MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądeckie cmentarze

Redakcja
GODZINY OTWARCIA CMENTARZY - NOWY SąCZ

Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana oraz Cmentarz Gołąbkowicki otwarte są od października do marca w godz. 7 - 17. Natomiast w okresie przedłużonego weekendu, od soboty do wtorku, będą otwarte cały czas, według potrzeb. Administrator zapewnia, że nikt z przybyłych nie zostanie na nich zamknięty. Jest obietnica policjantów i Straży Miejskiej, że cmentarze i ich okolice o zmroku będą patrolowane. Ma to zapewnić bezpieczeństwo osób robiących porządki przy grobach swoich najbliższych oraz zminimalizować zdarzające się w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych okradanie grobów z kwiatów i zniczy.

Na Cmentarzu Komunalnym przy. ul. Rejtana w okresie weekendu czynne będzie biuro Zakładu Pogrzebowego, a na Cmentarzu Gołąbkowickim w kaplicy dyżury będą pełnić jego pracownicy.

Jak odnaleźć zapomniany grób?

Choć przedłużony w tym roku weekend świąteczny będzie sprzyjał rozłożeniu ruchu na sądeckich cmentarzach komunalnych i parafialnych, to jednak nasilenie odwiedzin grobów spodziewane jest jak zawsze 1 listopada. Z pewnością zdarzą się przypadki wizyt osób, które od bardzo dawna zrobią to po raz pierwszy i będą mieć problemy ze znalezieniem grobu.

W ten dzień na cmentarzach komunalnych, największych w mieście, dyżurować będą pracownicy Zakładu Pogrzebowego specjalnie oznakowani i do nich można się zwracać, między innymi z takimi problemami. Administrator dysponuje kartoteką komputerową z nazwiskami i miejscem pochówku, więc znalezienie grobu nie powinno trwać długo.

Niepełnosprawni

Wśród odwiedzających groby na sądeckich cmentarzach komunalnych znajdą się z pewnością osoby niepełnosprawne. Jak się dowiedzieliśmy, będą się one musiały poruszać swoimi wózkami inwalidzkimi, gdyż administracja cmentarza nie może im zapewnić innego transportu po alejkach. Jak się dowiedzieliśmy w biurze Zakładu Pogrzebowego, posiada on akumulatorowe wózki tzw. meleksy, ale poruszanie się nim wśród tłumu jest raczej wykluczone. Jak nam wytłumaczono, alejki cmentarne, projektowane przy ul. Rejtana wiele lat temu, są dość wąskie. Niektóre cmentarze w dużych miastach posiadają specjalne aleje do poruszania się samochodami. W Nowym Sączu takich brak. Poza transportem niepełnosprawni, podobnie jak inne osoby, mogą liczyć na wszelką pomoc od pracowników, policjantów i strażników miejskich.

Kilka dobrych rad

Samochód lepiej zostawić pod domem. Chcąc odwiedzić groby 1 XI i w poprzedzający święto weekend lepiej skorzystać z tramwajów i autobusów. Komunikacja zbiorowa na krakowskich ulicach będzie traktowana priorytetowo, więc korzystając z niej najszybciej dotrzemy na miejsce, unikniemy też kłopotów ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Jeśli wybierzemy auto - nie jedźmy na pamięć. Na wielu ulicach są wprowadzane zmiany w organizacji ruchu. Zwracajmy uwagę na oznakowanie i wskazania policjantów i strażników miejskich. Uważajmy przy parkowaniu - w świąteczne dni zaparkowanie w miejscu niedozwolonym może kosztować kierowcę nawet ok. 800 zł (mandat, odholowanie i płatny parking).
Nie zabierajmy na cmentarz większych sum pieniędzy ani cennych przedmiotów. Podczas porządkowania grobów nie pozostawiajmy torebek, telefonów czy portfeli na ławkach, płytach nagrobków. By chronić kwiaty przed złodziejami - skropmy je woskiem lub poznaczmy lakierem do paznokci. Przy każdej próbie kradzieży lub innego niepokojącego zachowania powinno się zaalarmować najbliższy patrol Straży Miejskiej lub policjantów. Gdy dojeżdżamy na cmentarz samochodem, pamiętajmy o dokładnym jego zamknięciu, nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach (wsadźmy je do bagażnika już wcześniej). Jeśli podróżujemy środkami komunikacji miejskiej, dokładnie zamknijmy torebki i plecaki, trzymajmy je z przodu przed sobą.

Rodzice, pilnujcie dzieci! Nie powinno się tracić dzieci z oczu. Strażnicy miejscy pomogą, gdy dziecko się zgubi, jednak zawsze taka sytuacja wiąże się z dużym stresem. Dziecko powinno mieć w kieszeni spisany numer telefonu rodziców, imię i nazwisko.

Uwaga na oszustów. Na cmentarzach odbywają się kwesty. Należy uważać, by nie przekazywać pieniędzy osobom nieposiadającym pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki ani identyfikatora danej organizacji.

Ograniczenia w ruchu

1 listopada w rejonie cmentarza dopuszczalna prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 40 km na godz. Umieszczone też zostaną znaki A-30 z informacją "wzmożony ruch pieszych".

- Rejtana i Husarska - objęte będą zakazem zatrzymywania,

- Pierackiego i Stolarska - wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu, a ruch pojazdów odbywał się będzie od ul. Śniadeckich w kierunku ul. Kilińskiego;

Parkingi

Samochody można zostawić na wyznaczonym parkingu wzdłuż cmentarza na ul. Rejtana, po lewej stronie ul. Śniadeckich i Pierackiego oraz na parkingu przy tej ulicy.

Parkowanie dozwolone też będzie po jednej stronie ul. E. Platter, Klasztornej i Konopnickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski