MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Wiemy, kto ma zająć wakujące miejsce w Radzie Miejskiej

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Do czasu złożenia ślubowania przez Marka Spólnika, RM będzie pracować w 20-osobowym składzie
Do czasu złożenia ślubowania przez Marka Spólnika, RM będzie pracować w 20-osobowym składzie fot. Ewa Tyrpa
Marek Spólnik ma zostać nowym radnym w 21-osobowej Radzie Miejskiej w Skawinie. Ma zająć miejsce po zmarłym Stanisławie Pacu z Klubu Radnych „Samorządni Razem”.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W Skawinie nie zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające, które są zarządzane w gminach do 20 tysięcy mieszkańców.

Mandat wygasa z urzędu

Skawińska gmina liczy prawie 43,5 tysiąca osób. Ordynacja wyborcza określa inny tryb obsadzania mandatu radnego w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

- Mandat po zmarłym radnym wygasa automatycznie, z urzędu i nie jest potrzebna uchwała rady. Komisarz wyborczy postanawia o wejściu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, tego, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności

- wyjaśnia Agnieszka Juszczak-Lisek, sekretarz w skawińskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Musi się zgodzić

Zgodnie z procedurą komisarz wyborczy musi zwrócić się pisemnie z pytaniem do tej osoby czy wyraża zgodę na przyjęcie mandatu. Ma ona trzy dni na podjęcie decyzji. Jeśli się zgodzi, wówczas komisarz do 14 dni stwierdza wygaśnięcie mandatu poprzednika i wskaże następcę.

Mandat po zmarłym radnym wygasa automatycznie, z urzędu i nie jest potrzebna uchwała rady. Komisarz wyborczy postanawia o wejściu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, tego, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności

- poinformowano nas w Biurze Komisarza Wyborczego w Krakowie.

Już wiemy, że kandydat wyrazi zgodę. - Rozmawiałem z Markiem Spólnikiem o tym i zgadza się na objęcie mandatu – poinformował nas Marek Fugiel, przewodniczący klubu „Samorządni Razem”, liczącego siedmiu radnych. Okręg nr 2, w którym startował w wyborach Marek Spólnik obejmuje osiedla: nr 3 – Kościuszki, nr 5 – Korabniki, nr 6 – Bukowskie, nr 9 – Radziszowskie.

Radny bez uchwały

Także nie jest potrzebna uchwała na powołanie Marka Spólnika w skład Rady Miejskiej. Zostanie on radnym po złożeniu ślubowania. Należy się spodziewać, że procedura obsadzenia mandatu przez nowego radnego potrwa około miesiąca. Nie wiadomo czy zakończy się przed najbliższą sesją RM. Obrady RM są zazwyczaj organizowane w ostatnią środę miesiąca. Do tej pory radni będą obradować w 20-osobowym składzie.

Postanowienie komisarza wyborczego musi być wcześniej ogłoszone w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski