Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prozdrowotna i bezpieczna żywność. Taką chcą tworzyć przedsiębiorcy spod Krakowa. Nawiązali współpracę z naukowcami

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Spotkanie biznesowo-naukowe w firmie Graner - Ice w Zabierzowie z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz samorządowców z gminy i województwa
Spotkanie biznesowo-naukowe w firmie Graner - Ice w Zabierzowie z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz samorządowców z gminy i województwa Andrzej Bukowczan
Spotkanie naukowo-biznesowe zorganizowano w Zabierzowie. Cukiernik i producent lodów oraz przedsiębiorca tworzący urządzenia chłodnicze i witryny do przechowywania żywności rozmawiali z naukowcami o nowych technologiach przy tworzeniu "łańcucha" prozdrowotnej i bezpiecznej żywności. Do współpracy zaprosili także samorządowców.

Jak produkować żywność zdrową o wartościowych właściwościach? Jak ją przechowywać, żeby była smaczna i świeża? To pytania, jakie zadają sobie przedsiębiorcy, producenci żywności. Takim producentem jest Andrzej Mędrala, właściciel rodzinnie prowadzonej Cukierni Melba w Krzeszowicach, który swój punkt sprzedaży ma m.in. na rynku w Zabierzowie.

Tam przybył także Michał Kołodyński, właściciel zakładu Graner-Ice, który produkuje maszyny i urządzenia do przechowywania żywności, zarówno chłodnicze, mroźnicze jak i witryny oraz meble do zakładów przemysłu spożywczego. W rozmowach uczestniczyli naukowcy z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz samorządowcy - wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan i wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka. Wicemarszałek przedstawił katalog promujący firmy uczestniczące w projekcie Made in Małopolska z mottem "pochodzenie ma znaczenie". Mówił o ofercie otwarcia tego projektu do innych producentów, wspaniałej, regionalnej, małopolskiej żywności. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Bukowczan, dyrektor Jurajskiej Izby Gospodarczej, zrzeszającej przedsiębiorców z gminy Zabierzów i gmin sąsiednich.

Właściciel Melby Andrzej Mędrala i prodziekan Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Jacek Domagała przedstawili efekty dotychczasowej kilkuletniej współpracy.

- Od lat w naszej produkcji żywności mamy wsparcie naukowców z Uniwersytetu Rolniczego, razem opracowujemy technologie produkcji lodów mlecznych i sorbetów na serwatce. Za te produkty jesteśmy wysoko oceniani na targach i konkursach żywności. To pokazuje, że są wymierne efekty współpracy naukowo-biznesowej - mówi Andrzej Mędrala.

O tej współpracy mówi także prof. dr hab. Aleksandra Duda-Chodak, dziekanem Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

- Z właścicielem Cukierni Melba opracowaliśmy receptury i sposoby wytwarzania lodów. To lody z mleka i śmietanki krów rasy polska czerwona oraz lody z wykorzystaniem serwatki - nietypowego produktu. Zwracamy tutaj uwagę na walory sensoryczne, technologiczne i zdrowotne tej produkcji. Część naszych wspólnych receptur lodów została już opatentowana - podkreśla pani dziekan prof. Aleksandra Duda-Chodak.

Zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorca Andrzej Mędrala wskazują, że do takiej współpracy warto dołączyć innych producentów żywności np. hodowców bydła, producentów zbóż, producentów wędlin, soków, przetworów warzywnych, ale także producentów urządzeń i maszyn do produkcji oraz bezpiecznego przechowywania żywności.

Dlatego podczas spotkania prof. Aleksandra Duda-Chodak przedstawiła szeroką ofertę badawczo-wdrożeniową uczelni, skierowaną do producentów żywności oraz firm będących uczestnikami "łańcucha" prozdrowotnej i bezpiecznej żywności.

Cukiernia Melba już współpracuje z zabierzowską firmą Graner-Ice Michała Kołodyńskiego, którego zakład produkuje nowatorskie urządzenia chłodnicze i wyposażenia dla sektora spożywczego - szczególnie dla cukierni, piekarni i gastronomii. Uczestnicy spotkania mieli okazję pojechać do zakładu i zobaczyć proces projektowania, produkcji i testowania urządzeń, a także szereg dotychczasowych realizacji zamówień w kraju i za granicą. Właściciel zakładu Michał Kołodyński zadeklarował podjęcie aktywnej współpracy Graner-Ice z WTŻ Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Tym bardziej, że aktualnie Uniwersytet Rolniczy jest w fazie wyposażania i niebawem uruchomienia, nowoczesnego Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, przy ul. Balickiej w Krakowie.

Stan realizacji i zakres przyszłego funkcjonowania tego centrum na spotkaniu w Zabierzowie przedstawiła dyrektor centrum prof. dr hab. Anna Ptaszek, prodziekan WTŻ UR.

Podpisanie umów samorządowców z wojewodą na dofinansowania z rządowego programu na modernizację i rozbudowy dróg powiatowych i gminnych. Kto ile dostanie? Zobacz na kolejnych slajdach.

Przebudują drogi pod Krakowem. Duże dotacje dla sześciu gmin...

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski