Rekordowy bieg

SYP
Dokładnie 375 biegaczy stanęło na starcie IX Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego, jaki odbywał się w minioną niedzielę w Bukownie z okazji święta miasta. Organizowany po raz 9 bukowiański bieg, jest największą tego typu imprezą w powiecie olkuskim.

Podczas IX Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego o Puchar Burmistrza Bukowna. Fot. Jacek Sypień

BUKOWNO

Nad bukowieńskim stadionem wisiały ciemne chmury, gdy sygnał startu dała dyrektorka biegu, znana lekkoatletka Grażyna Kowina – Świderek. Biegacze ruszyli na 10 km trasę biegu, która wiodła ulicami miasta. Po dwudziestu minutach biegu z ciemnych chmur zaczęło najpierw kropić, a potem intensywnie padać. Nie przeszkadzało to jednak biegaczom, a także publiczności, która stała przy trasie biegu.

Pierwszy na metę przybiegł wielokrotny Mistrz Polski, utytułowany Jakub Burghardt z Muszyny, który startował w barwach „Festiwalu Biegowego Forum Ekonomiczne Krynica Zdrój”. Pokonał trasę bukowieńskiego biegu w czasie 30 minut i 27 sekund. Drugi na mecie był Rafał Snochowski z Bełchatowa (BKL Bełchatów), a trzeci Wojciech Baczyński z Pszczyny (RMD Ontrail Team Pszczyna). Na wysokim 25 miejscu uplasował się Artur Januszek z Podlipia (gmina Bolesław) reprezentujący olkuski LKS „Kłos”, który był najlepszym zawodnikiem z powiatu olkuskiego. Jako 36 przybiegł na metę Arkadiusz Buczyński z Międzygórza (gmina Bolesław) reprezentujący NSZZ Solidarność Zakładów Górniczo Hutniczych „Bolesław” w Bukownie. Trójkę najlepszych biegaczy z powiatu olkuskiego zamknął Bartosz Duda z Bukowna (MOSiR Bukowno), który zajął 46 miejsce i okazał się najszybszym biegaczem z Bukowna.

Wśród pań w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Aleksandra Jawor z Częstochowy (CKS Budowlani Częstochowa), przed Agnieszką Gortel z Chorzowa (TS AKS Chorzów) i Agnieszką Cader z Zabierzowa. Najszybszą biegaczką powiatu olkuskiego okazała się Janina Malska z Bolesławia (Wawel Kraków), która zajęła szóste miejsce. Na 17 miejscu uplasowała się Justyna Chłosta z Bukowna (MUKS „Ilkus” Olkusz), a na 20 Aleksandra Wilk, także z Bukowna (MOSiR Bukowno). Minimalnie za nią, bo na 24 miejscu uplasowała się kolejna zawodniczka z Bukowna Patrycja Skręt (IKS Olkusz).

Wśród pań w kategorii K 50 zwyciężyła Dorota Wyleciał (Katowice), przed Mariyą Ostrovską (Lwów) i Anną Kapuścińską (Świętochłowice). Kategoria K 40; Janina Malska (Bolesław), Kornelia Węgler (Ruda Śląska), Barbara Szymczyk (Ruda Śląska). Dorota Wilk z Bukowna przybiegła szósta. W kategorii K 30 zwyciężyła Agnieszka Gortel (Chorzów), przed Ewą Kucharską (Pszczyna) i Magdaleną Białorczyk-Jarzębowską (Wilkowice) i Beatą Kantyką (Oświęcim). Kategoria K 16; Aleksandra Jawor (Częstochowa), Agnieszka Cader (Zabierzów), Dagmara Dziuk (Pawłowice). Na 11 miejscu w tej kategorii uplasowała się Justyna Chłosta (Bukowno), na 13 Ola Wilk (Bukowno), na 16 Patrycja Skręt (Bukowno), na 18 Patrycja Rejnowicz (Bukowno).

Wśród mężczyzn w kategorii M 60 zwyciężył Zbigniew Pierzynka (Kraków), przed Zygmuntem Łyżnickim z Mszany Dolnej. Trzeci był Mirosław Suk (Częstochowa). Najlepszym zawodnikiem powiatu olkuskiego okazał się Ryszard Jałowiec z Olkusza (10). W kolejnej kategorii M 50 Andrzej Wrzesiński (Tychy), przed Stefanem Niedzielą (Knurów) i Jerzym Połeciem (Ruda Śląska). Najszybszym biegaczem powiatu olkuskiego w tej kategorii okazał się Wojciech Nogilski z Olkusza, który zajął 11 miejsce. Na 15 uplasował się Leszek Krzemień z Bukowna.

Kategoria M 40; Mirosław Gołębiewski (Rybnik), Jacek Kasprzyk (Kraków), Sławomir Smelka (Kraków). W silnie obsadzonej kategorii M 30, gdzie wystartowało stu zawodników wygrał zwycięzca całego biegu, czyli Jakub Burghardt z Muszyny, przed Wojciechem Baczyńskim z Pszczyny i Janem Wydrą z Mszany Dolne. Najlepszym biegaczem z powiatu olkuskiego w tej kategorii wiekowej okazał się Arkadiusz Buczyński z Międzygórza, który uplasował się na 12 miejscu. Kategoria M 20; Rafał Snochowski (Bełchatów), Piotr Magiera (Myszków), Łukasz Grajcar (Konopiska). Na 13 miejscu uplasował się Mariusz Buczyński z Międzygórza.

W powiecie olkuskim rośną następcy doświadczonych długodystansowców. W kategorii M 16 zwyciężył Daniel Dulski (Lubliniec), ale „srebro” zdobył Artur Januszek z Podlipia zawodnik, LKS „Kłos” Olkusz. Trzeci był Dariusz Malinowski (Miechów), czwarty Bartosz Duda z Bukowna (MOSiR Bukowno), szósty Kacper Bielat z Sieniczna (LKS „Kłos” Olkusz), a dziesiąty Bartosz Meduna z Bukowna (MOSiR Bukowno).

W kategorii niepełnosprawnych wystartowało czworo zawodników. Zwyciężył Michał Majchrzak z Bochni (Cross Kraków), przed Pawłem Królem z Krakowa (Jasiek Mela Team Kraków) i Janem Gładczakiem z Rudy Śląskiej (KRS TKKF Jastrząb Ruda Śląska).

Zwycięzcy biegu dostali medale, puchary i dyplomy, a wśród 362 zawodników, którzy ukończyli bieg został rozlosowany telewizor ufundowany przez Bank PEKAO S.A. Trafił do mieszkańca Jaworzna Piotra Brzozowskiego. Organizatorem biegu był Urząd Miejski w Bukownie, MOSiR oraz UKS „Kusy”.