Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja po kontroli

SYP
OLKUSZ. Dokładnie 120 stron liczy protokół kontroli NIK dotyczącej prawidłowości procesu przekształcania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu oraz sprawowania przez Powiat Olkuski nadzoru nad działalnością NZOZ "Nowy Szpital" w Olkuszu.

Zakończyła się kontrola NIK w sprawie prawidłowości procesu przekształcania olkuskiego ZOZ. Fot. Jacek Sypień

W pierwszej części opisany jest proces przekształcenia ZOZ w Olkuszu. Następny rozdział jest poświęcony prawidłowościom podejmowanych uchwał o przekształceniu ZOZ w Olkuszu. Kolejny opisuje przebieg procesu przekształceniowego, a następne utworzenie spółki kapitałowej przez Powiat Olkuski i powołanie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Osobny rozdział opisuje stan zapewnienia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych i nadzór nad działalnością NZOZ. Całość kończą wyjaśnienia władz powiatu. Największą wartością dokumentu jest precyzyjne, nie tylko w oparciu o dokumenty, ale także zeznania świadków opisanie całego procesu, który budził wiele uwag wśród pracowników szpitala i części radnych powiatowych. Wielokrotnie interweniował w tej sprawie radny Jan Orkisz. Warto pamiętać, że udostępniony obecnie na stronie internetowej starostwa dokument to protokół, a nie informacja o wynikach kontroli, czy wystąpienie pokontrolne, w którym mogą być wskazane ewentualne uchybienia.

Przypomnijmy, że zanim doszło do prywatyzacji szpitala, we wrześniu 2009 roku przedstawiciele związków zawodowych działających w olkuskim ZOZ skierowali pismo do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli. Związkowcy poddawali w wątpliwość to, czy zarząd powiatu właściwie pełnił funkcję nadzorczą nad ZOZ, a także oczekiwali kontroli w zakresie przekształceń ZOZ w spółkę prawa handlowego. Jednak wtedy taka kontrola NIK się nie odbyła. - Nie wydaje się zasadne podejmowanie kontroli na obecnym etapie (...) Może być kontrola, jeśli będą przesłanki wskazujące na istnienie nieprawidłowości. - odpisał wnioskodawcom wiceprezes NIK Stanisław Jarosz.

Jan Orkisz, radny powiatowy i szef Unii Pracy w powiecie nie ustawał w swych zabiegach. Bezskutecznie próbował zainteresować sprawą kilku małopolskich parlamentarzystów. W marcu, w imieniu Unii Pracy w powiecie zwrócił się o pomoc do posłanki Bożeny Kotkowskiej (SLD) z Bielska Białej, która z kolei skierowała pismo do Najwyższej Izby Kontroli. W odpowiedzi posłance wiceprezes NIK Stanisław Jarosz poinformował o planowanej kontroli doraźnej w zakresie prawidłowości procesu przekształcania olkuskiego ZOZ.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski