Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Na paliwo do radiowozów od dawna nie brakuje

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Komendant powiatowy policji w Proszowicach insp. JERZY GROŃSKI mówi o planach przywrócenia posterunków i zachęca do policyjnej służby.

- Przy okazji obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej, padła zapowiedź powołania nowych policyjnych posterunków na terenie powiatu. Łatwo się domyślić, że chodzić może w pierwszej kolejności o Nowe Brzesko.

- Nie została jeszcze do końca ustalona procedura, w jakiej będziemy zwracać się o utworzenie posterunku bądź nie. Zbieramy w tej chwili potrzebną dokumentację. Zgodnie z przepisami odbyły się trzy tury konsultacji społecznych. Bezpośrednie zainteresowanie ze strony mieszkańców było niewielkie, ale od tamtejszych radnych docierają do mnie często głosy, że posterunek jest potrzebny.

- A czy z Waszego, policyjnego punktu widzenia byłoby to zasadne posunięcie?

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę stan zagrożenia, liczbę interwencji na terenie gminy Nowe Brzesko, utworzenie takiego posterunku nie jest konieczne. Natomiast to do mieszkańców i samorządu należy określenie, czy czują się na tym terenie na tyle niebezpiecznie, że widzą potrzebę utworzenia takiej placówki. Jeżeli okaże się, że takie zapotrzebowanie istnieje, będziemy wnioskować o powołanie posterunku.

- Czy oprócz Nowego Brzeska wchodziłaby w grę jeszcze jakaś inna lokalizacja?

- Mieliśmy też sygnały o potrzebie powołania posterunku policji w Koszycach. W tej chwili jednak procedowanie dotyczące odtworzenia tamtejszej placówki zostało zamknięte. Na tę chwilę temat jest zakończony. Natomiast jeżeli wspólnie z burmistrzem Koszyc i radnymi uznamy, że taka potrzeba istnieje, możemy wrócić do rozmów.

- Pewne jest natomiast, że wkrótce Pana podwładni dostaną do dyspozycji nowy samochód terenowy.

- Będzie to samochód typu SUV, do zadań patrolowych, z napędem na cztery koła. Na pewno będzie oznakowany i przekazany policjantom Wydziału Prewencji naszej komendy. Jego zakup będzie współfinansowany przez samorządy, czyli Starostwo Powiatowe i gminy wchodzące w skład powiatu.

- Jeszcze nie tak dawno policjantom brakowało pieniędzy na paliwo do radiowozów. Czy w tej chwili tabor, który posiadacie, w pełni zaspokaja potrzeby komendy?

- Oczywiście problemów z paliwem nie mamy. Czasy, gdy go brakowało, odeszły - mam nadzieje, że całkowicie - w niepamięć. Natomiast co do taboru, to gdyby wziąć pod uwagę normy, to brakuje nam jeszcze kilku pojazdów. Nie jest przy tym jednak zagrożona ciągłość służby. Jeżeli nawet jakiś samochód znajduje się na badaniach technicznych, są inne, które mogą go zastąpić.

- Kilka miesięcy temu zachęcał Pan młodych ludzi do wstępowania do służby w policji. Czy od tamtej pory sytuacja personalna zmieniła się na lepsze?

- Dzisiaj w Komendzie Powiatowej mamy pełny stan etatowy, czyli 82 policjantów. Nie mamy wakatów, a więc i możliwości, aby kogokolwiek przyjąć. Natomiast są na pewno jednostki w województwie, gdzie wakaty występują. Dlatego nadal zachęcam chętne osoby z naszego powiatu, by starały się o przyjęcie do policji.

- A czy warunki, jakie jesteście w stanie takim kandydatom zaoferować zmieniły się?

- Warunki rekrutacji nie uległy zmianie, każdy kandydat do służby w Policji musi spełnić wymogi formalne tj. musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie, być obywatelem polskim, posiadać nieposzlakowaną opinię, nie może być karany, korzystać w pełni z praw publicznych, być zdolnym fizycznie i psychicznie do służby w formacjach uzbrojonych. Jeżeli wszystkie te wymogi zostaną spełnione kolejnym etapem jest postępowanie kwalifikacyjne. Kandydat po złożeniu wymaganych dokumentów i ich ocenie zapraszany jest na wstępną rozmowę podczas której informowany jest o przebiegu dalszej procedury. Kandydat do służby w Policji musi być przygotowany na test wiedzy z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Następnie czeka go test sprawności fizycznej, test psychologiczny MultiSelect oraz rozmowa kwalifikacyjna. Ostatnim z etapów jest komisja lekarska oceniająca zdolność fizyczną i psychiczną. Po spełnieniu wszystkich wspomnianych warunków kandydat wyjeżdża do Szkoły Policji , gdzie odbywa kurs podstawowy. Uposażenie zasadnicze policjanta odbywającego kurs to 1,740 zł, po zakończeniu szkolenia kwota ta ulega zmianie i wynosi około 2,700 zł.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski