Skażenie wody pod Krakowem. W gminie Skała problemy dotyczą dziesięciu miejscowości

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Skażona woda to duży problem i utrudnienia dla mieszkańców. W niektórych wioskach po wodę chodzą z wiadrami
Skażona woda to duży problem i utrudnienia dla mieszkańców. W niektórych wioskach po wodę chodzą z wiadrami Fot. Łukasz Gdak/Polska Press
W kilku podkrakowskich gminach pojawiły się problemy z wodą. Sanepid wykrył skażenia wody bakteriami coli. Największe problemy są w gminie Skała, bo dotyczą wielkiego obszaru - łącznie 10 miejscowości w tym dwóch częściowo. Ale problemy były także w dwóch miejscowościach w gminie Czernichów oraz na ujęciu w Sułoszowej.

FLESZ - "Moja woda" czyli pomysł prezydenta na suszę

- Latem pojawiają się problemy ze skażoną wodą, zwłaszcza po ulewach i potopieniach. Ważne żeby szybko zareagować, poinformować ludzi i dostarczyć czysta wodę - mówi jeden z mieszkańców gminy Czernichów. W tej gminie skażenie wody bakteriami coli sanepid wykrył z początkiem lipca. Problem dotyczył miejscowości Czernichów i Wołowice. Po kilku dniach sieć została oczyszczona i czysta płynie w wodociągu.

Problem pojawił się także na ujęciu wody w Sułoszowej. Jenak tam sytuacja jest nieco inna. Bo nie było problemów i utrudnień dla mieszkańców. Jak poinformował wójt Stanisław Gorajczyk wyłączono ujęcie S1 w Sułoszowej i rozpoczęto podawanie wody z innego gminnego ujęcia w Wielmoży. Mieszkańcy cały czas mieli wodę w kranach.

Problemy natomiast zgłaszali mieszkańcy gminy Skała, gdzie skala skażenia bakteriami wody była bardzo duża. Dotyczyła 10 miejscowości w tym całych wiosek: Minoga, Gołyszyn, Zamłynie, Przybysławice, Stoki, Nowa Wieś, Poręba Laskowska, Rzeplin oraz części Szczodrkowic oraz części miasta Skały.

- W wielu miejscowościach woda była niezdatna do picia, bo problem zanieczyszczenia dotyczył dwóch naszych ujęć wody w Minodze, największego ujęcia w gminie oraz ujęcia w Rzeplinie - przyznaje Krzysztof Wójtowicz, burmistrz Skały.

W tej gminie nie ma możliwości "przepięcia wodociągów" z jednego ujęcia do drugiego. Dlatego woda do mieszkańców jest dostarczana do wyznaczonych punktów w poszczególnych wioskach.

- Jest 15 punktów, w których są ustawione pojemniki, z których można czerpać wodę. Pojemniki te są uzupełniane wodą dowożoną beczkowozem, który dociera także do osób mieszkających w odległych częściach naszych miejscowości - dodaje burmistrz.
Zaznacza, że sieć jest wciąż czyszczona. Kolejne próbki wody zostały pobrane i samorządowcy czekają na wyniki badań, które potwierdzą, czy woda jest już zdatna do picia.

Mieszkańcy gminy Skała, który interweniowali w sprawie wody są zaniepokojeni. - W naszej gminie obszar, którego dotyczy skażenie jest ogromy i tym większy. W ubiegłym roku przy podobnym skażeniu wody władze długi czas nie informowała o problemie. Ludzie pili wodę z bakteriami. Dlatego w takich sytuacja nie mamy zaufania do gminy - mówi jeden z mieszkańców gminy Skała.

Dworzec kolejowy w Krzeszowicach po modernizacji został oddany do użytku. Podróżni mogą korzystać z trzech peronów

Dworzec w Krzeszowicach otwarty. Są nowe perony, przejście p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie