Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Pierwszy pomnik już odnowiony. Od niedzieli następna kwesta

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Z lewej odnowiony grób Ignacego i Barbary Łakomskich z figurą Matki Boskiej Cygańskiej. Z prawej grób Andrzeja Łakomskiego. W głębi pomnik rodziny Zakrzeńskich i Wrólewskich.
Z lewej odnowiony grób Ignacego i Barbary Łakomskich z figurą Matki Boskiej Cygańskiej. Z prawej grób Andrzeja Łakomskiego. W głębi pomnik rodziny Zakrzeńskich i Wrólewskich. Aleksander Gąciarz
W środę zakończyły się prace przy renowacji pomnika nagrobnego Ignacego i Barbary Łakomskich, sfinansowane m. in. dzięki zeszłorocznej kweście w dniu Wszystkich Świętych na proszowickim cmentarzu. Tymczasem już od niedzieli będzie prowadzona zbiórka na ratowanie kolejnych zabytków cmentarza.

Ubiegłoroczna kwesta, w czasie której zebrano ponad 15 tysięcy złotych, była pierwszym tego typu wydarzeniem w Proszowicach, ale dzisiaj można powiedzieć, że zakończyła się sukcesem. Przede wszystkim udało się dzięki niej odnowić i ustabilizować pomnik Ignacego (ur. 1845 - zm. 96) i Barbary (ur. 1851 – zm. 1910) Łakomskich, ozdobiony figurą tzw. Matki Boskiej Cygańskiej. Oprócz kwestujących i ofiarodawców swój udział w wykonanych pracach miała proszowicka parafia.

- Bez pomocy proboszcza ks. Jana Zwierzchowskiego nie udałoby się zakończyć prac w tym roku – przyznają członkowie Komitetu Społecznego Odnowy Zabytkowych Grobów w Proszowicach.

Oprócz grobu małżonków Łakomskich udało się zabezpieczyć przed dalszą degradacją „bezimienną” figurę Matki Boskiej „z jedną gwiazdką” (nie udało się ustalić, czyj grób zdobiła) oraz odnowić grób Andrzeja Łakomskiego (zm. 1863), prawdopodobnie ojca Ignacego. Żeliwna tablica z jego nazwiskiem została odkopana podczas prac prowadzonych przy figurze Matki Boskiej Cygańskiej.

Członkowie Społecznego Komitetu są już gotowi do przeprowadzenia kolejnej kwesty. W niedzielę i wtorek, a nie wykluczone, że również w poniedziałek, będą stali z puszkami przy wejściach, prowadzących na teren nekropolii. Chęć udziału w wydarzeniu wyraziło około setki osób, w tym kilkudziesięciu uczniów. Na co zostaną przekazane środki zebrane w tym roku?

- To będzie zależało głównie od tego, ile uda nam się zebrać. Wśród zabytków, które trzeba pilnie ratować jest grób rodziny Wróblewskich i Zakrzeńskich, ale ze względu na jego rozmiary będzie do tego potrzebna znaczna kwota. Mamy też nagrobek Ludmiły Jodko-Narkiewicz, pod którym według przekazów w czasie okupacji spotykali się miejscowi partyzanci. Na pewno będzie z czego wybrać – zaznacza jeden z inicjatorów akcji Marek Miller.

Grób rodziny Zakrzeńskich i Wróblewskich znajduje się w sąsiedztwie odnowionego grobu małżonków Łakomskich, a jego fotografia znalazła się nawet na plakacie promującym komitet.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski