Secesja Łaganówka stała się faktem. Przysiółek został przyłączony do Szklanej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Po wejściu w życie uchwały o zmianie granic, domy z obu stron drogi Proszowice - Kraków będą należały do Szklanej
Po wejściu w życie uchwały o zmianie granic, domy z obu stron drogi Proszowice - Kraków będą należały do Szklanej Aleksander Gąciarz
Udostępnij:
Proszowicka Rada Miejska zatwierdziła zmiany granic sołectw Łaganów i Szklana. Ta decyzja oznacza, że ponad 20 gospodarstw, które do tej pory wchodziły w skład sołectwa Łaganów, zostanie przyłączonych do Szklanej.

Wejście zapisów uchwały w życie – co nastąpi 14 dni po jej opublikowaniu - zakończy sprawę, która została zapoczątkowana w marcu 2019 roku. Wtedy grupa mieszkańców przysiółka wsi Łaganów, zwanego Łaganówkiem wystąpiła do władz gminy z wnioskiem o przyłączenie do Szklanej.

Rzut oka na mapę wystarczy, by uznać ich prośbę za coś naturalnego. Łaganówek od Szklanej oddziela tylko droga województwa z Krakowa do Proszowic. A i to nie do końca, bo po lewej stornie drogi (patrząc od strony Proszowic) przeplatają się domy należące do Szklanej i Łaganowa. Taki dziwny podział to pokłosie jeszcze parcelacji dawnych majątków ziemskich.

- Jesteśmy sąsiadami mieszkańców Szklanej, mamy te same problemy. W tym samym terminie odbierane są u nas śmieci, spisywane liczniki prądu. W tym samym terminie ksiądz chodzi po kolędzie – można usłyszeć.

Dodatkowy argument był taki, że Łaganówek z Łaganowem, którego formalnie był częścią, nie miał nawet bezpośredniego połączenia. Najkrótsza droga wiedzie przez Proszowice lub Posądzę, a to oznacza nadłożenie około pięciu kilometrów. Tyle zatem musiał pokonać mieszkaniec Łaganówka, by dojechać np. do „swojego” sołtysa.

Sprawa nie wzbudziłaby pewnie większych emocji, gdyby nie to, że w Łaganowie poczuli się urażeni sposobem jej załatwienia. Uznano, że mieszkańcy przysiółka najpierw powinni porozmawiać o tym z sołtysem i Radą Sołecką swojej wsi, a potem pisać do Rady Miejskiej wniosek o zmianę granic.

- Było wiele nieporozumień i niepotrzebnych emocji. Niestety w pewnym momencie zabrakło dialogu, bo można było przykrej sytuacji uniknąć – wyjaśniał na sesji Rady Miejskiej jej wiceprzewodniczący Wiesław Pabjańczyk.

Mleko się jednak rozlało i na wiosnę 2019 roku sołtys Łaganowa Jerzy Grzyb złożył rezygnację ze swojej funkcji. - Wiem, że zostanie pewien niesmak, ale nie mamy zamiaru blokować tego wniosku, ani protestować, skoro ludzie chcą zmian – deklarował jego następca Tomasz Kapuśniak w grudniu ubiegłego roku, gdy trwały konsultacje społeczne w tej sprawie.

Decyzja Rady Miejskiej o zmianie granic sołectw nie pociągnie za sobą zmiany adresów, ani konieczności zmiany dokumentów, czy zapisów w Księgach Wieczystych przez mieszkańców odłączonego przysiółka. Zmienią się bowiem tylko granice sołectw, które nie są tożsame z granicą ewidencyjną. Sołtysem mieszkańców Łaganówka będzie natomiast sołtys Szklanej. Będą mieli prawo głosowania podczas zebrań sołeckich itp. Zmiany spowodują, że sołectwo Szklana powiększy się o około 100 osób. Tyle samo mieszkańców ubędzie w Łaganowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie