Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Realiteratura

Redakcja
W stolicy trwa właśnie festiwal reportażu „Warszawa bez fikcji”. Wśród zaproszonych gości są autorzy znakomitych tekstów, m.in.: Hanna Krall, Jacek Hugo-Bader, Asne Seierstad, Swietłana Aleksijewicz. Ponieważ o reportażu i literaturze faktu – różnego rodzaju - mówi się w związku z tym bardzo dużo w ostatnich dniach, i my postanowiliśmy trochę nad nią się pochylić. Oto pięć naszych propozycji książkowych.

„Singer. Pejzaże pamięci”, Agata Tuszyńska. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010.

Książka o „jedynym nobliście żydowskiej literatury i bezdomnego żydowskiego języka, autora ‘Sztukmistrza z Lublina’” stała się w 2002 roku, momencie premiery, ogromnym wydarzeniem księgarskim i literackim. Teraz, po 8 latach, Agata Tuszyńska znowu zaprasza do tej niezwykłej podróży w historię i kulturę.

Doskonały warsztat i znakomita kompozycja książki to zasługa niebywałej wrażliwości. Tuszyńska jak mało kto umie opowiadać nieśpiesznie, a zarazem wyczerpująco. Ryszard Kapuściński nie bez powodu chwalił ją: „ma tak rzadki u nas talent wrażliwej, dociekliwej, świetnie piszącej biografistyki”.

„Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, Witold Szabłowski. Czarne, Wołowiec 2010.

Turcja to kraj wciąż obrośnięty aurą mitu i tajemniczości. Tak jest przynajmniej w Polsce. Warto więc może Turcji się przyjrzeć nie z dystansu, a z bliska. Tak jak czyni to Witold Szabłowski, reportażysta i dziennikarz.

Problem z tymi tekstami jednak jest taki, że Turcja rozkrusza się na naszych oczach. Zamiast jednego spójnego obrazu otrzymujemy specyficzną mozaikę opowieści o ludziach, historii czy przemianach obyczajowości. Będziemy zaskoczeni, jak bliscy są nam bohaterowie tej książki.

„Cuba libre. Notatki z Hawany”, Yoani Sanchez. W.A.B., Warszawa 2010.

W tym przypadku wszystko zaczęło się od Internetu. Yoani Sanchez zamieszkała w Hawanie zaczęła kilka lat temu prowadzić bloga Generacion Y, gdzie opisuje realia życia w swoim kraju. Jak wiadomo, musiało to być trudne i niebezpieczne zadanie. Udało się jednak, a jej pracę uhonorowały kapituły prestiżowych nagród dziennikarskich.

„Notatki z Hawany” to zredagowany zbiór notatek z bloga. Autorka pokazuje w nim świat, jakiego nie znamy i jakiego – z racji mocnej cenzury na wyspie – poznać nigdy byśmy nie mogli.
„Nowe kroniki wina”, Marek Bieńczyk. Świat Książki, Warszawa 2010.

„Nowe kroniki wina” to nowy, bogaty zbiór felietonów Marka Bieńczyka, który wyspecjalizował się w pisaniu o tym wyjątkowym trunku w wyjątkowych kontekstach. Jako znawca literatury Bieńczyk szczególną wagę przywiązuje do spraw kulturowych, nie brakuje tu także jednak nawiązań i komentarzy natury ekonomicznej czy technologicznej.

Przyjemna gawęda, do jakiej zaprasza autor „Nowych kronik wina” to w żadnym wypadku zachęta do konsumpcji. To raczej propozycja smakosza, który namawia do tego, by poczuć, jak przyjemnym może być doznawanie rzeczywistości. Poprzez pryzmat wina, oczywiście.

„Być Szkotem”, Sean Connery i Murray Grigor, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2010.

Oto i podwójna niespodzianka. Z jednej strony dla fanów Seana Connery’ego, a z drugiej – dla wielbicieli Szkocji i wszystkiego, co szkockie. Zresztą w tej książce Sean Connery jawi się na wskroś szkocko, więc Szkocja poniekąd staje się znakiem firmowym aktora (i na odwrót).

Film, sport, historia, literatura, a nawet poczucie humoru – wszystko to, iście szkockie, jest omówione w tej książce. Ku radości wszystkich zainteresowanych tym, co też tak naprawdę kryje w sobie kraina sir Walter Scotta.

MARCIN WILK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski