Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowy park miejski w Krzeszowicach. Posadzili ozdobne drzewa, będzie bajkowo jak zakwitną wzdłuż ścieżki rowerowej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
W Krzeszowicach zakładają nowy park miejski. Pierwsze kilkadziesiąt ozdobnych drzew już jest posadzonych. W planach są kolejne nasadzenia. Ten park ma być jednym z elementów przyszłego Kompleksu Rekreacyjno-Zdrojowego w Krzeszowicach z wykorzystaniem wód leczniczych i miejsc wypoczynku. Tworzenie nowych obszarów rekreacji to ważne działania władz samorządowych tego podkrakowskiego miasteczka.

Urządzanie parku miejskiego to realizacja już kolejnego z rekreacyjnych elementów kompleksu zdrojowego. Park powstaje na terenach gminnych między ulicą Legionów Polskich, a Aleją Solidarności. Ponad 50 drzew już zostało nasadzonych. Z inicjatywą utworzenia tego parku wystąpił burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk.

Nasadzono ozdobne wiśnie i świerki

- Teren rekreacyjny pod park miejski zajmuje około 1,6 hektara. Zbudowana została już alejka pieszo-rowerowa. Obecnie trwa budowa tężni solankowej, która jest właściwie na ukończeniu. Będzie gotowa do końca marca przyszłego roku. Przy alejce powstaje nowy park, nasadziliśmy już drzewa ozdobne. Większość z nich to wiśnie piłkowane, ale są też świerki serbskie - mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

Urzędnicy krzeszowiccy informują, że nasadzone wiśnie piłkowane typu Kanzan, to odmiana uroczo kwitnących drzew ozdobnych, których wzdłuż ścieżki spacerowo-rowerowej nasadzono około 40. Natomiast od strony ul. Batalionów Chłopskich zostało posadzonych 12 świerków serbskich. - To nie wszystko, bo planowane są kolejne nasadzenia związane z tworzeniem parku - słyszymy od urzędników.

Teren rekreacyjny w tym miejscu, to nie tylko park, będzie też basen na obszarze około 1,5 ha. Zajmie drugą część działki gminnej o łącznej powierzchni 3 hektarów. Władze pozyskały ten obszar w centrum Krzeszowic - częściowo kupując, a częściowo zamieniając za inną działkę. To wszystko na potrzeby Kompleksu Rekreacyjno-Zdrojowego.

Burmistrz od 2017 roku planuje tworzenie tego kompleksu. Podkreśla, że chce wrócić do tradycji uzdrowiskowych. Wskazuje, że odwierty już zostały zrobione i wiadomo, że wód w Krzeszowicach nie brakuje i to wód dobrej jakości. Ponadto od wiosny są robione badania klimatu, które mają pokazać, czy można tworzyć uzdrowisko. - Jeśli klimat okaże się niewystarczająco dobry, to trzeba będzie go poprawiać, przede wszystkim poprzez poprawę jakości powietrza.

Krzeszowickie parki

Mówi się, że Krzeszowice są znane ze swoich parków. Największy park jest przy pałacu Potockich, ale są także w centrum - tuż przy Rynku i nad rzeką Krzeszówką. Jednak szef gminy uważa, że chcąc tworzyć uzdrowisko, to kolejne rekreacyjne parki są niezbędne.

- Mamy w Krzeszowicach parki, ale choćby ten największy jest prywatny. A inne są parkami zabytkowymi, nie można w nie ingerować i budować urządzeń i miejsc rekreacji. Mnie zależy na parkach miejskich. Ten obecnie tworzony będzie parkiem nowoczesnym. Zaplanowaliśmy go jako park o charakterze ogródka jordanowskiego - mówi burmistrz.

W nowym parku powstanie sztuczny zbiornik wody, w istniejącym tu naturalnym zagłębieniu. Teren ten będzie pogłębiony, zostanie doprowadzona woda, będzie rodzajem dużego oczka wodnego z pomostami. Ma tu też powstać górka do zjeżdżania na sankach oraz zielona łąka, będą różnorodne drzewa i krzewy jako obszar przyrodniczo-edukacyjny. Zaplanowany jest teren do zabaw i sportów dla dzieci i młodzieży, miejsce z urządzeniami do ćwiczeń na wolnym powietrzu oraz wybieg dla psów.

- Krok po kroku będziemy zdobywać fundusze na realizację tych planów - mówi burmistrz Krzeszowic.

Chce wykorzystać potencjał miasta, żeby rozwijać działalność rehabilitacyjno-leczniczą. Dlatego sukcesywnie tworzy odpowiednią infrastrukturę.

Teren dawnego kamieniołomu w Miękini przeznaczono w części na cele biznesowe i gospodarcze, częściowo edukacyjne i szkoleniowe orz rekreacyjne

Widokowa ścieżka rowerowa powstanie wokół kamieniołomu pod K...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski