Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Secesja Łaganówka stała się faktem. Przysiółek został przyłączony do Szklanej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Po wejściu w życie uchwały o zmianie granic, domy z obu stron drogi Proszowice - Kraków będą należały do Szklanej
Po wejściu w życie uchwały o zmianie granic, domy z obu stron drogi Proszowice - Kraków będą należały do Szklanej Aleksander Gąciarz
Proszowicka Rada Miejska zatwierdziła zmiany granic sołectw Łaganów i Szklana. Ta decyzja oznacza, że ponad 20 gospodarstw, które do tej pory wchodziły w skład sołectwa Łaganów, zostanie przyłączonych do Szklanej.

Wejście zapisów uchwały w życie – co nastąpi 14 dni po jej opublikowaniu - zakończy sprawę, która została zapoczątkowana w marcu 2019 roku. Wtedy grupa mieszkańców przysiółka wsi Łaganów, zwanego Łaganówkiem wystąpiła do władz gminy z wnioskiem o przyłączenie do Szklanej.

Rzut oka na mapę wystarczy, by uznać ich prośbę za coś naturalnego. Łaganówek od Szklanej oddziela tylko droga województwa z Krakowa do Proszowic. A i to nie do końca, bo po lewej stornie drogi (patrząc od strony Proszowic) przeplatają się domy należące do Szklanej i Łaganowa. Taki dziwny podział to pokłosie jeszcze parcelacji dawnych majątków ziemskich.

- Jesteśmy sąsiadami mieszkańców Szklanej, mamy te same problemy. W tym samym terminie odbierane są u nas śmieci, spisywane liczniki prądu. W tym samym terminie ksiądz chodzi po kolędzie – można usłyszeć.

Dodatkowy argument był taki, że Łaganówek z Łaganowem, którego formalnie był częścią, nie miał nawet bezpośredniego połączenia. Najkrótsza droga wiedzie przez Proszowice lub Posądzę, a to oznacza nadłożenie około pięciu kilometrów. Tyle zatem musiał pokonać mieszkaniec Łaganówka, by dojechać np. do „swojego” sołtysa.

Sprawa nie wzbudziłaby pewnie większych emocji, gdyby nie to, że w Łaganowie poczuli się urażeni sposobem jej załatwienia. Uznano, że mieszkańcy przysiółka najpierw powinni porozmawiać o tym z sołtysem i Radą Sołecką swojej wsi, a potem pisać do Rady Miejskiej wniosek o zmianę granic.

- Było wiele nieporozumień i niepotrzebnych emocji. Niestety w pewnym momencie zabrakło dialogu, bo można było przykrej sytuacji uniknąć – wyjaśniał na sesji Rady Miejskiej jej wiceprzewodniczący Wiesław Pabjańczyk.

Mleko się jednak rozlało i na wiosnę 2019 roku sołtys Łaganowa Jerzy Grzyb złożył rezygnację ze swojej funkcji. - Wiem, że zostanie pewien niesmak, ale nie mamy zamiaru blokować tego wniosku, ani protestować, skoro ludzie chcą zmian – deklarował jego następca Tomasz Kapuśniak w grudniu ubiegłego roku, gdy trwały konsultacje społeczne w tej sprawie.

Decyzja Rady Miejskiej o zmianie granic sołectw nie pociągnie za sobą zmiany adresów, ani konieczności zmiany dokumentów, czy zapisów w Księgach Wieczystych przez mieszkańców odłączonego przysiółka. Zmienią się bowiem tylko granice sołectw, które nie są tożsame z granicą ewidencyjną. Sołtysem mieszkańców Łaganówka będzie natomiast sołtys Szklanej. Będą mieli prawo głosowania podczas zebrań sołeckich itp. Zmiany spowodują, że sołectwo Szklana powiększy się o około 100 osób. Tyle samo mieszkańców ubędzie w Łaganowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski