanie pracują w ponad dwudziestu krajach na pięciu kontynentach, a wszystko wskazuje na to, że ich następców nie będzie brakować. Zapał misyjny wśród alumnów jest duży.

Niosą dobrą nowinę

W realizacji pragnienia niesienia Dobrej Nowiny o Chrystusie poza granicami Polski ma służyć pomocą Deklaracja o dyspozycyjności misyjnej zalecona przez Kapitułę Generalną w 2015 r., o której mówi ks. rektor: - Zarządzając zgromadzeniem misyjnym i mając świadomość o dyspozycyjności misyjnej zakonników łatwiej zabezpieczyć potrzeby kościołów partykularnych, w których Zgromadzenie prowadzi swoje misje. Taką deklarację może złożyć każdy kandydat do wieczystych ślubów zakonnych. W tym roku po raz pierwszy jeden z kleryków Seminarium uczestniczył w międzynarodowym sercańskim wolontariacie misyjnym. Ma to być czymś zwyczajnym w nadchodzących latach.

W wolontariacie misyjnym uczestniczył alumn Wojciech Bochenek: - Byłem w Albanii. Wraz z liczną grupą włoskich wolontariuszy pomagaliśmy w organizacji warsztatów dla dzieci. Było mnóstwo śmiechu i zabawy, ale przede wszystkim katechezy. Piszę pracę magisterską z misjo-logii, w ramach której zgłębiam życie Kościoła w Korei. Mam nadzieję, że w przyszłości zdołam wyjechać na misje. do Azji.

Grupa medialna Profeto

W działalność ewangelizacyjno-misyjną - w ramach prowincji polskiej księży sercanów - włącza się m. in. Grupa Medialna Profeto. W jej skład wchodzą portal Profeto.pl, Radio Profeto, Rekolekcje24.info oraz Profeto IT. Siedziba Profeto znajduje się na poddaszu WSM w Stadnikach, a jej dyrektorem ks. Michał Olszewski. Portal uruchomiono w 2012 r. - Portal Profeto.pl jest prawdopodobnie największą amboną w Internecie. Codziennie umieszczamy tam kilka komentarzy do Ewangelii z danego dnia, komentarz do czytania oraz komentarz Ewangelii dla dzieci - mówi ks. Olszewski. Dwa lata później rozpoczęło nadawanie radio. Ks. Olszewski kontynuuje: - Radio Profeto to codzienne 24 godziny chrześcijańskiej muzyki oraz modlitwa przeplatana audycjami autorskimi. Jesteśmy słyszani na całym świecie. Nadajemy ze Stadnik, które są sercem radia - oraz z Warszawy, z naszego domu prowincjalnego. Alumni mają obowiązek comiesięcznego uczestniczenia w tzw. niedzielach pastoralnych, kiedy to odwiedzają szpital w Myś-lenicach, Dom Dziecka w Jasieniu, albo posługują w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Raz w semestrze grupa kleryków wraz z z księży wyjeżdża do wybranej parafii, gdzie w prezentują działalność Seminarium. Alumni uczestniczą także w przygotowaniach corocznych Sercańs-kich Dni Młodych, spotkań rodzin misjonarzy, posługują jako animatorzy w rekolekcjach młodzieżowych o-raz w pielgrzymce na Jasną Górę.

W Seminarium wydawany jest dwumiesięcznik dla chorych „Wstań”. Klerycy prowadzą stronę internetową WSM oraz ewangelizację w ramach seminaryjnego konta społecznoś-ciowego na Facebooku.

- Ks. Dehon często jest przedstawiany jako ojciec, który w jednej ręce trzyma gazetę, a w drugiej Pismo Święte - opowiada kl. Dariusz Trzebuniak, pochodzący z Zawoi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski