Skawina. Organizacje pozarządowe w gminie dostaną w tym roku ponad 1,1 mln zł. To pieniądze m.in. na sport, wakacje, profilaktykę.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Konkursy już ogłoszono bądź zostaną ogłoszone dla dziewięciu obszarów. Niektóre, np. na prowadzenie Jadłodajni zostały rozstrzygnięte. Teraz trwa nabór wniosków o dofinansowanie do trzech zadań. Organizacje pozarządowe mają na to czas do 26 stycznia.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W gminie Skawina funkcjonują 92 organizacje pozarządowe. Zajmują się szeroką działalnością, m.in. opiekuńczą, profilaktyczną, wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży, historyczną, edukacyjną, współpracą międzynarodową, harcerską, sportową, rekreacją.

Są partnerem władz

- Organizacje pozarządowe są bardzo ważnym partnerem samorządu. Podejmują się zadań, których gmina nie byłaby w stanie realizować. Dzięki nim, poprzez małe i większe przedsięwzięcia mieszkańcy się integrują

– podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

W ogłoszonym teraz konkursie organizacje pozarządowe mogą wnioskować o dotacje na realizację dwóch zadań dotyczących przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym oraz jednego związanego z podtrzymywaniem tradycji narodowej i pielęgnowaniem polskości.

70 tys. zł otrzymają organizacje w ramach dziedziny kultura: „Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.

Mają pomoc w Centrum

A na „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”, przewidziano wydanie 100 tys. zł i dodatkowe 20 tys. zł na „Szkołę dla Rodziców i Wychowawców” w zadaniu dotyczącym przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom.
Na te trzy zadania wyznaczono termin składania wniosków do 26 stycznia.

- Organizacjom pozarządowym pomaga Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, funkcjonujące w Urzędzie Miasta i Gminy

– mówi Marcin Kozielski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta i Gminy.

Dostaną 112 mln zł

Przez kilka ostatnich lat (oprócz zeszłego roku z powodu pandemii koronawirusa) świętowano Dzień Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych. Organizacje pozarządowe, a także niezrzeszone grupy prezentowały się w Parku Miejskim. Przygotowywały rozliczne atrakcje, jak pokazy, konkursy, gry i zabawy (na zdj. w 2018 roku).

- Corocznie wszystkie organizacje mogą ubiegać się o granty na swą działalność. Zgodnie z regulaminem, mogą na to otrzymać do siedemdziesięciu procent dofinansowania

– informuje Joanna Maryon-Golonka z Wydziału Gmina

Na działalność w 2021 roku w budżecie gminy dla organizacji pozarządowych przeznaczono 1,12 mln zł.
- Niektóre konkursy już rozstrzygnięto, inne są w trakcie procedury przyznawania grantów, a na kolejne będą ogłaszane konkursy

– dodaje Joanna Maryon-Golonka.

Np. prawie 80 tys. zł otrzymała rzymsko-katolicka parafia pw. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza na funkcjonowanie Jadłodajni, która od lat codziennie zapewnia gorące posiłki wielu osobom, m.in. bezdomnym, samotnym, chorym.

W trakcie rozstrzygania są konkursy na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, na co w tym roku będzie 620 tys. zł. Zostaną przydzielone klubom sportowym, głównie piłkarskim (400 tys. zł), na zajęcia sportowo-rekreacyjne, szkolenia (120 tys. zł), imprezy sportowe, rekreacyjne, turystyczne, zawody i turnieje 100 tys. zł).

Na organizację wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci i młodzieży przewidziano 130 tys. zł, z czego 100 tys. zł wydatkowane będzie na w okresie letnim.

Są też pieniądze na działalność: na rzecz osób w wieku emerytalnym (40 tys. zł), integrację europejską (15 tys. zł), ekologię i ochronę zwierząt (10 tys. zł).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie