Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdymka trująca. Do Europy dotarła ryba fugu. Felieton Grzegorza Tabasza

Grzegorz Tabasz
Zwierzak zwany rozdymką tygrysią zawiera jedną z najsilniejszych i najbardziej podstępnych toksyn świata. Ofiary zabija powoli i z zachowaną do końca świadomością.

Mimo to konsumpcja fugu jest rodzajem ekstremalnego sportu na Wyspach Japońskich. Albowiem tylko od wprawy kucharza zależy, czy wykwintny obiad nie zamieni się w ostatnią wieczerzę z paskudnie bolesnym finałem.

Kolczastą rybę wyłowiono wpierw w Morzu Egejskim blisko wybrzeży Grecji a następne okazy u wybrzeży Krymu. Fugu to grupa ryb zwanych rozdymkami. W stanie zagrożenia nadymają kolczaste ciało, co czyni je trudnymi do połknięcia czy uszkodzenia przez drapieżców. Zaś silna trucizna w wątrobie to nieistotny z punktu widzenia przetrwania dodatek, zaś dla konsumentów to źródło adrenaliny i intensywnych przeżyć przy talerzu.

Mniejsza z tym. Jestem zaciekawiony jakim sposobem ryba pokonała szmat świata. W naturze rozdymki żyją w Pacyfiku od Japonii po Australię. Rzut okiem na mapę ukaże oceaniczne głębie, jeśli płynąć na skróty przez bezkres oceanu, i o wiele dłuższą drogę wzdłuż wybrzeża. Do tego wąskie gardło Kanału Sueskiego. Może podróżowała na gapę w zbiornikach balastowych statków, z czego korzystało wielu podobnych emigrantów? Trudno dociec. W każdym razie do słynnej rosyjskiej ruletki dołączy kolejna turystyczna atrakcja: krymskie sushi z fugu. Smacznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski