Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie i na pokonanie pandemii

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak wyglądała eucharystia w Niedzielę Palmową w Tokarni.
Tak wyglądała eucharystia w Niedzielę Palmową w Tokarni. Fot. Sylwester Jamrozik
Za nami Wielki Tydzień. Zupełnie inny od tych, jakie znaliśmy i przeżywaliśmy do tej pory. Wielka Sobota również będzie inna, bo bez tradycyjnego święcenia pokarmów.

FLESZ - Rząd wprowadził nowe ograniczenia

W niektórych parafiach na wsiach księża z własnej inicjatywy lub za namową parafian, objadą dziś miejscowości błogosławiąc koszyczki, które mieszkańcy wyniosą na zewnątrz. Ale w zdecydowanej większości, pobłogosławienie święconki będzie zadaniem najstarszego w rodzinie. Nie powinno to nastręczyć żadnych trudności, zwłaszcza, że wiele parafii zamieściło na swoich stronach internetowych dokładne instrukcje wraz ze słowami błogosławieństwa.
Rozporządzenie mówiące o tym, że w kościele nie może przebywać więcej niż 5 osób (nie licząc kapłanów i służby liturgicznej) obowiązuje i będzie obowiązywać również w Wielkanoc i po niej.
O przestrzeganie tego apelują także księża.
- Nie możemy zapominać, że Bóg jest miłością. Istota wiary jest oparta na jednym, na fundamencie miłości do Boga i drugiego człowieka! To nie jest czas na manifestowanie swojej wary. Dziś zdajemy egzamin z miłości, i właśnie dlatego zostańmy w domach – mówi ks. Robert Pietrzyk, proboszcz parafii matki Bożej Śnieżnej w Tokarni i dziekan dekanatu Pcim. Przypomina historię św. Faustyny, której kiedy była chora a lekarz zabronił jej uczestniczyć w mszy św., objawił się Jezus i powiedział: „Większą mi oddajesz chwałę przez jeden akt posłuszeństwa, nieżeli przez długie modlitwy i umartwienia”.
Wierni radzą sobie z tym ograniczeniem na różne sposoby, są parafie w których wcześniej się zapisują się, albo ustalili podział na pięć grup parafialnych i do kościoła chodzi po jednym przedstawicielu każdej.
Pozostali oglądają msze w telewizji albo w internecie transmitowane ze swoich kościołów parafialnych (wiele się na takie transmisje zdecydowało) lub innych. I przyjmują komunię świętą w sposób duchowy.
Zdaniem ks. Roberta Pietrzyka, w nadzwyczajnych sytuacjach, a dziś właśnie z taką mamy do czynienia, taka komunia jest wyrazem głębokie wiary i szczerej chęci przyjęcia Chrystusa do swojego serca. - Jeszcze bardziej świadomie wzbudzamy w sobie to najgłębsze pragnienie naszego serca osobistego spotkania z Chrystusem. Różne są dog dotarcia do Boga. W normalnych warunkach jest to droga sakramentalna, poprzez sakramenty święte. W nadzwyczajnych okolicznościach są różne drogi,jakimi Pan Bóg dociera do człowieka, do jego serca, do jego życia. Korzystając z dyspensy jaką otrzymaliśmy od Kościoła możemy korzystać z tych nadzwyczajnych form, do których m.in. należy komunia św. duchowa i żal doskonały, który wzbudzamy nie mając możliwości skorzystania ze spowiedzi św. sakramentalnej – mówi ksiądz.
- Na początku wielkiego postu z pewnością nikt z nas nie przypuszczał w jak inny, odmienny sposób, niż byliśmy się tego spodziewali, przyjdzie nam przeżyć Wielki Tydzień, Triduum Sacrum czy Wielkanoc. Tym, co nie ulega jednak zmianie w naszym życiu i czego możemy być pewni to Słowo Boga - Jezus Chrystus, który dla nas cierpi, umiera i dla nas zmartwychwstaje. Ta cisza, jaka panuje teraz w świątyni naszej i w innych daje nadzieję na zwycięstwo. Tak jak cisza przy grobie Jezusa zakończyła się jego zmartwychwstaniem. Nadzieję, na to, że śmierć zostanie pokonana przez życie. Nadzieję na pokonanie epidemii i na to, że ten czas zmieni nas, pozwoli zrozumieć wiele rzeczy, których może nie dostrzegaliśmy i nie ceniliśmy jak należy. Błogosławionej Paschy - tego z całego serca sobie życzymy. Do zobaczenia wkrótce – mówi ks. Pietrzyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski