Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Rada Powiatu nie zaakceptowała programu naprawczego dla szpitala. Co z modernizacją oddziałów?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dyrektor szpitala Łukasz Szafrański
Dyrektor szpitala Łukasz Szafrański Aleksander Gąciarz
Proszowiccy radni powiatowi nie zaakceptowali w poniedziałek aktualizacji programu naprawczego dla szpitala. Tymczasem to jeden z warunków otrzymania kredytu na modernizację szpitalnych oddziałów.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Aktualizacja zakładała m. in. likwidację Oddziału Zakaźnego (obecnie jego działalność jest zawieszona), włączenie Oddziału Neurologii w struktury Oddziału Wewnętrznego jako pododdziału, przekształcenie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Oddział Ginekologiczny z chirurgią jednego dnia. Założono też dodatkowe dochody ze świadczeń o charakterze komercyjnym oraz dzierżawy zwolnionych pomieszczeń bloku zakaźnego. - Aktualizacja zakłada dodatkowe przychody i ograniczenie kosztów. Jej realizacja będzie wymagała trudnych decyzji, ale została przygotowana dla dobra szpitala – przekonywał dyrektor placówki Łukasz Szafrański.

Radni mieli jednak mieli do dokumentu mnóstwo uwag. Zwracali uwagę m. in. na wysokie koszty społeczne, kwestionowali realność niektórych założeń. Joanna Paluch, przewodnicząca Klubu Radnych KPR Razem pytała jak ma się planowana likwidacja Oddziału Neurologii do niedawnych planów jej rozwoju związanych m. in. z zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanej kadry i rozwoju dydaktyki. Rafał Chmiela zwrócił uwagę, że planowany jest rozwój Oddziału Pulmonologii (w tym świadczeń komercyjnych), tymczasem tamtejsi lekarze złożyli wypowiedzenia i do tej pory ich nie wycofali.

Dyrektor Szafrański mówi z kolei, że przy obecnym poziomie finansowania nie ma możliwości utrzymania Neurologii w jej obecnej formie. Przyznał też, że są prowadzone rozmowy z lekarzami, którzy mieliby zastąpić obecny personel Pulmonologii.

Uchwałę w sprawie programu naprawczego poparło sześcioro radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwko była czwórka radnych Klubu KPR Razem, Stanisław Mierzwa z PiS oraz niezależny, ale teoretycznie współtworzący koalicję rządzącą powiatem, Wiesław Antos. Od głosu wstrzymała się trójka radnych PiS, ale też Barbara Gacek i Marzena Żywot z PSL. Ostateczny wynik to 6 za, 6 przeciw i 5 wstrzymujących. Do tego, by uchwała została przyjęta, zabrakło zatem jednego głosu.

Poproszony przez nas o komentarz do wyniku głosowania starosta Grzegorz Pióro nie krył zdenerwowania. - Osoby, które głosowały przeciw programowi naprawczemu, tak naprawdę zagłosowały za likwidacją szpitala. Bez pieniędzy szpital nie może funkcjonować – powiedział. Na pytanie, czy programu nie można poprawić i poddać pod głosowanie jeszcze raz, odparł: - Ten program był konsultowany przez rok z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jak pan sobie wyobraża jego poprawianie?

Chwilę później starosta przyznał jednak, że trwają konsultacje prawnikami na temat tego, jak wybrnąć z obecnej sytuacji.

Radny Wojciech Rzadkowski z PiS, jeden z tych, którzy wstrzymali się od głosu, powiedział nam z kolei, że radni otrzymali program naprawczy pod koniec ubiegłego tygodnia i mieli zbyt mało czasu, by zapoznać się z obszernym dokumentem. Poza tym, jego zdaniem, wiele przyjętych w programie założeń jest zbyt optymistycznych. - Pobieżna analiza dokumentu rodzi pytania, czy przyjęte wielkości są realnie możliwe do wykonania, czy wyznaczone cele nie są zbyt ambitne. Należy się też zastanowić, czy w sytuacji, gdy szpital i tak jest poważnie zadłużony, należy go zadłużać jeszcze bardziej, zaciągając kolejny kredyt.

Przypomnijmy, że szpital otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego promesę na 4,8 mln złotych z przeznaczeniem na modernizację oddziałów zlokalizowanych w budynku głównym. Ogłoszony w marcu przetarg został jednak unieważniony. Stało się tak, choć złożone oferty były niższe od zakładanego kosztorysu. Powodem unieważnienia był brak pewności otrzymania kredytu z BGK (7 mln zł) na zapewnienie wkładu własnego do inwestycji.

W ubiegłym tygodniu starosta Pióro powiedział nam jednak, że BGK wyraził zgodę na przekazanie środków z przyznanego kredytu do dyspozycji szpitala. Postawił jednak dodatkowe warunki, które powinna zaakceptować Rada Powiatu, przyjmując zaktualizowany program naprawczy Decyzja miała zapaść w poniedziałek, ale uchwała nie zdobyła wymaganej większości. Co więcej, program nie uzyskał też akceptacji powiatowej Komisji Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski