Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent na Pustkach?

Marek Podraza
Łużna. Na 100-lecie bitwy pod Gorlicami na Pustkach pojawi się prezydent RP Bronisław Komorowski. Cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej znów odzyska swój dawny i niepowtarzalny wygląd.

W samo południe w sobotę odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego oraz kamienia węgielnego pod podwaliny powstającej na nowo drewnianej gontyny na Pustkach w Łużnej. Przybyli na nią wojewoda małopolski Jerzy Miller, konsul generalny Węgier Adrienne Körmendy, wiceambasador Austrii – minister Stella Avallone, delegacja włoskiej gminy Massarosa na czele z Andrea Marocco oraz przedstwiciele naszych władz samorządowych, duchowni i mieszkańcy gminy Łużna.

– Równo sto lat temu w Sarajewie dokonano zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Zamach w Sarajewie uznawany jest za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej. Zdarzenie to odcisnęło krwawe piętno na historii Europy, którego świadectwem są setki mogił żołnierzy I wojny światowej. Za rok, właśnie na tym cmentarzu spotkamy się ponownie i odbędą się uroczystości upamiętniające stulecie bitwy gorlickiej, a uczestniczył w nich będzie prezydent RP Bronisław Komo­rowski – mówił podczas uroczystości Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Poświęcenia wmurowanego w fundament gontyny dokumentu dokonał proboszcz parafii pw. św Marcina Biskupa ks.dr Stanisław Kuboń oraz ks.Grzegorz Nazar proboszcz parafii greckokatolickiej w Gorlicach. Od lat władze gminy Łużna i jej mieszkańcy czynili starania o odbudowę gontyny.

– To nasz obowiązek i w końcu się udało. Ten dzień jest dla nas historycznym momentem. Podstawę do odbudowy gontyny stanowi projekt Duszana Jurkowicza z 1917 roku. Czekają nas uroczystości, do których już rozpoczęliśmy przygotowania – mówi zadowolony Kazimierz Krok, wójt gminy Łużna.

KILKA ZDAŃ O CMENTARZU NR 12 NA PUSTKACH

CMENTARZ WOJENNY NR 123 ŁUŻNA – PUSTKI TO ŻOŁNIERSKIE MIEJSCE POCHÓWKU Z CZASÓW I WOJNY ŚWIATOWEJ

To największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Na cmentarzu pochowanych jest: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej. Łącznie 1204, z których 649 jest znanych z nazwiska. Blisko połowa pochowanych to Polacy z czterech pułków piechoty: 20. nowosądeckiego, 56. wadowickiego, 57. tarnowskiego i 100. cieszyńskiego pułku piechoty.

DREWNIANA GONTYNA BYŁA WIZYTÓWKĄ TEGO CMENTARZA

Cmentarz zaprojektował kierownik artystyczny okręgu IV Jan Szczepkowski. Na cmentarzu znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych.

Żołnierze pochowani są w kwaterach według przynależności państwowej i pułkowej. Nad cmentarzem górowała drewniana kaplica zwana gontyną projektu Duszana Jurkowicza, która była wizytówką tego cmentarza i Łużnej. Spłonęła jednak w 1985. Pozostała po niej jedynie kamienna podmurówka , która systematycznie niszczała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski