Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy rok wielickiej Kopalni Soli. Niemal dwa miliony turystów, moc wydarzeń i inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
materiały Kopalni Soli w Wieliczce
Kopalnię Soli odwiedziło w 2019 roku ponad 1,863 miliona osób. Tak wielkiej liczby zwiedzających nie było w wielickich podziemiach nigdy wcześniej. Rekordową frekwencję zanotowano także w tężni i uzdrowisku. Minione 12 miesięcy to także liczne kopalniane inwestycje oraz prace projektowe.

WIDEO: Trzy Szybkie

Ponad 1 milion 863 tys. turystów to wynik jeszcze lepszy - o 116 tys. zł - niż było to w roku 2018, który zamknięto także rekordem wszech czasów (1,750 miliona gości).

Tłok w podziemiach – przez cały rok

W 2019 roku wędrowali solnymi podziemiami turyści z prawie 200 krajów. Kopalnia cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem polskich turystów, natomiast wśród gości z zagranicy najliczniej odwiedzali wielicką kopalnię: Brytyjczycy (154 tys. osób), Włosi (87 tys.), Hiszpanie (84 tys.), Niemcy (79 tys.) i Francuzi (75 tys.).

- Przed laty wyraźnie zaznaczała się sezonowość ruchu turystycznego. Aktualnie zjawisko to traci na mocy i znaczeniu. Kopalnię można zwiedzać przez 12 miesięcy, niezależnie od pogody, dlatego w podziemnej Wieliczce „spłaszczenie sezonu” jest szczególnie widoczne.

Coraz więcej grup przyjeżdża jesienią i zimą - mówi Damian Konieczny, prezes Trasy Turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce.
Uzdrowisko kopalni przyjęło w ubiegłym roku ponad 6,3 tys. kuracjuszy. Z leczniczych właściwości soli korzystali nie tylko Polacy, ale także pacjenci m.in. z Chin, Kanady, Szwajcarii, Izraela i Ukrainy.

Rośnie zainteresowanie kopalnianą tężnią solankową. W minionych 12 miesiącach odwiedziło ją ponad 234,3 tys. osób (w 2018 roku – 195 tys.).

Zabezpieczono 12 zabytkowych komór

- Cieszy nas, że zachwyt nad podziemną Wieliczka dociera w najdalsze zakątki Ziemi promując Polskę w świecie, ale ważnym jest też fakt, że licznie zwiedzający kopalnię goście przyczyniają się do realizacji szeregu prac górniczych. Dzięki środkom z szeroko rozumianej turystyki możemy prowadzić inwestycje, modernizować infrastrukturę, zabezpieczać komory oraz chodniki - zaznacza Zbigniew Zarębski, prezes wielickiej kopalni.

W 2019 roku wieliccy górnicy zabezpieczali 12 zabytkowych komór i przebudowali 3,2 km podziemnych chodników. Najwięcej prac prowadzono na poziomach II, III i IV. Wśród zabezpieczanych wyrobisk są zarówno te znajdujące się poza turystycznymi szlakami, jak i komory na Trasie Turystycznej, w Muzeum Żup Krakowskich oraz rejonie Grot Kryształowych. Zakończyło się zabezpieczanie komór Baum. Wzmocnienia (m.in. kotwami) zastosowano m.in. w grotach: Pieskowa Skała, Russeger VI, Geramb, Freitag, Saulenfels.

- Z jednej strony kontynuowane były prace górnicze, z drugiej projektowane kolejne wieloletnie inwestycje, szczególnie te związane z górniczymi szybami Kościuszko, Kinga i Daniłowicz. Główne działania ukierunkowane były na planowanie szeregu inwestycji m.in. przebudowy szybu Kościuszko i budowy Centrum Logistycznego – podsumowuje miniony rok Jarosław Malik, członek zarząd kopalni ds. technicznych.

Szykują się zmiany na powierzchni

Minione miesiące to także liczne prace projektowe dotyczące naziemnej infrastruktury kopalni, która będzie dostosowywana m.in. do potrzeb wzrastającego ruchu turystycznego.

- Zakończyło się projektowanie wielu inwestycji, takich jak: budowa nowoczesnego Centrum Obsługi Turystów, zagospodarowanie terenu tężni solankowej i wykonanie bezpiecznych parkingów na obrzeżach Parku św. Kingi – wylicza Tomasz Broniowski, dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski