MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjski toy

(DD)
Szczególnie oryginalnie prezentują się toy’e długowłose
Szczególnie oryginalnie prezentują się toy’e długowłose Fot. 123 RF
Rasy psów. Rosyjski toy to typowy piesek do towarzystwa. Należy do najmniejszych ras na świecie (wysokość w kłębie 20-28 cm, waga do 3 kg) i z racji swych miniaturowych rozmiarów często (niesłusznie!) uznawany jest za żywą maskotkę. Delikatny, kruchy wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji.

W Rosji toy cieszy się popularnością, w Polsce jest rzadko spotykany. Rasa, która jeszcze niedawno lepiej znana była jako moskiewski toy terier, została oficjalnie uznana dopiero w 2006 r. W starej Rosji posiadanie maleńkiego czworonoga zawsze należało do dobrego tonu; zamożne damy chętnie hodowały miniaturowe teriery angielskie.

Niestety, zawieruchy dziejowe na dziesiątki lat usunęły w cień luksusowe pieski. Dopiero w latach 50. ub. wieku rozpoczęła się regularna hodowla. Wykorzystano w niej ocalałe mieszańce w typie miniaturowego terriera oraz m.in. pinczera miniaturowego.

Dzisiejszy rosyjski toy to maleńki, elegancki piesek o kwadratowej sylwetce, wysokonożny, o drobnym kośćcu. Rasa istnieje w dwóch odmianach: krótkowłosej (krótki, dobrze przylegający, połyskliwy włos bez podszerstka) oraz długowłosej (ciało pokryte umiarkowanie długim, delikatnym włosem, prostym lub lekko kędzierzawym).

U odmiany krótkowłosej najczęściej spotykany kolor to rudy, czarnopodpalany, brązowopodpalany. U długowłosej występuje umaszczenie czarne i brązowe podpalane, wszystkie odcienie rudego z czarnym lub brązowym nalotem.

Jaki jest miniaturowy piesek? Radosny, łatwo przystosowujący się do otoczenia i bardzo zazdrosny o swego opiekuna. Wobec obcych nieufny, zdarza się nawet, że agresywny. Mimo niewielkiej postury z pasją broni swego terytorium. Chętnie się bawi, ale zabawy nie mogą być zbyt obciążające i gwałtowne.

Pieski nie powinny podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, skakać czy wskakiwać na duże wysokości – z racji swojej kruchości i niewielkich gabarytów są bardzo podatne na złamania kości. Jedzą niewiele, ale karma musi być dobrej jakości. Jako szczeniaki powinny zostać poddane zabiegowi przesunięcia rzędu zębów, aby zapobiec późniejszemu ich nawarstwianiu (mogą mieć trudności z gryzieniem i połykaniem pokarmów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski