Proszowice z budżetem na 2022 rok. Dużo inwestycji, są wątpliwości wokół obligacji

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ulica Kilińskiego w Proszowicach to jedna z tych, które mają zostać w tym roku przebudowane
Ulica Kilińskiego w Proszowicach to jedna z tych, które mają zostać w tym roku przebudowane Aleksander Gąciarz
Udostępnij:
Proszowiccy radni miejscy przyjęli w czwartek budżet gminy na 2022 rok. Dokument zakłada 83 miliony złotych dochodów oraz 92,6 mln złotych wydatków. Na inwestycje gmina zamierza przeznaczyć 26,3 mln złotych. Część z nich to zadania rozpoczęte w roku ubiegłym.

FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

Prawie 5,7 mln mają kosztować zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Zaplanowano m. in. złączenie sieci wodociągowych między Więckowicami a Rudnem Górnym, poszukiwanie wody głębinowej w Gniazdowicach oraz zakupy sprzętu dla spółki Wodociągi Proszowickie. W tym roku mają też zostać przebudowane odcinki kanalizacji na terenie miasta, tj. na ulicach Zamkowej, Nowej i Kolejowej. Nowe odcinki kanalizacji powstaną w Opatkowicach, Klimontowie, Szreniawie i Jakubowicach.

Z inwestycji drogowych największa jest trwająca przebudowa ulicy Krakowskiej w Proszowicach, na którą gmina wyda 3 mln zł. Przebudowa ulic Władysława Jagiełły i Kilińskiego to z kolei wydatek 2,25 mln zł (jest już wykonawca zadania). Planowana jest również przebudowa skrzyżowania ulic 3 Maja i Reja (400 tys.), budowa chodnika w Klimontowie (525 tys.) oraz modernizacje kilka odcinków dróg gminnych. Na sesji padła też zapowiedź wymiany nawierzchni ulicy Parkowej oraz drogi osiedlowej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 2.

W budżecie założono kwotę prawie 2,9 mln zł na budowę dwóch parkingów "park and ride" w Proszowicach. Przypomnijmy, że wykonawca, który w ubiegłym roku rozpoczął inwestycję, popadł w tarapaty finansowe i zszedł z placu budowy. Trzeba będzie poszukać nowego. - Mam nadzieję, że uda nam się to zadanie zrealizować w tym roku, ale trzeba się liczyć z tym, że to się może nie udać – zastrzega burmistrz Grzegorz Cichy.

Pod znakiem zapytania stoi również budowa zbiornika retencyjnego w Jakubowicach, na który gmina otrzymała 250 tys. zł w ramach środków dla gmin, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Jak się jednak okazuje, budowa zbiornika to wydatek ponad 700 tys. zł.

Ponad 1 milion złotych samorząd zamierza wydać na cyfryzację Urzędu Gminy i Miasta, dostosowanie pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Klimontowie na potrzeby przedszkolaków to prawie 150 tys. zł, przebudowa kotłowni KZGM pochłonie 350 tys., a w Szkole Podstawowej w Kościelcu 400 tys. Ponad 1 mln zł mają też pochłonąć zadania z zakresu poprawy jakości powietrza, w tym realizacja programu Stop Smog. Ponad 2 miliony to kwota potrzebna do rozliczenia inwestycji w ramach rewitalizacji Proszowic, których nie udało się skończyć w roku ubiegłym: modernizacji Rynku, Biblioteki Publicznej (te zadania skończyły się w styczniu) oraz Centrum Kultury i Wypoczynku.

Wydatki inwestycyjne gminy mogą okazać się jeszcze o około 10 mln zł wyższe, jeżeli uda się w tym roku doprowadzić do rozpoczęcia modernizacji Stacji Uzdatniania Wody. Samorząd otrzymał na ten cel 9,2 mln zł rządowej dotacji.

Podczas głosowania projekt budżetu poparło 13 radnych, nikt nie był przeciwny. Wstrzymał się jedynie przewodniczący gminnej Komisji Planu i Budżetu Grzegorz Sopala, który uznał za niepotrzebną emisję obligacji wartości 3 mln zł. Jego zdaniem jest to niecelowe w sytuacji, gdy gmina posiada 12 mln wolnych środków, a jednym z założeń budżetu było zmniejszenia zadłużenia. Skarbnik Aneta Lipowiecka przekonywała z kolei, że jeżeli nie będzie takiej potrzeby, obligacje nie zostaną wyemitowane. Według jej zapewnień zadłużenie gminy na koniec roku zmniejszy się do kwoty 50,3 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie