MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Susza. Pierwsze problemy z wodą

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na osiedlu Bogucice. Jednak trzeba na nią poczekać jeszcze trzy lata
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na osiedlu Bogucice. Jednak trzeba na nią poczekać jeszcze trzy lata Tadeusz Warczak
Wielickie gminy apelują do mieszkańców o rozsądne korzystanie z wody pitnej. Deszczu nie było od dawna, a podczas narodowej kwarantanny zużycie wody bardzo wzrosło. W niektórych rejonach pojawiają się już spadki ciśnienia w kranach. Gminy szukają sposobów „wodnego” zabezpieczenia mieszkańców na przyszłość.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Zbigniew Wojas, wójt Gdowa, miejscowości skąd kupują wodę (w różnych wielkościach) także sąsiednie gminy Biskupice i Kłaj mówi, że tak niskiego poziomu Raby jak obecnie, nie było od prawie 100 lat.

- A jest dopiero kwiecień. Strach myśleć, co może być dalej. Nasze studnie głębinowe nad Rabą pracują obecnie na najwyższym stopniu wydajności. Wielu ludzi przebywa teraz przez całe dnie w domach i zużycie wody ogromnie wzrosło. Jeśli nie skończy się podlewanie ogrodów, mycie samochodów itp. wodą pitną, za chwilę możemy mieć problem z jej dostawami - powiedział nam wójt Gdowa.

W tej gminie w ostatnich dwóch latach wybudowano dwie dodatkowe studnie głębinowe (w Gdowie) oraz nowy zbiornik wody (w Cichawie, obiekt jest obecnie na rozruchu). Wydawało się, że taka rozbudowa infrastruktury zabezpieczy „wodną sytuację” w tym rejonie na dłuższy czas. Okazało się jednak, że konieczna jest budowa nad Rabą w Gdowie kolejnych dwóch studni (decyzja o realizacji tej inwestycji zapadła w ostatnich dniach).

W najbliższym tygodniu ruszy w gminie Gdów duża kampania informacyjna dotycząca suszy i konieczności oszczędzania wody.

- Powstał też projekt ustawienia w gminie dwóch czerpaków wody przy stawach, na pewno w Gdowie oraz w Nieznanowicach lub Marszowicach. Takie urządzenia zostaną zainstalowane w najbliższym czasie. Będziemy apelować do mieszkańców także o jak najczęstsze wykorzystywanie deszczówki – powiedział nam Zbigniew Wojas.

O rozważne użytkowanie wody pitnej poprosiła już mieszkańców spółka Wodociągi Niepołomice.

„Apelujemy o ograniczenie wykorzystania wody pitnej do innych celów niż socjalno-bytowe, a więc do podlewania trawników, napełniania basenów czy mycia pojazdów. Skutkiem niezastosowania się do prośby, może być spadek ciśnienia wody, a nawet wystąpienie przerw w jej dostawie bądź pogorszenie jej jakości. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. brak śnieżnej zimy i niewiele opadów wiosną. Wskutek tego ziemia jest bardzo wysuszona, a meteorolodzy przestrzegają, że w najbliższych miesiącach, zarówno w maju jak i czerwcu, ilość opadów – i to w całym kraju – będzie drastycznie niska” - napisano w komunikacie.

W gminie Wieliczka problemy, m.in. spadki ciśnienia w kranach pojawiały się w minionych latach, zazwyczaj latem. Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce mówi, że na razie nie ma sygnałów od mieszkańców o kłopotach z wodą, ale jej zużycie w ostatnim miesiącu bardzo wzrosło. Także ZGK apeluje o oszczędzanie wody (jednak póki co, odzew na ten apel jest nikły).

- Obecnie problem suszy dotyczy wód powierzchniowych, nie podziemnych. W gminie Wieliczka część wody (ok. 40 proc.) płynie do mieszkańców z naszych studni głębinowych, a pozostałą kupujemy od Krakowa. Zapewniono nas tam niedawno, że nie musimy obawiać się kłopotów z dostawami – twierdzi szef wielickiego ZGK.

Wieliczka buduje obecnie gigantyczną infrastrukturę wodociągową – m.in. zakład uzdatniania wody i studnie głębinowe, mogące zapewnić dostawy do ok. 100 tys. osób – na miejskim os. Bogucice. Jednak na zakończenie tej inwestycji trzeba poczekać do 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski