MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca przezwycięża upiory przeszłości

Redakcja
OŚWIĘCIM. Dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży ozdobi - o godz. 19 - koncert młodych artystów z Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich.

Oświęcimski MDSM jest placówką niezwykłą. Oddano tu nieocenione zasługi przede wszystkim dla dialogu polsko-niemieckiego. W jego progach gościły już głowy państw. To jednak prowadzony od lat proces wychowawczy - tysiące młodych ludzi z różnych stron świata, którzy poznawali brzemię historii, a jednocześnie mogli zobaczyć tę współczesną Polskę - wydaje się największą wartością tego miejsca.

Dom Spotkań powstał z potrzeby pamięci o przeszłości. Spogląda się stąd w przyszłość. W czasach II wojny światowej ok. 20 tys. osób zmuszono do pracy w koncernie Volkswagen. Wielu nigdy nie wróciło do swoich rodzin. A dziś, do MDSM przyjeżdżają praktykanci z VW. To jeden z przykładów magii Domu. - Celem pedagogicznym wizyt jest uświadomienie młodzieży współcześnie istniejących zagrożeń demokracji oraz praw człowieka. Młodzież wykonuje prace na terenie Muzeum Auschwitz i MDSM. Młodzież poznaje również Polskę zwiedzając Kraków, Wieliczkę czy Pszczynę - opowiadają w MDSM. Z młodzieżą z Volkswagena spotyka się i pracuje młodzież polska.

Ostatnio MDSM odwiedzili, z okazji jego jubileuszu oraz 20-lecia współpracy z koncernem VW, premier Dolnej Saksonii David McAllister oraz przedstawiciele Zarządu VW AG: prof. Martin Winterkorn, prof. Horst Neumann, Bernd Osterloh i Bernd Wehlauer. W spotkaniu wzięli udział byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau: Zofia Posmysz i Marian Turski. Nie brakło też młodych ludzi.

- Dla nas, byłych więźniów, działalność MDSM jest przykładem pracy nad przezwyciężaniem upiorów przeszłości i dowodem, że to możliwe - powiedziała Zofia Posmysz. - To przeświadczenie wyniosłam właśnie stąd, z tego miejsca. Spotkania z młodzieżą stały się częścią mojego życia, wzbogaciły je o nadzieję, że generacja ta, która tworzy przecież przyszłość, wiedząc o takich miejscach jak Auschwitz, będzie czujna, uodporniona na zbrodnicze ideologie.

-Takie miejsce, jak Oświęcim, uczy nas, że ponosimy odpowiedzialność za wolne i demokratyczne społeczeństwo. To dotyczy każdego z nas z osobna, a przede wszystkim młodych ludzi, ponieważ pokój i wolność nie są nam dane raz na zawsze - mówił z kolei Martin Winterkorn, przewodniczący Zarządu VW AG.

Paweł Plinta

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski