Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda

Grzegorz Tabasz
Amerykański think tank opublikował prognozy przyszłości lasów deszczowych. Tropikalne puszcze to najbogatsze zbiorowiska roślin i zwierząt na świecie. Wciąż słabo poznanych, czego dowodem są miliony nieznanych gatunków owadów, czekających na swojego odkrywcę.

Jeśli nic się nie zmieni, to do 2050 r. znikną knieje o powierzchni równej wielkości Indii. Prócz zwyczajowego straszenia ociepleniem klimatu, raport całkowicie pomija przyczyny. Ciekawe, czy eksperci opierali swoje buty za 500 dolarów od pary na podłodze z tropikalnego drewna? Heban, ipe, merbau, tatajuba, cumaru, teak...

To tylko drobna część oferty dostępnej dla mieszkańców bogatej północy. Oczywiście handlowcy wyciągają z szuflady certyfikaty pochodzenia drewna z ekologicznych wycinek, lecz tajemnicą poliszynela jest nielegalny wyrąb i przemyt najcenniejszych gatunków.

Na wylesionych obszarach powstają plantacje energetycznych biokomponentów do paliw. Eksportowanych do bogatej i jakże ekologicznie poprawnej Unii Europejskiej. Nad czym tu rozdzierać szaty i ronić krokodyle łzy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski