Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przedszkole wróci do zabytkowej willi w Krakowie? Tak Arcybractwo planuje urządzić Modrzejówkę

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec / Polska Press
"Modrzejówka", czyli zabytkowa willa Heleny Modrzejewskiej z krakowskiej Krowodrzy, pozostanie w rękach Arcybractwa. Zgromadzenie wie już nawet jak chciałoby ją urządzić. Całe piętro budynku miałoby zostać przeznaczone na cele "Fundacji dla Modrzejewskiej", a parter na przedszkole, które niegdyś tu już gościło. To kulisy spotkania do jakiego doszło między miastem, a Arcybractwem latem br.

Pod koniec sierpnia br. doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli Arcybractwa Miłosierdzia z Prezydentem Miasta ws. "Modrzejówki" i ewentualnej współpracy urzędników i księży. Notatka ze spotkania dotarła do krakowskich radnych jednak dopiero teraz.

Ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Kurii i pełnomocnik Arcybractwa Miłosierdzia, na spotkaniu przedstawił stanowisko i koncepcję Arcybractwa w zakresie wykorzystania i planowanych funkcji zabytkowej willi. Podtrzymał on decyzję zgromadzenia dotyczące niezbywalności "Modrzejówki" tak w formie sprzedaży jak i przejęcia budynku przez miasto. Zapewnił również, że Arcybractwo planuje w willi remont, na który pozyskało środki z Funduszu Polski Ład w kwocie 3,5 mln złotych. Z relacji ks. Michalczewskiego wynika też, że w przygotowaniu była również dokumentacja projektowa, w oparciu o którą zrealizowano by prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane w terminie do 7 miesięcy od uzyskania pozwoleń konserwatorskich (III/IV kwartał 2024 r.).

Fundacja i przedszkole

Według słów ks. Łukasza Michalczewskiego, piętro "Modrzejówki" na którym znajduje się 6 pokoi miałoby zostać przeznaczone dla Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej, która w tym momencie mieści się przy ul. Siennej 5 w lokalach Arcybractwa. Na parterze zaś Arcybractwo planowało w ramach funkcji edukacyjno-społecznej utworzyć przedszkole, tak jak miało to już miejsce w przeszłości.

Jak możemy się dowiedzieć, Prezydent Jacek Majchrowski wyraził aprobatę dla proponowanego zagospodarowania "Modrzejówki" "podkreślając, że spełnia ona oczekiwania mieszkańców, którzy oczekują prowadzenia działalności społecznej w tym obiekcie".

O te ustalenia pytamy u źródła. Ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z nami potwierdza, że w rozmowie z Jackiem Majchrowskim przekazał stanowisko, dotyczące odremontowania tego miejsca oraz przekazania kilku pomieszczeń dla Fundacji Heleny Modrzejewskiej, a pozostałych na cele edukacyjne. -Fundacja, jak zapewnił Pan Prezydent, będzie mogła w przyszłości otrzymywać dotacje na funkcjonowanie. Arcybractwo będzie występować również o środki na renowację tego miejsca - zapewnia ks. Michalczewski.

Dodaje też, że Arcybractwo nie wycofało się ze słów o dzierżawie jednak wobec braku ofert w lutym br. powzięło szereg działań mających na calu organizowanie w tym miejscu edukacji szczególnie związanej "z życiem artystycznym i jego rozwojem w naszym mieście w duchu twórczości kard. Karola Wojtyły oraz Heleny Modrzejewskiej". -Na dzisiaj chcemy ten cel tam realizować. Zapraszamy do współpracy wszystkie instytucje - mówi.

Aktualnie do Miejskiego Konserwatora Zabytków złożony został projekt dotyczący renowacji willi Modrzejówka.

Petycja mieszkańców

W maju br. grupa mieszkańców i sympatyków Krowodrzy wystosowała petycję do prezydenta i radnych, z prośbą o wykup zabytkowej i niszczejącej Willi "Modrzejówka" mieszczącej się przy al. Grottgera i udostępnienie jej krakowianom. Podpisało się pod nią ponad 3 tys. osób.

XIX-wieczna willa “Modrzejówka” należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami. W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przedszkole wróci do zabytkowej willi w Krakowie? Tak Arcybractwo planuje urządzić Modrzejówkę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski