Sezon na Kleszcze: Jak Ochronić Psa?

Materiał informacyjny Zoopers
Wiosna to czas, kiedy chętniej wybieramy się na dłuższe spacery z czworonogiem. Niestety, to również okres aktywności kleszczy przenoszących groźne dla ludzi i zwierząt choroby. Co zrobić, aby zminimalizować u czworonoga ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki?

Dlaczego kleszcze są groźne dla psów?

Kleszcze są groźne dla ludzi i psów ze względu na choroby, które przenoszą. Pajęczaki te mogą zarazić czworonogi babeszjozą prowadzącą do ostrej niewydolności nerek, a także do anemii, leukopenii oraz uszkodzenia wątroby. Choroba postępuje bardzo szybko, a nieleczona prowadzi do śmierci zwierzaka. Inną groźną chorobą, którą pies może zarazić się po ugryzieniu kleszcza, jest anaplazmoza, która daje podobne objawy, co babeszjoza, jak apatia, ospałość, gorączka, brak chęci do ruchu, brak apetytu i bóle mięśni. W tym przypadku również należy udać się jak najszybciej do weterynarza. Oprócz wspomnianych wyżej schorzeń, ugryzienie przez kleszcza może u psa wywołać również boreliozę lub erlichiozę, czyli wywoływaną przez bakterie chorobę powodującą upośledzenie funkcję krwi.

Kiedy i gdzie atakują kleszcze?

Kleszcze staję się aktywne, kiedy temperatura powietrza osiąga 7-12ºC, co ma miejsce zwykle na przełomie lutego i marca. Warto jednak zaznaczyć, że przy łagodnych zimach na ataki kleszczy jesteśmy narażeni właściwie przez cały rok. Najbardziej aktywne te pajęczaki stają się na przełomie maja i czerwca, a później we wrześniu i październiku. Oprócz tego ryzyko ugryzienia wzrasta przed południem oraz wieczorem. Wbrew przekonaniu wielu osób, pajęczaki te nie wspinają się na drzewa. Można je za to spotkać w zaroślach, głównie na krzewach i trawach, gdzie czekają na żywiciela. Są w stanie wyczuć nie tylko zapach potencjalnej ofiary, ale również jej ruch, a nawet temperaturę ciała. Dawniej występowały w lasach, na łąkach i pastwiskach. Dziś na ich atak jesteśmy narażeni nawet podczas spaceru w centrum miasta – żerują zarówno w parkach, jak i na skwerach i innych miejskich terenach zielonych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby stosować preparaty przeciwkleszczowe i po każdym spacerze oglądać sierść psa.

Preparaty przeciwkleszczowe dla psów – co mamy do wyboru?

Chociaż nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych dla psa chorób, ryzyko zakażenia pozostaje wysokie, dlatego warto stosować specjalne preparaty, które odstraszają te pajęczaki i je zwalczają. Do wyboru mamy kilka opcji, dlatego każdy właściciel zwierzaka z pewnością znajdzie coś odpowiedniego. Wśród preparatów przeciwkleszczowych dla czworonogów wymienić możemy:

Produkty w sprayu. Niektóre z nich mają na celu odstraszanie kleszczy – tego typu preparaty należy stosować przed każdym spacerem i zazwyczaj działają one przez kilka godzin. Na rynku dostępne są również produkty w sprayu, które zabijają już w gryzione w skórę kleszcze i pchły, a przy tym działają przez okres kilku tygodni.

Produkty w kroplach. Stosuje się je zakraplając preparat pomiędzy łopatkami zwierzaka. Zostaje on w ten sposób rozprowadzony po skórze psa i zabija kleszcze oraz pchły po ugryzieniu. Działa przez kilka tygodni.

Tabletki na kleszcze. Podawane doustnie preparaty, które działają od 4 do 12 tygodni w zależności od rodzaju. Dawkę dobiera się do masy psa, a sam produkt powinien być aplikowany regularnie, aby zapewnić ochronę przez cały czas. Podobnie jak inne wymienione wyżej preparaty, zabijają kleszcze i pchły, które zdążyły ugryźć żywiciela. Nie są polecane czworonogom mającym kłopoty z układem pokarmowym, a w przypadku psów z niewydolnością wątroby lub innymi schorzeniami należy skonsultować się z weterynarzem.

Obroże przeciwkleszczowe. Wśród nich można znaleźć zarówno produkty z olejkami eterycznymi, które mają odstraszać kleszcze i inne pasożyty zewnętrzne, jak i te działające biobójczo. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre z nich, jak np. obroża Foresto, zabijają kleszcze i pchły jeszcze przed ukąszeniem psa, co zapewnia skuteczniejszą ochronę przed chorobami przenoszonymi przez te pasożyty. Tego typu preparaty przeciwkleszczowe działają nawet przez kilka miesięcy i są wygodne w stosowaniu.

Jak widać, wybór produktów chroniących psa przed kleszczami jest bardzo duży. Skutecznie działające środki znajdziesz m.in. w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers – są one dostępne również w praktycznych pakietach. Jeśli nie wiesz na jaki środek się zdecydować, warto zapytać o poradę weterynarza. Pamiętajmy, że niektóre z nich nie mogą być stosowane u szczeniąt, suk karmiących i w ciąży oraz u psów mieszkających w domu z kotami ze względu na zawartość toksycznej dla mruczących czworonogów permytryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski