MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pytanie o monitoring nie podoba się SLD. Unieważnią referendum?

(AM,TYM)
Kontrowersje. Zdaniem polityków SLD dodatkowe pytanie dotyczące monitoringu, które radni Platformy Obywatelskiej zaproponowali w majowym referendum, jest niezgodne z prawem.

Referendum na temat organizacji przez Kraków zimowych igrzysk zaplanowane jest na 25 maja. Krakowianie będą w nim pytani także o metro, ścieżki rowerowe i monitoring.

Zdaniem SLD dodatkowe pytania są jednak niepotrzebne. – Referendum powinno dotyczyć tylko igrzysk zimowych, tak jak chciał prezydent Jacek Majchrowski – mówi Dominika Biesiada, sekretarz rady wojewódzkiej SLD. Podkreśla, że SLD jest za referendum, ale tylko dotyczącym igrzysk.

W tym tygodniu SLD zamierza złożyć do wojewody skargę na uchwałę Rady Miasta, która określa termin referendum oraz pytania. – Pytanie dotyczące monitoringu jest niewłaściwe, ponieważ sugeruje, że monitoring wizyjny jest jedynym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w mieście – mówi Dominika Biesiada.

– Pytanie o monitoring zawiera wadę prawną – uważa prof. prawa Jan Widacki, były poseł związany z lewicą. Jego zdaniem, pytając krakowian, czy chcą rozwoju monitoringu dla poprawy bezpieczeństwa, sugeruje się im, że jak będą kamery, to bezpieczeństwo się zwiększy. – Niekoniecznie tak jednak musi być. Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Monitoring jest jednym z nich. Pytanie nie może zawierać więc takiej tezy, która nie jest do udowodnienia – mówi prof. Widacki.

Z zarzutem nie zgadza się radny Dominik Jaśkowiec, wiceprze­wodniczący krakowskiej PO, który był jednym z autorów pytań referendalnych. – My wcale nie sugerujemy, że to jedyna przyczyna poprawy bezpieczeństwa. Chcemy tylko poznać opinie mieszkańców, ponieważ wiemy, że część z nich nie chce być cały czas śledzona przez kamery – wyjaśnia Dominik Jaśkowiec. Jego zdaniem działania SLD są polityczną zagrywką i próbą zdyskredytowania idei referendum.

Uchwałę o referendum z czterema pytaniami podjęła Rada Miasta. – Wojewoda Małopolski ma prawo taką uchwałę uchylić i sądzę, że tak zrobi po ocenie, że jedno z pytań jest niezgodne z prawem – komentuje prof. Widacki.

Rzecznik wojewody Jan Brodowski informuje, że Wydział Prawny analizuje uchwałę i opinię w tej sprawie wyda po długim majowym weekendzie.

PYTANIA REFERENDALNE

- Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku?

- Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?

- Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?

- Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno budować się więcej ścieżek rowerowych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski