Proszowice. Targują się o "targowisko"

Aleksander Gąciarz
„Urządzone targowisko” przy ulicy Królewskiej
„Urządzone targowisko” przy ulicy Królewskiej Fot. Aleksander Gąciarz
Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę o opłacie targowej. Jeden z zarzutów dotyczył braku jasnej definicji targowiska.

Uchwała została podjęta w końcu listopada. Jej zasadniczą ideą była chęć zwiększenia dochodów z opłaty targowej oraz „promocja” gminnych placów targowych kosztem tych, które znajdują się na terenach prywatnych.

Nie jest tajemnicą, że na skutek udostępnienia sprzedającym i kupującym prywatnego terenu przy ulicy Królewskiej, sąsiadującego z gminnym targowiskiem, obroty na tym ostatnim spadły. Aby temu przeciwdziałać, radni wprowadzili zróżnicowanie opłat: na „urządzonych targowiskach” i „stałych placach targowych” (w domyśle: gminnych) stawki opłaty targowej zostały ustalone na niższym poziomie, na pozostałych miały być wyższe. Miało to spowodować przyciągnięcie handlujących z placów prywatnych na gminne.

Na takie posunięcie natychmiast zareagowali właściciele prywatnego placu przy Królewskiej, w których nowe rozwiązanie najbardziej uderzyło. Bolesław Baranik z rozmowie z „Dziennikiem Polskim” przyznał, że podwyżka opłaty była potrzebna, ale po pierwsze jej skala okazała się zbyt duża, natomiast po drugie różnicowanie wysokości opłat uznał za nierówne traktowanie podmiotów wobec prawa.

- W tej sytuacji uważam, że uchwała powinna zostać uchylona - przekonywał. I tak się rzeczywiście stało, choć Regionalna Izba Obrachunkowa nie zakwestionowała różnej wysokości opłat, a zwróciła uwagę na inną kwestię. Mianowicie uznała, że zawarte w uchwale zapisy o „urządzonych targowiskach” i „stałych placach targowych” są nieprecyzyjne.

„Te pojęcia nie są zdefiniowane w ustawodawstwie podatkowym, ani w innych źródłach powszechnie obowiązującego prawa. W konsekwencji nie jest jasne, czy osoba sprzedająca na konkretnym targowisku zobowiązana jest uiścić opłatę wyższą, czy niższą” - napisał w uzasadnieniu przewodniczący kolegium Izby Janusz Kot.

A rzecznik RIO Mirosław Legutko dodaje: - Nie może być tak, że to inkasent decyduje z jakim targowiskiem mamy do czynienia.

W gminie Proszowice nie zgodzili się z tym stanowiskiem. Burmistrz Grzegorz Cichy przekonuje, że tylko gmina jest właścicielem targowisk, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę (utwardzenie, zadaszenie, sanitariaty).

Radczyni prawna Grażyna Syjut wyjaśnia, że w Proszowicach urządzone i stałe place targowe są określone uchwałą Rady Miejskiej od kilkunastu lat. - Są to miejsca, w których prowadzona jest w ustalone dni sprzedaż, posiadające odpowiednią infrastrukturę, tj. miejsca, które pozwalają w sposób cywilizowany prowadzić na nich sprzedaż towarów. Innych takich miejsc urządzonych i stałych w Proszowicach nie ma - wyjaśnia w piśmie przesłanym do RIO. Radczyni zwróciła przy tym uwagę, że zróżnicowanie stawek opłaty targowej w zależności od miejsca jej prowadzenia, obowiązuje w gminie już od 1997 roku.

Takiego stanowiska nie podzielają właściciele prywatnego placu przy Królewskiej, dowodząc, że warunki do handlu, jakie oferują wcale nie odbiegają wiele od tych, oferowanych na placu gminnym. Dodają też, że są w stanie szybko ewentualne braki w infrastrukturze nadrobić. Z kolei strona gminna argumentuje, że w świetle dokumentów prywatny plac jest tylko łąką, bo nikt formalnie nie zmienił jego przeznaczenia. W środę Regionalna Izba Obrachunkowa podtrzymała swoje stanowisko i orzekła nieważność uchwały o opłacie targowej. - Gmina musi precyzyjnie określić definicję targowiska - przekonuje Mirosław Legutko.

Burmistrz Grzegorz Cichy powiedział nam, że w tej sytuacji gmina nadal będzie zbierać opłatę na dotychczasowych zasadach (10 zł od stoiska za dzień targowy). - Gdy otrzymamy uzasadnienie decyzji RIO zastanowimy się, co dalej. Być może w nowej uchwale wymienimy po prostu numery nieruchomości, na których znajdują się urządzone targowiska, żeby nie było co do tego wątpliwości - mówi.

[email protected]

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
strażnik
Szanowny Panie Baranik, szacunek i gratulacje, jest Pan lepszym fachowcem od prawa (lub potrafi Pan skorzystać z prawdziwych fachowców - a to tez sztuka) niż prawnik Urzędu Pani Grażynka S. która tyle lat już doradza w tych sprawach. Szanuje prawo i umiejętność korzystania z niego. na tym polega DEMOKRACJA i równość !!
G
Gość
No cóż. W Krakowie opłatę za handel pobiera się wielokrotnie. 1. Art. 60-3 kw.
§ 1. Kto prowadzi sprzedaż na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy podlega karze grzywny. Straż Miejska sadzi mandaty z wpływem na Gminę. 2. Mandat nie zwalnia od dodatkowej opłaty za metr.kw. czyli 500 zł. naliczanej przez UMK za wykorzystanie terenu pod handel 3. Dodatkowo dochodzi opłata za prowadzenie handlu na terenie Gminy Kraków chyba że sprzedawca okaże opłatę targową. I kasa leci. Ale należy mieć stosowne UCHWAŁY !!!!!!!!!!!!! Dodatkowo strażnicy dają mandaty za brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej czyli art.60-1 kw. Nie chce mi się więcej Was uczyć bo jadę do pracy, pisać mandaty w Krakowie, to moja praca na rzecz Miasta Królewskiego, bo tu mi nie wyszło.
123
Gmina Proszowice jest bardzo bogata , bo nie podjęła uchwała w sprawie opłat od posiadania psów ,oraz opłaty reklamowej na 2016 r.
o
obcy
ktoś tam pisał że burmistrz nie ma pieniędzy na utrzymanie-przecież u Was teraz dwóch posłów i wicewojewoda,więc myślę że ściągną fundusze aby zostawić po sobie jakiś ślad dobrobytu jaki obiecywali-mają wszystko niema na kogo winy zrzucać.
z
zapytanie
A co sie stanie jak udzialowiec z tarnowa zechce sprzedac ten plac, lub bedzie chcial urzadzic inny biznes i co wtedy, proszowice moga zostac bez placu targowego, co do wyksztalcenia, cz licencjatu, to wazne jest dobry gospodarz , wyksztalceni nic tu nie da, obecny zarzadca ek-rol ni ma pojecia i bra wizji na zarzadzanie.
d
dla radnych
Najważniejsze że sobie pensje uchwalili!!!
x
xxx
Cichemu brakuje pieniędzy na basen ledwie otwarty a już na ogrzewanie brak dowiedziałem się od jednego z radnych ...
Uchwała obalona Baranik wygrał
Radni robią co chcą
Budynki i działki się sprzedają
Co z naszym Miastem kolejny raz pytam cooooo ????
G
Gość
Bałagan na placu ciąg dalszy. Obudzili się ostatnio i zaczęli zbierać kasę po 10 zł. Dlaczego do tej pory zbierali zarówno na placu obok krusu tak samo jak i na gminnym po tyle samo ? Kogo to interesuje ze nie egzekwowali uchwały od roku chyba 2003 ? Co potrzebuja raptem kasy na święto ogórka albo dni proszowic. Mnie to nie interesuje bo płacę sumiennie. Skoro mają bałagan i obudzili sie teraz a nowa uchwała została zmieciona z powierzchni ziemi to złożę do rio o uchylenie tej z roku 2003 a później wskoczę w ubraniu do szreniawy z mostu.
x
xz
Baranik obnażył nieudacznika burmistrza który nie wie co to opłata targowa a co opłata dla właściciela placu. Pragnę zauważyć że gmina nie ma targowiska panie redaktorze bo jednego właścicielem jest Baranik a drugiego ekorol.
c
choćby licencjat
niech ktoś w końcu weźmie się za wykształcenie w urzędzie bo przykładem najlepszym jest zastępca burmistrza, która piastuje funkcję, której nie może nie posiadając wyższego wykształcenia!
r
radca
czemu radca nie odpowie za tak niepoprawne uchwały? czyżby kolejna osoba utrzymywana by być?
c
choćby licencjat
niech ktoś w końcu weźmie się za wykształcenie w urzędzie bo przykładem najlepszym jest zastępca burmistrza, która piastuje funkcję, której nie może nie posiadając wyższego wykształcenia!
m
mieszczuch
Najpierw zapytaj urząd. Czemu ma taki bałagan. Zero ładu i składu. Pisze buble prawne, nie analizuje przepisów. Pytam za co biorą nasze pieniądze? Jak się coś przygotowuje to sprawdza wszystko od początku, bierze się fakty za i przeciw, zaprasza do rozmowy zainteresowane strony. A jak nie jest się wykształcony w tej materii to przynajmniej dobiera się fachowców do pracy. A tu masz. Znowu niewypał. I co? Będzie stara gadka "każdy się myli". Takie usprawiedliwienie ostatnio modne w urzędzie jak się coś sp.... Brawo dla mieszkańców, że nie śpią i nie dają sobą pomiatać.
A ponadto jak działa Ekrol. Podnosi ceny kolosalnie duże. Już minęło chyba pół roku i co się zmieniło? Nie widać poprawy tylko stagnację. A ten plac nazywasz placem targowym? Śmiechu warte metalowe hale i wszystko 19 wiek.
K
Klika
Wskoczył w ubraniu i do dzisiaj muszą chlorować basen - woda śmierdzi chlorem.
e
edek
tak samo myślę, nikt nie broni panu ,, B ,, obniżyć ceny tym bardziej że nie wiadomo czy to parking czy targ, bo handlują też /darciuchy/ na parkingu, a może ten pan bierze dotacje i dlatego nie przekształcił działki Agencja powinna to zweryfikować i dotacje odebrać.
Dodaj ogłoszenie