MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetrwać letnie upały

Barbara Matoga
Podczas upałów kot musi mieć dostęp do pitnej wody.
Podczas upałów kot musi mieć dostęp do pitnej wody. Fot. 123rf
Opieka. Koty uwielbiają ciepło i słońce. Ale jeśli robi się bardzo gorąco, należy im te przyjemności rozsądnie dawkować.

Dorosły, zdrowy kot sam znajdzie sobie w mieszkaniu takie miejsce, w którym będzie się czuł najlepiej. Ale na maluchy i kocie staruszki trzeba w czasie upałów szczególnie uważać, bo przegrzanie i odwodnienie może być dla nich śmiertelnie groźne. To samo dotyczy kotów chorych - zwłaszcza z problemami sercowymi i nerkowymi - oraz osłabionych. Jeśli są kotami wychodzącymi, najlepiej nie wypuszczać ich z domu.

Kotu trzeba zapewnić możliwość schowania się do cienia oraz dostęp świeżego powietrza, oczywiście przy zabezpieczonych przed wypadnięciem oknach i balkonach. Natomiast klimatyzacja i wiatraki mogą być niebezpieczne, bo wdychanie chłodnego powietrza na rozgrzane drogi oddechowe może doprowadzić do ich zapalenia. Jeśli upał jest wyjątkowo dokuczliwy, można schłodzić koci organizm przecierając sierść wilgotnymi rękami lub okładając go zwilżonym ręcznikiem, ale wówczas absolutnie nie wolno narażać go na silny przeciąg lub działanie wiatraka.

Nikogo nie powinno dziwić, że przy bardzo wysokiej temperaturze koty rezygnują z aktywności i często przesypiają cały dzień. Należy im na to pozwolić i nie zachęcać do biegania i zabawy. Trzeba tylko uważać na to, czy na zwierzaka, który ułożył się do drzemki w cieniu, nie zaczęło świecić słońce.

Podobnie jak ludzie, koty w czasie upałów tracą apetyt i jedzą znacznie mniej, niż zwykle. Należy im przede wszystkim zapewnić dostęp do świeżej wody. Powinny w tym czasie dostawać przede wszystkim karmę mokrą lub mięso, ewentualnie z dodatkiem wody.

Ale uwaga - resztki takiego jedzenia szybko się psują, więc nie wolno pozostawiać ich na dłużej w miseczce, z nadzieją, że kot zgłodnieje i zje później. Zjedzenie zepsutego mięsa może przynieść przykre skutki w postaci zaburzeń żołądkowych. Nie należy też wprowadzać podczas kanikuły nowych potraw. Suchą karmę można podawać wieczorem.

Poza absolutnie koniecznymi przypadkami, takimi, jak na przykład wizyta u weterynarza, nie powinno się w tym czasie narażać kota na podróże. A jeśli już gdzieś się z nim wybierzemy, to pamiętajmy, że pozostawienie zwierzaka w samochodzie - nawet z uchylonymi szybami - to narażenie go na śmierć w męczarniach.

I na koniec wielka prośba o pomoc dla bezdomnych kotów. W czasie upałów najważniejszą dla nich rzeczą jest woda. Napełnienie miski i ustawienie jej w pobliskich krzakach czy obok piwnicznego okienka może uratować kocie życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski