MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problem z Marszałkiem Małopolski. List Łukasza Kmity z instrukcją "dla dobra PiS". Powtórne wybory?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Łukasz Kmita, były wojewoda małopolski, wybrany na posła na Sejm, był również kandydatem na prezydenta Krakowa. Teraz stara się zostać Marszałkiem Małopolski.
Łukasz Kmita, były wojewoda małopolski, wybrany na posła na Sejm, był również kandydatem na prezydenta Krakowa. Teraz stara się zostać Marszałkiem Małopolski. Wojciech Matusik / Polskapress
W sieci już można znaleźć list, na którym widnieje podpis Łukasza Kmity, pretendenta z ramienia PiS do objęcia funkcji Marszałka Małopolski po Witoldzie Kozłowskim, również związanym z PiS. Problem w tym, że już dwa razy Kmicie nie udało się podejście, bo część radnych PiS nie chce go poprzeć. List skierowany jest do przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jana Tadeusza Dudy. Prosi się go w nim, by... nie zwoływał sesji sejmiku do 10 lipca 2024 roku. A gdyby ktoś wnioskował o sesję, to jest prośba by zarządzić przerwę w obradach do 10 lipca. Czym to ma skutkować?
Problem z Marszałkiem Małopolski. List Łukasza Kmity z instrukcją

Sytuacja grozi... powtórzeniem wyborów do sejmiku w Małopolsce. Wtedy PiS może inaczej ułożyć listy i wprowadzić radnych, którzy nie będą się buntować przeciwko kandydaturze Łukasza Kmity. Popiera ją również lider PiS Jarosław Kaczyński, ale nie wszyscy potrzebni do przegłosowania obecni radni PiS. Nowe wybory to jednak też groźba, że PiS może osiągnąć gorszy wynik w starciu z Koalicją Obywatelską w Małopolsce. A cała sytuacja już skutkuje rozpadem jedności PiS w Małopolsce.

List dotyczący prośby o niezwoływanie sesji do 10 lipca i proszący o ewentualną przerwę w obradach do tego czasu, kończy się słowami "Powyższe działania mają na celu dobro Prawa i Sprawiedliwości"

Pytanie o dobro Małopolski i koszty ewentualnego powtórzenia wyborów. Województwo Małopolskie powinno mieć już też wybranego nowego marszałka, by działać sprawnie, zgodnie decyzją mieszkańców podjętą w wyborach, i zajmować się ważnymi dla Małopolan sprawami, w tym kwestiami funduszy unijnych.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbyły się 9 kwietnia 2024 roku, a prawo stanowi, że "Sejmik województwa wybiera zarząd województwa, w tym marszałka województwa i nie więcej niż 2 wicemarszałków, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy". 10 lipca ten termin minie, a zapis przepisu w Małopolsce, w przypadku spełnienia prośby zawartej w liście, może nie zostać spełniony.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski