FLESZ - Zobacz, jak rozprzestrzeniała się epidemia w Polsce
Z powodu tej przypadłości ma kłopoty z rozrodem. Płazy rozmnażają się w wodzie i chcąc, nie chcąc salamandra choć na krótko musi chwilę zanurzyć ciało w wodzie spełniającej specyficzne wymagania. Ma być płytko, bez najsłabszego prądu wody. Do tego kałuża musi przetrwać letnie upały.
Po ostatnich suszach znalazłem w lesie zabiegane salamandry. Łażą tu i tam doskonale widoczne z oddali. Mają problem: nie ma wody. Leśne strumyki zamieniły się w podmokłe młaki. Zasypane liśćmi są praktycznie niewidoczne. Kałuże? W lesie nie ma takiego miejsca. Ostały się jeno największe strugi.
I gdzie tu urodzić młode? Salamandra nie składa jaj jak inne płazy. Rodzi kilka, kilkanaście larw długich na dwa centymetry. Są ruchliwe i drapieżne. Ciemna skóra w żółte plamki od razu zdradza nazwę. Na szczęście płaz ma w zanadrzu plan B. W przypadku suszy nie urodzi młodych. Będą czekać we wnętrzu samicy do następnej wiosny.
Płazy nie posiadły sztuki odżywiania młodych za pomocą łożyska, więc w jajowodach samicy dojdzie do bratobójczej walki. Większe sztuki zjedzą mniejsze i tym sposobem doczekają kolejnej wiosny. Na świat wyjdą dwa, trzy wyrośnięte okazy. Dobre i tyle.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?