Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka zabytkowej "starej szkoły" w gminie Myślenice trafiła do sądu. Jest wyrok w tej sprawie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Budynek "starej szkoły" w Krzyszkowicach
Budynek "starej szkoły" w Krzyszkowicach Katarzyna Hołuj
Sprawa rozbiórki uznanej za zabytek "starej szkoły" w Krzyszkowicach była dwa lata rozpatrywana przez Sąd Rejonowy w Myślenicach. Oskarżonym został były burmistrz Myślenic Maciej O. Wyrok zapadł 25 kwietnia 2023 r. Sąd uniewinnił oskarżonego.

Sąd uniewinnił oskarżonego

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Górszczyk poinformowała nas, że Sąd Rejonowy w Myślenicach, II Wydział Karny po rozpatrzeniu sprawy Macieja O. oskarżonego o przestępstwo dotyczące ochrony zabytków i opieki nad zabytkami wydał wyrok, w którym uniewinnił oskarżonego od popełnienia czynu zarzuconego mu aktem oskarżenia.

- Wyrok jest nieprawomocny. Strony zostały pouczone, iż w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku - wskazuje sędzia Beata Górszczyk, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Krakowie.

Gdzie był wpisany zabytek?

Gdy rozpoczęła się rozbiórka "starej szkoły" w Krzyszowicach były wątpliwości co do tego obiektu, braku konsultacji społecznych oraz uzgodnienia działań z konserwatorem zabytków. Gmina i były burmistrz twierdzili, że budynek nie znajduje się w ewidencji zabytków, więc uzgodnienie nie są potrzebne. A konserwator wskazał, że szkoła figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków i nakazał wstrzymanie rozbiórki.

Trwała przepychanka o ten budynek. Przypomnijmy, że na rozbiórkę obiektu "na zgłoszenie" pozwoliło Starostwo Powiatowe w Myślenicach twierdząc, że budynku nie ma w gminnej ewidencji zabytków i że błąd jest w ewidencji wojewódzkiej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utrzymywał, że ewidencja gminna jest wtórna w stosunku do wojewódzkiej i to w gminie ktoś musiał popełnić błąd.

Dziennik Polski pisał wówczas, że w międzyczasie konserwator objął „starą szkołę” jeszcze ściślejsza ochroną, wpisując ją do rejestru zabytków. Gmina się od tej decyzji odwoływała do ministra, co okazało się nieskuteczne. Potem zaskarżyła decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Tam skarga została oddalona.

Rozbiórką zajęła się prokuratura

Jedna trzecia "starej szkoły" (ufundowanej przez księżną Augustę de Montleart w 1884 roku) została już rozebrana, gdy sprawa trafiła do organów ścigania. Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu badała kwestię przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników myślenickiego magistratu.

Zebrano materiał, przedstawiono byłemu burmistrzowi zarzuty i przed dwoma laty w kwietniu 2021 r. skierowano sprawę do Sądu Rejonowego w Myślenicach. Łącznie odbyło się 12 rozpraw. Prokurator zarzucał byłemu burmistrzowi niedopełnienie obowiązków - brak wystarczającej weryfikacji gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków dla gminy Myślenice. Do tego był zarzut o niewstrzymaniu prac rozbiórkowych nakazanych przez konserwatora.

Oświadczenie byłego burmistrza

Były burmistrz Maciej O. wydał oświadczenie. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Stwierdził, że działał zgodnie z prawem. Wskazał, że utrzymywanie budynku "starej szkoły" było ekonomiczne niezasadne, zagrażało bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców. Powoływał się na konsultacje i fakt, że przekazanie działki parafii w Krzyszkowicach, było poparte uchwałą Rady Miejskiej w Myślenicach.

Sąd przesłuchał wielu świadków i ostatecznie 25 kwietnia 2023 r. wydał wyrok - uniewinniając oskarżonego. Koszty procesu ponosi Skarb Państwa.

Dwór w Modlnicy należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dwór w Modlnicy zachwyca o każdej porze roku. Otworzył bramy...

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski