Powiat krakowski. Docenieni za sport, kulturę, życzliwość i troskę o ludzi. Nagrody dla zasłużonych rozdane [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gala Nagród Powiatu Krakowskiego i Nagród Starosty odbyła się w Jerzmanowicach
Gala Nagród Powiatu Krakowskiego i Nagród Starosty odbyła się w Jerzmanowicach Fot. Barbara Ciryt
Trenerzy, sportowcy, artyści odebrali Nagrody Powiatu Krakowskiego, a przedstawiciele organizacji pozarządowych otrzymali Nagrody Starosty Krakowskiego. Uhonorowanie zasłużonych miało miejsce podczas uroczystej gali w środę 13 października w Chochołowym Dworze w Jerzmanowicach.

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Nominowanych do nagród było wiele osób w kilku kategoriach, spośród nich kapituła wybrała najlepszych, którzy otrzymali nagrody. Wśród laureatów Nagrody Powiatu krakowskiego w kategorii trener nagrodzono trenera judo Krzysztofa Marchweczyka z gminy Kocmyrzów-Luborzyca. W kategorii "Młody Talent" nagrodzono dwóch zawodników - pływaków Igora Soję i Igora Taraska. W kategorii zawodnik było czterech zwycięzców: Inez Durlak trenująca kolarstwo górskie, Magdalena Świerczyńska - zawodniczka tenisa ziemnego, Maciej Panaś - żeglarz oraz Dominik Kwinta zawodnik grający w badmintona. W kategorii kultura nagrodzony został Krzysztof Aureliusz Łuczyński śpiewak operowy i organizator warsztatów i koncertów.

Starosta krakowski przyznał też nagrody finansowe po 5 tys. zł dla organizacji pozarządowych. Doceniono cztery organizacje: Stowarzyszenie Scena Kultury Wokalnej „Śpiewanie bez granic”, Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki, Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowicach.

Nagrody są przyznawane za miniony rok. Zastanawialiśmy się, czy za ubiegły - trudny rok - przyznawać nagrodę, ale nie trwało to długo, szybko doszliśmy do wniosku, że osiągnięcia tegoroczne przyszły z większym trudem i tym bardziej należy je docenić - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.

Nagrodzeni

Nagroda główna w kategorii trener/działacz
Krzysztof Marchewczyk jest założycielem Stowarzyszenia „Uczniowski Klub Judo CENTRUM K-L” które działa przy Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy od 02.10.2003 r. Stowarzyszenie wspiera rozwój sportowy dzieci i młodzieży głównie poprzez treningi JUDO, które prowadzi Krzysztof Marchewczyk – licencjonowany trener Polskiego Związku Judo, posiadający 3 Dan Judo. Oprócz treningów i zawodów pan Krzysztof organizuje także wakacyjne obozy sportowe oraz realizuje Program UKEMI Szkoła Bezpiecznego Upadania. W roku 2020 zawodnicy judo wzięli udział w 8 turniejach, organizował warsztaty sportowe, wyjazdy. Krzysztof Marchewczyk prowadząc zajęcia i treningi wpaja uczestnikom zasady moralnego postępowania, gry fair play, potrzebę wzajemnej integracji, samodyscypliny.

Nagroda w kategorii „Młody Talent”
Igor Soja reprezentuje Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu i Powiat Krakowski, startuje w dyscyplinie sportu pływanie. Jest osobą niepełnosprawną ruchowo. Bardzo dużo zaangażowania i pracy wkłada w treningi, od najmłodszych lat startuje z powiedzeniem w zawodach pływackich rangi Mistrzostw Polski i Grand Prix Polski. W roku 2020 m.in. dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów w Pływaniu. Jest kandydatem do parapływackiej kadry narodowej juniorów. Aktualnie jest najlepszym zawodnikiem w dyscyplinie sporu pływanie w kategorii junior w klasie startowej S6 w skali ogólnopolskiej.

Igor Tarasek, pływak. W roku 2020 ma czołowe wyniki rankingów FINA na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i zagranicznym. Najlepszy zawodnik Ogólnopolskie Zawody Pływackie Dzieci o Puchar Term Maltańskich (Poznań) oraz Sobota Pływacka Runda II (Bochnia) i Sobota Pływacka Ogólnopolskie Zawody Wytrzymałości i Wszechstronności w Pływaniu (Oświęcim). Najwyższe miejsca w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego.

Nagrody w kategorii zawodnik
Inez Durlak, trenuje kolarstwo górskie. W roku 2020 w swojej kategorii juniorka młodsza zdobyła
Puchar Tarnowa MTB – II miejsce, Zawody Grand Prix Walimia MTB -VI miejsce, Puchar Polski XCO - VII miejsce, Puchar Polski MTB XCO - VI miejsce, Mistrzostwa Polski MTB XCO – VIII miejsce, Mistrzostwa Polski MTB XCO - IV miejsce, Warsaw Cup UCI - C3 – VI miejsce oraz w XXI Ogólnopolskim Kolarskim Wyścigu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Stryszów/Mistrzostwa Małopolski w Kolarstwie Przełajowym zdobyła II miejsce.

Magdalena Świerczyńska w tenisie ziemnym w roku 2020 odnosiła sukcesy w turniejach krajowych i międzynarodowych. W Halowych Mistrzostwach Polski do lat 16 zdobyła tytuł Halowej Mistrzyni Polski w grze singlowej oraz Halowej Mistrzyni Polski w grze singlowej oraz Halowej Mistrzyni Polski w grze deblowej. I miejsce w singlu w Turnieju Super Seria Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Juniorek, III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tenisowym do lat 18 Warta Poznań Cup w grze pojedynczej, II miejsce w OTK Juniorów, II miejsce w singlu i deblu w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Kobiet.

Maciej Panaś, przygodę ze sportem wyczynowym rozpoczął w wieku 7 lat, żeglując na łodzi klasy Optimist. Wielokrotnie zdobywał miejsca medalowe w regatach Pucharu Polski oraz zawodach międzynarodowych. Zwieńczeniem było zdobycie złotego medalu w Drużynowych Mistrzostwach Polski 2017 r. Od kilku lat reprezentuje Polskę na imprezach krajowych i międzynarodowych, uzyskując nominację do Kadry Narodowej w żeglarstwie i zdobywając kwalifikacje na wyjazdy międzynarodowe. Od 2018 r. żeglował w klasie Laser 4.7, zdobył brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i otrzymał wyróżnienie od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2020 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w Sprincie. Reprezentuje Polskę w regatach rangi Pucharu Świata i Europy. Obecnie przygotowuje się do żeglowania w olimpijskiej klasie Laser Standard.

Dominik Kwinta trenuje badminton. Jest zawodnikiem UKS KSBad Kraków, posiada licencje K6128, pierwszą klasę sportową, rywalizuje w grze pojedynczej i podwójnej w badmintonie. W lipcu 2017 r. został powołany przez Polski Związek Badmintona do Kadry Narodowej Młodzika, a następnie do Kadry juniora oraz Elity. Jest najlepszym zawodnikiem w Polsce co potwierdzają coroczne zwycięstwa na Mistrzostwach Polski w każdej kategorii wiekowej: Gran Prix Juniora Młodszego Żyraków – złoty medal w grze pojedynczej ( kategoria junior młodszy), Krajowy Turniej Elity Józefosław - złoty medal gra pojedyncza ( kategoria elita), Olivier Czech u-17 International 2020 – srebrny medal gra pojedyncza, Puchar Polski Juniorów Młodszych w grach pojedynczych Józefosław – złoty medal gra pojedyncza (kategoria junior młodszy). SBL CUP Grand Prix Juniorów Bieruń - złoty medal gra pojedyncza (kategoria junior), Grand Prix Polski Imielin– złoty medal gra pojedyncza ( kategoria junior młodszy).

Nagroda w dziedzinie kultury
Krzysztof Aureliusz Łuczyński, śpiewak operowy, organizator licznych warsztatów i koncertów o tematyce patriotycznej, pomysłodawca i twórca idei międzynarodowych integracji wokalnych „Śpiewanie bez granic”, która doprowadziła do zorganizowania ponad 30 koncertów, trzech wyjazdów zespołu do Norwegii w celu promowania polskiej kultury, pięć edycji warsztatów międzynarodowych integracji wokalnych w Krzeszowicach, dwóch edycji cyklu koncertów patriotycznych Viva Polonia.

Nagrody Starosty Krakowskiego dla organizacji pozarządowych wyróżniających się
w działaniach na rzecz społeczności lokalnej

Stowarzyszenie Scena Kultury Wokalnej „Śpiewanie bez granic” rozpoczęła działalność w 2017 r, ale jako stowarzyszenie istnieje od 2019. Celem organizacji związanej z Tenczynkiem w gminie Krzeszowice jest: wspieranie działalności artystycznej i organizacyjnej śpiewaków, muzyków, chórów, zespołów wokalnych i orkiestr oraz kształtowanie i upowszechnianie kultury muzycznej. Koncerty Viva Polonia – Podtrzymanie Tradycji narodowych oraz pielęgnowanie i rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej. Międzynarodowe projekty wokalne – promowanie muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, w szczególności muzyki operowej, oratoryjnej i sakralnej. W 2020 r stowarzyszenie zrealizowała wiele projektów: koncert w radio, międzynarodowy projekt NABUCCO z udziałem artystów i amatorów śpiewania z ponad 30 krajów świata. Wyróżnienia podczas Festiwalu Sztuki we włoskim Neapolu - Nagroda specjalna Noi per Napoli oraz nagroda jur prasowych podczas V Festival delle Arti Noi per Napoli 2020, IV International Vocal Workshop –„Śpiewanie bez granic”, koncerty w klasztorze w Alwerni – Opera di Sacra, Muzyczny Szturm na Zamek Tenczyn, patriotyczny cykl koncertów Viva Polonia oraz Międzynarodowe śpiewanie hymnu Polski na platformie zoom.

Towarzystwo Przyjaciół Kamienia - działa od 2002 r. na rzecz promocji wsi, poprawy jakości życia mieszkańców, ochrony i kształtowania środowiska naturalnego, kultywowania tradycji i historii Kamienia. Wśród osiągnięć ma: publikacje historyczne i krajoznawcze, utworzenie Izby Regionalnej w Kamieniu, organizacja imprez integracyjnych i rekreacyjno-sportowych. W 2020 roku: otwarcie Izby Tradycji „Wolnica” w wyremontowanym budynku starej szkoły, pokaz filmów krótkometrażowych pt. „Sen o Kalwarii i „Zebrzydowskie sianokosy”, zajęcia zumby, warsztaty urody, warsztaty kulturalne, ceramiczne, wykonanie ceramicznego muralu i odnowienie przystanku autobusowego, konkurs na bukiet zielny, organizacja VI Biegu wokół Kamienia i przygotowanie wystawy o rocznicy bombardowania wsi oraz opracowanie zwycięskiej formę pomnika upamiętniającego lokację wsi, który zrealizowano i odsłonięto w czerwcu 2021 roku.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki działa od 2001 r. na rzecz ekologii i środowiska. Zajmuje się głównie: gospodarką odpadami, wodno-ściekową i ochroną powietrza. Z projektami dociera do dziesiątek tysięcy uczniów, setek nauczycieli z małopolskich szkół. Dla nich organizuje stoiska edukacyjne podczas imprez typu: dni gminy, dożynki. Publikuje artykuły w lokalnych wydawnictwach m.in. odkłamujące mity głoszone przez przeciwników OZE. W 2020 roku dzięki przychylności władz AGH uruchomiono studio do zdalnego prowadzenia zajęć. Realizuje też zlecenia obejmujące edukację ekologiczną opartą na doświadczeniach naukowych i demonstracyjnych fizyko-chemicznych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowicach - W jednostce działa 38 druhów oraz 7 wspierających. Należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Kompani Gaśniczej WAWE. Strażacy angażują się w działalność bojową oraz kulturalną i sportową, propagują idee pożarnictwa. Zasłużyli się bardzo po pożarze, który wybuchł w Olszowicach ostatnim dniu 2020 r. Doszczętnie spłonął dom zamieszkiwany przez 87 letnią kobietę i jej 64 letniego syna. Natychmiast ruszyli z pomocą i zaangażowali mieszkańców. Efektem było wybudowanie dla poszkodowanych nowego domu w 62 dni i to zimą. Powstał dom ze wszystkimi sieciami i panelami fotowoltaicznymi. Powstała też altanka na podwórku i kapliczka dla jednej rzeczy ocalałej z pożaru - figurki Matki Boskiej.

Obchody 30-lecia samorządu terytorialnego w gminie Zabierzów

30-lecie Zabierzowskiego samorządu z okolicznościowymi medal...

Siódma edycja Geotydy - gra terenowa na szlakach gminy Krzeszowice i Jerzmanowice-Przeginia

Geotyda w Czernej. Gra terenowa, czyli zmagania na szlakach ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie