Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Fotowoltaika na domach w zawieszeniu. Przybywa kłopotów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz
Partnerski projekt w ramach którego ogniwa fotowoltaiczne ma zyskać prawie 800 domów we wszystkich wielickich gminach, hamują kolejne protesty oferentów z przetargu oraz sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Termin rozpoczęcia inwestycji wartej blisko 20 mln zł jest dziś niewiadomą, a planowany czas zakończenia prac - czerwiec 2021 roku – staje się nierealny.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

Termin rozpoczęcia montażu wyczekiwanej przez mieszkańców fotowoltaiki przesuwano już kilkakrotnie, począwszy od połowy ubiegłego roku. Teraz od trzech miesięcy nie udaje się wybrać wykonawców inwestycji.

Według przetargowych rozstrzygnięć z połowy grudnia 2019 roku koszt realizacji ekologicznego projektu w powiecie wielickim oraz gminach Myślenice, Jodłownik i Rabka miał wynieść 19,7 mln zł. Jednak od tego werdyktu złożono pięć „protestów” do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Ta nakazała (w lutym br.) powtórną weryfikację ofert i wybór wykonawców. Zrobiono to w ostatnich dniach, ale ponowne rozstrzygnięcia znów zostały oprotestowane (wpłynęły trzy odwołania).

- Wyznaczenie rozprawy przed KIO powinno teoretycznie nastąpić w terminie do 15 dni, ale w sytuacji zagrożenia koronawirusem trudno powiedzieć, kiedy zostaną rozpatrzone odwołania i jak będzie to realizowane. Na dziś nie jestem w stanie powiedzieć nawet w przybliżeniu, kiedy może ruszyć montaż ogniw fotowoltaicznych. Musimy czekać co będzie dalej – powiedział nam Stanisław Nowacki, kierownik kierownik Referatu Energii Odnawialnej Urzędu Miasta w Niepołomicach, które koordynują ten projekt w powiecie wielickim oraz w gminach Myślenice, Rabka i Jodłownik.

Dodał, że nawet jeśli procedury związane z wykonawcą inwestycji, udałoby się zakończyć w ciągu kilku tygodni, to rozpoczęcie prac w terenie będzie i tak zależne od sytuacji epidemicznej w Polsce.

Budynki mieszkalne mają zyskać fotowoltaikę – umożliwiającą co najmniej 50-procentowe oszczędności w opłatach za prąd - w ramach regionalnego projektu „Ekopartnerzy na rzecz energii słonecznej Małopolski”.

To przedsięwzięcie partnerskie o łącznej wartości ponad 100 mln zł, na które pozyskano 59,2 mln zł dotacji unijnej. Liderem projektu, w którym uczestniczą w sumie 32 małopolskie gminy, jest Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa.

W powiecie wielickim ogniwa mają pojawić się na 784 domach. Najwięcej instalacji zaplanowano w gminach Niepołomice (332 budynki) i Wieliczka (240). W Gdowie będą uczestniczyć w projekcie właściciele 108 budynków, w Biskupicach – 61, a w Kłaju – 43.

Dofinansowanie pokryje 60 proc. kosztów instalacji paneli. Pozostałe pieniądze wyłożą mieszkańcy uczestniczący w projekcie. Dotacje będą dysponowane za pośrednictwem gmin.

Ogromny projekt miał zakończyć się w połowie przyszłego roku. Wiadomo już jednak, że ten termin trzeba będzie prolongować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski