MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Główny nie będzie już betonową patelnią? Wiemy, kiedy mogą pojawić się tu drzewa. Powstaje kluczowy dokument

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W edycji budżetu obywatelskiego z 2022 r. jednym ze zwycięskich projektów, który uzyskał duże poparcie głosujących mieszkańców okazał się projekt dotyczący nasadzeń zieleni na Rynku Głównym
W edycji budżetu obywatelskiego z 2022 r. jednym ze zwycięskich projektów, który uzyskał duże poparcie głosujących mieszkańców okazał się projekt dotyczący nasadzeń zieleni na Rynku Głównym Anna Kaczmarz / Polska Press
Coraz bliżej realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej rozpoczynają prace nad studium wykonalności i opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej przyszłej aranżacji zieleni na płycie Rynku. To będzie kluczowy dokument dla całego pomysłu i jego możliwej realizacji.

Kiedy drzewa pojawią się na rynku?

Profesorowie uczelni wchodzący w skład zespołu wezmą pod uwagę uwarunkowania dotyczące gatunków drzew, krajobrazowo-widokowe jak i ochronę historycznej zabudowy i infrastruktury podziemnej.

W pierwszym etapie – w 2024 r. – opracowane zostanie studium wykonalności na bazie wytycznych konserwatorskich w formie rekomendowanej koncepcji rearanżacji zagospodarowania płyty Rynku. To także czas na uzyskanie niezbędnego stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (MWUOZ).

W drugim etapie – w 2025 r. – opracowana zostanie wielobranżowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa wraz z otrzymaniem decyzji pozwolenia na budowę dla tego zadania.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem drzewa na płycie Rynku pojawią się na przełomie 2025 i 2026 r.

Studium wykonalności i dokumentacja projektowa

Naukowcy zostali podzieleni na trzy zespoły projektowe.

Pierwszy z nich – w którego składzie są prof. Agata Zachariasz oraz dr inż. krajobr. Wojciech Bobek – zajmie się opracowaniem uwarunkowań historycznych i współczesnych doboru, pielęgnacji i utrzymania roślinności w kształtowaniu i ochronie historycznej przestrzeni Starego Miasta. Zespół ten będzie miał za zadanie uwzględnić wytyczne w zakresie dendrologii, warunków rozwojowych drzew i warunków technicznych.

Drugi – kierowany przez prof. Zbigniewa Myczkowskiego – opracuje uwarunkowania kompozycyjne, krajobrazowo-widokowe z uwzględnieniem osi widokowych historycznej zabudowy miasta. Kolejnym zadaniem zespołu będzie wyznaczenie punktów widokowych ważnych dla tkanki miasta: dominant architektonicznych, perspektyw i zabytkowych elewacji.

Trzeci zespół – prowadzony przez dr hab. Klaudię Stalę, profesor Politechniki Krakowskiej – przygotuje opracowanie uwarunkowań historycznej podziemnej struktury Rynku z naciskiem na kontekst prawny (ochrony obszarowej, gminnej ewidencji zabytków, wpisu do rejestru, Pomnika Historii oraz Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO). Ten obszar działań będzie konsultowany z prof. Andrzejem Kadłuczką, autorem projektu Rynku Podziemnego.

Coraz bliżej realizacji projektu z BO

W edycji budżetu obywatelskiego z 2022 r. jednym ze zwycięskich projektów, który uzyskał duże poparcie głosujących mieszkańców okazał się projekt dotyczący nasadzeń zieleni na Rynku Głównym.

– Chcemy, żeby na Rynek Główny po kilkudziesięciu latach wróciły drzewa. Nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście. Przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, aby nie ograniczać przejścia i nadal można było organizować duże wydarzenia. Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone! – argumentował swój wniosek projektodawca, Krzysztof Kwarciak.

Dotychczasowe działania przygotowawcze

Przypomnijmy, po wybraniu przez mieszkańców w głosowaniu, w budżecie obywatelskim, zadania „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” przeprowadzono ważną debatę, uwzględniającą rys historyczny oraz wydano niezbędne zalecenia, które ukierunkowują rozpoczynające się prace projektowe.

1 marca 2023 r. odbyła się otwarta debata, w które wzięli udział historycy, dendrolodzy, przedstawiciele środowiska konserwatorskiego, naukowego, architekci oraz mieszkańcy.

Z kolei 7 listopada 2023 r. wydano zalecenia konserwatorskie przez MWUOZ celem realizacji projektu.

Umowa na 399 tys. zł

15 maja 2024 r. podpisana została umowa z Politechniką Krakowską w kwocie ponad 399 tys. zł w zakresie opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz ze studium wykonalności.

Od dzisiaj na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej dostępna jest specjalna zakładka, w której będą zamieszczane aktualne informacje o postępach prac zespołu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek Główny nie będzie już betonową patelnią? Wiemy, kiedy mogą pojawić się tu drzewa. Powstaje kluczowy dokument - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski