Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów. Jamnik miniaturowy

(DD)
Fot. 123RF
Jamniki miniaturowe hodowane są w Polsce od niedawna. Historia ich hodowli datuje się od 1971 r., a miniaturki pochodzą od jamników standardowej wielkości, czyli od jamników największych. Rasa występuje bowiem w trzech odmianach wielkościowych: standardowej, miniaturowej i króliczej.

Parametry wielkościowe i ciężar wzorzec rasy opisuje następująco: jamniki standardowe - obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm, górna granica ciężaru ciała ok. 9 kg; jamniki miniaturowe - obwód klatki piersiowej 30--35 cm, mierzonej w wieku co najmniej 15 miesięcy; jamniki królicze - obwód klatki piersiowej do 30 cm, mierzonej w wieku co najmniej 15 miesięcy. Ze względu na długość i rodzaj włosa, jamniki dzieli się w każdej z odmian na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose.

Jamnik to pies myśliwski, wykorzystywany dawniej do polowań, głównie na zwierzęta ryjące nory, przede wszystkim borsuki. Doskonały węch, znaczna wytrzymałość fizyczna, samodzielność i determinacja w działaniu sprawiły, że te niewielkie pieski doskonale sprawdzały się jako pomocnicy myśliwych. Podział jamników według wzrostu podyktowany został potrzebami praktyki łowieckiej - jamnik miniaturowy powinien umieć ścigać lisa w najwęższych korytarzach, a króliczy to specjalista na dzikie króliki. Większość obecnych jamników to psy pokojowe, a te nieliczne, które są w rękach myśliwych, świetnie spisują się w próbach pracy.

Wszystkie odmiany jamników odznaczają się wspólnymi właściwościami psychicznymi: są pojętne, mają żywe, a zarazem komunikatywne usposobienie. Radosne, skore do zabaw, mocno przywiązują się do opiekuna i są nader serdeczne w stosunku do dzieci. Mimo że są towarzyskie, jednak obcych traktują z rezerwą i nieufnością. Bardzo czujne, ich uwadze nie ujdzie żaden szmer, szczekają głośno i są dobrymi strażnikami domu.

Spryt, samodzielność, a także śmiałość, zaradność i pewność siebie, mogą uległym opiekunom utrudniać odpowiednie ułożenie niewielkich piesków. Mały jamnik lubi postawić na swoim! Uważnie obserwuje domowników i doskonale zna ich słabe strony. Wielki cwaniak i kokiet, swój urok potrafi wykorzystać do własnych psich celów. Nie szkolony staje się niekwestionowanym panem domu. Może żyć w niewielkim mieszkaniu. Lubi wygody, ciepło (chętnie wchodzi pod naszą kołdrę) i dobre jedzenie. Jest wrażliwy na wilgoć, chłód i przeciąg. Ze względu na duży apetyt trzeba zapewnić jamnikowi codzienną porcję aktywności i zbilansowaną karmę, by chronić go przed nadwagą.

WIDEO: Koty są wredne i mogą udusić dziecko we śnie?
Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski