Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Rząd chce przenieść część ukraińskich uchodźców z dużych miast do mniejszych ośrodków

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zdaniem burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego do potrzeb mieszkalnych można dostosować budynki po zlikwidowanych szkołach podstawowych.
Zdaniem burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego do potrzeb mieszkalnych można dostosować budynki po zlikwidowanych szkołach podstawowych. Aleksander Gąciarz
Według rządowych szacunków w Polsce przebywa około 1,3 miliona uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Większość z nich znalazła schronienie w dużych ośrodkach miejskich. Teraz pojawił się pomysł, aby część z nich przenieść do mniejszych miejscowości. Ma do tego służyć pilotażowy program „Wzajemnie potrzebni”. Jego założenia przedstawiła w Proszowicach minister do spraw integracji społecznej Agnieszka Ścigaj.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

- Program skierowany jest do gmin, które będę mogły otrzymać dofinansowanie na stworzenie lokali mieszkalnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy – usłyszeli uczestnicy spotkania tj. głównie burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, udzielających schronienia uchodźcom.

Z przedstawionych danych wynika, że po wybuchu wojny do Polski uciekło około trzy miliony obywateli Ukrainy. Na miejscu zostało około 1,3 miliona, w większości kobiet i dzieci.

- W pierwszym odruchu duża część z nich osiedliła się w dużych miastach. Z czasem, na skutek dużego zagęszczenia, pojawiły się jednak problemy z zakwaterowaniem, pracą, szkołami i przedszkolami. Dlatego, aby nieco rozluźnić sytuację w dużych ośrodkach, pojawił się pomysł ulokowania części z tych przybyszów w mniejszych miejscowościach. Idea jest przy tym taka, aby osoby, które w tej chwili są faktycznie na utrzymaniu naszego państwa, zaczęły pracować na swoje utrzymanie i ponosiły przynajmniej część kosztów z tego tytułu – tłumaczy burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, członek zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W praktyce miałoby to polegać na przekazaniu samorządom zainteresowanym przyjęciem kolejnych uchodźców dofinansowania w wysokości 100 tys. zł na urządzenie mieszkania w obiektach komunalnych, pustostanach itp. Program przewiduje również pomoc w zapewnieniu miejsc w szkołach, przedszkolach oraz znalezieniu zatrudnienia.

W powiecie proszowickim przebywa kilkuset obywateli Ukrainy. Ich największe skupisko znajduje się w gminie Proszowice, gdzie w samych obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Proszowicach zakwaterowanych jest koło 90 osób. Liczbę obywateli w domach prywatnych szacuje się na około 200. Mimo to burmistrz Cichy uważa, że gmina ma jeszcze „rezerwy” w tym zakresie.

- Mamy niewykorzystany budynek po szkole w Gniazdowicach. Trzeba będzie pomyśleć o zagospodarowaniu obiektu szkolnego w Koczanowie. W obu przypadkach moglibyśmy urządzić tam lokalne mieszkalne, które stałyby się majątkiem gminy – mówi.

Zdaniem części samorządowców kwota 100 tys. zł jest jednak zbyt mała, by zaadaptować do nowych potrzeb takie obiekty jak szkoły. Tak uważa m. in. wójt Pałecznicy Marcin Gaweł, który dysponuje budynkiem po dawnej szkole podstawowej w tej miejscowości.

- Jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z programu, ale w odniesieniu do pustostanu na terenie dawnej lecznicy zwierząt, który kiedyś służył celom mieszkalnym – mówi.

Również władze powiatu nie widzą możliwości przebudowy za proponowaną kwotę internatu Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych, gdzie przebywa w tej chwili około 40 uchodźców. Z kolei Wiesław Rudek, wójt gminy Koniusza na której terenie znajduje się internat deklaruje, że na dzisiaj nie jest zainteresowany skorzystaniem z programu i przyjęciem większej liczby uchodźców.

- Nie mamy po prostu lokali, które moglibyśmy zaadaptować na potrzeby obywateli Ukrainy – przyznaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski