Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Melancholie chimerycznej historyczki na konkursowym dyktandzie. Uczniowie szkół powiatowych walczyli o "Pióro Starosty"

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestnicy powiatowego konkursu ortograficznego o "Pióro Starosty"
Uczestnicy powiatowego konkursu ortograficznego o "Pióro Starosty" Fot: Dawid Roj, Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie
Uczniowie liceów i techników prowadzonych przez powiat krakowski uczestniczyli w Konkursie Orograficznym o „Pióro Starosty”. Eliminacje powiatowe zorganizowano w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie. Przyjechało na nie 25 uczniów.

Konkursowy tekst pt. Melancholie jesienne chimerycznej historyczki do napisania przez uczestników konkursu napisała Magdaleny Gajdy-Kluzek, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Władysława Łokietka w Skale.

Wyniki Konkursu Ortograficznego o „Pióro Starosty”

  • Zwyciężczynią konkursu została Mai Turek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie. Komisja konkursowa przyznała zwyciężczyni nagrodę, czyli tytułowe pióro z pamiątkowym grawerem i wpisem.
  • II miejsce w konkursie zajęła Julia Płonka z LO w Skawinie,
  • III miejsce Zofia Marzec także uczennica LO w Skawinie.

Uczniom - uczestnikom konkursu i ich opiekunom towarzyszyli w starostwie wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło i dyrektor Wydziału Edukacji Beata Kwatera oraz dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie Krystyna Jędrzejczyk. Oni także piali to samo dyktando, co uczniowie, ale poza konkursem.

Konkurs ortograficzny w powiecie krakowskim ma już swoją ponad dwudziestoletnią historię i cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży.

Jak wskazała komisja konkursowa konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu - uczestnicy konkursu radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, natomiast - podobnie jak w poprzednich latach - mili kłopoty z poprawnym zapisem wyrazów rzadko używanych i złożonych struktur słowotwórczych. Nie było prac napisanych bezbłędnie, bo i tekst dyktanda był trudny, ale wyłonienie laureatów było dla jurorów wyzwaniem. Dla przejrzystości oceniania prace były kodowane, oceniali je zespołowo wszyscy nauczyciele poloniści, którzy przyjechali na konkurs wraz ze swoimi uczniami.

Fragment konkursowego dyktanda:

Cicho sza! Bezsprzecznie jesienne dżdżenie oraz snucie mgieł zza horyzontu sprzyja spleenowi i melancholii, zaskakująco miłym hockom-klockom dla mrzonkowiczów. A może by tak przejść się chimerycznie po zabużańskich bezdrożach prapradziadów i zanurzać się z nostalgią, czytając co dzień ckliwe romansidło, w chabry i kąkole, tudzież kurzawy wzniecone przez chyże zajęcze dziatki?
I oto mrok wieczoru, mimo jarzących się świateł, oto żenująco niehurraoptymistyczny początek każdego dnia półetatowej belferki historii, mimo wyszczerzonych w uśmiechu zębów. Łkała co prawda nieprzesadnie, lecz niemalże bez przestanku przez półtrzeciej minuty. Należałoby w tym żenującym punkcie życia odwrócić się od literatury, historii, filozofii. A może by jednak oderżnąć  nic niewarte żałości, przenicować swą humorzastą osobowość i zacząć rekonstruować w sobie bezmarazmową duszę bez krzty litości dla lubego smętku?

Najpiękniejsze ogrody w gminie Michałowice

Michałowice. Najpiękniejsze ogrody w gminie. Rozstrzygnięto ...

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski