MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowy rok w dziejach podziemnego labiryntu

JOLANTA BIAŁEK
Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę wczoraj wieczorem. Uroczystości odbyły się 135 m pod ziemią. Fot. Rafał Stachurski
Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę wczoraj wieczorem. Uroczystości odbyły się 135 m pod ziemią. Fot. Rafał Stachurski
WIELICZKA. Barbórka jest nie tylko okazją do uczczenia patronki górników, ale i podsumowania mijającego roku. Czas ten był dla Kopalni Soli - najliczniej odwiedzanych przez turystów podziemi świata i obiektu górniczego - bardzo udany pod wieloma względami.

Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę wczoraj wieczorem. Uroczystości odbyły się 135 m pod ziemią. Fot. Rafał Stachurski

To, że w tym roku turystów wędrujących solnymi podziemiami będzie więcej niż milion, było wiadomo już ponad miesiąc temu, kiedy w kopalni powitano wyczekiwanego "milionowego" gościa. Do końca listopada wielickie podziemia zwiedziło 1,072 mln osób (o pięć procent więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku), a do końca roku ma ich być 1,120 mln.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

To lepszy wynik niż w ostatnich czterech latach i tylko niewiele gorszy od rekordowego 2007 roku, kiedy podziemną Wieliczkę odwiedziło 1 159 635 turystów.

Wielicka Kopalnia Soli to podziemny labirynt złożony z 2400 komór i 240 km górniczych chodników, ulokowanych na dziewięciu poziomach. Udostępniona dla zwiedzających część podziemi to obecnie blisko 80 komór i prawie dziewięć kilometrów korytarzy na trzech poziomach kopalni. Turystycznej przestrzeni przybyło w kopalni w tym roku za sprawą zakończenia przebudowy szybu Regis. Inwestycja ta umożliwiła udostępnienie dla zwiedzających kolejnych ponad dwudziestu komór i korytarzy.

Uruchomienie XIV-wiecznego zabytkowego szybu to przełomowy moment w historii kopalni. Renowacja Regisu oraz wytyczenie podziemnej, unikatowej w skali globu - Trasy Górniczej - kosztowało ponad 54,1 mln zł. Część tej kwoty - prawie 21,7 mln zł - pokryła dotacja unijna.

W 2012 roku przebudowano w wielickiej kopalni również prawie dwa kilometry innych korytarzy, szybików i pochylni. Powstało aż 19 projektów przebudowy i zabezpieczenia wyrobisk. - W przyszłym roku zmodernizowane zostaną między innymi chodnik Pistek oraz podłużnie: Król Saski, Rarańcza i Hauer, a także tzw. "końska droga". Ostatnia inwestycja ma umożliwić transport osób niepełnosprawnych z międzypoziomu Kazanów na poziom III kopalni - opowiada o planach Adam Bromowicz, zastępca kierownika ruchu Zakładu Górniczego wielickiej kopalni.

Trwa także zabezpieczanie komory Margielnik. - W jednej z najpiękniejszych komór w wielickiej kopalni, znanej m.in. z filmu "Seksmisja", zamontowano już osiem kilometrów kotew, a docelowo będzie ich prawie pięć razy tyle. W Margielniku będą też zabezpieczenia w formie kasztów i ażurowych konstrukcji drewnianych - mówi Marian Maj, kierownik Działu Robót Górniczych Kopalni Soli w Wieliczce.

Nową aranżację zyskała komora Pistek, zmodernizowano też Witos, a w komorze Staszica powstałą nowa ekspozycja handlowa. Wyremontowano zaplecze kuchenne w Budryku, a sąsiadującą z podziemną restauracją komorę Lebzeltern zaadaptowano na "zimny bufet". Z końcem tego roku nowe oświetlenie zyska komora Józefa Piłsudskiego.

W minionych miesiącach wykonano wiele inwestycji także na powierzchni. Zakończono trwającą od kilku lat rekultywację terenów, gdzie była kiedyś otworowa kopalnia soli w Baryczy, a w parku św. Kingi wybudowano plac zabaw. Do tematu powrócimy w sobotnim "Tygodniku Wielickim".

ŚWIĘTA BARBARA CHRONI TYCH, KTÓRZY NARAŻAJĄ ŻYCIE

Barbórka to święta od miecza. Według tradycji, św. Barbara była córką zamożnego kupca Dioskura z Nikomedii lub Heliopolis, która przyjęła chrzest i ślubowała czystość, czym naraziła się ojcu. Więził on córkę w wieży, potem zaś ściął mieczem. Za ten uczynek spotkała go kara boska - padł rażony piorunem. Natomiast Barbarę odwiedził przed egzekucją anioł, który przyniósł jej Eucharystię. Legenda głosi, że wydarzenia te miały miejsce ok. 306 roku, za panowania cesarza Maksymiliana.

Atrybutami św. Barbary są kielich z hostią, wieża oraz miecz. Modlą się do niej m.in. architekci, dzwonnicy, marynarze, kowale, strażacy i oczywiście górnicy. Święta Barbara, nazywana patronką dobrej śmierci sprawuje pieczę nad tymi, którzy podczas swojej pracy narażają życie.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski