Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Śladami Jezusa”. Multimedialna podróż do źródeł chrześcijaństwa w Centrum Jana Pawła II

Ewa Wacławowicz
Przez najbliższe 5 lat w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będzie można podziwiać wystawę multimedialną „Śladami Jezusa”. Uroczystego otwarcia dokonał abp Jędraszewski
Przez najbliższe 5 lat w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będzie można podziwiać wystawę multimedialną „Śladami Jezusa”. Uroczystego otwarcia dokonał abp Jędraszewski Konrad Kozlowski/Polskapress
17 czerwca w Centrum Jana Pawła II w Krakowie arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał uroczystego otwarcia multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”. Ekspozycja łącząca w sobie elementy kina, teatru i widowiska muzycznego zabiera zwiedzających w niezwykłą interaktywną podróż przez najważniejsze okresy życia Jezusa Chrystusa. W rolę narratora wystawy wcielił się aktor Piotr Fronczewski, którego głos towarzyszył zwiedzającym przez całe wydarzenie.

FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

od 16 lat

Od 17 czerwca przez najbliższe 5 lat w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będzie można podziwiać wystawę multimedialną „Śladami Jezusa”. Jak mówi Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i producent ekspozycji: - Tematem wystawy jest opowieść o Jezusie, ale z perspektywy materialnych śladów jakie zostały po nim i jego historii. Dodaje również, że jest to wystawa skierowana do szerokiego grona odbiorców, nie tylko wierzących.

Krakowską wystawę „Śladami Jezusa” zainaugurowało wystąpienie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który powiedział: - To bardzo ważne, że ta wystawa będzie przybliżała - z wielu względów, także kulturowych, oświatowych prawdę o korzeniach chrześcijaństwa, a także prawdę o chrześcijańskich korzeniach naszej ojczyzny. A my, przede wszystkim, nie zapominajmy, że w Ziemi Świętej w sposób szczególny zawarta jest prawda o krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa, który jest - jak powiedział św. Andrzej Apostoł tuż przed swoją śmiercią - moją jedyną nadzieją. Niech ta wystawa pokazuje, że dla nas wszystkich, żyjących także w XXI wieku, prawda o Ziemi Świętej, niezwykle skoncentrowana w miejscu Kalwarii, w miejscu śmierci Pana Jezusa jest naszą jedyną nadzieją.

Uczestnikom wystawy towarzyszył, budujący atmosferę, głos narratora Piotra Fronczewskiego, który, tworząc opowieść, prowadził ich przez 8 kolejnych multimedialnych sal ekspozycji.

Pierwszą salą jest "Wieczernik", gdzie przed chwilą zakończyła się ostatnia wieczerza. Zapada wieczór, słychać świerszcze, interaktywne sklepienie wypełnia się gwiazdami. W kolejnej sali noszącej nazwę “W Ogrodzie” oczom zwiedzających ukazują się komputerowe rekonstrukcje miejsc takich jak Golgota czy Grób Pański, budzi się dzień, w powietrzu wyczuwalny jest również zapach ziół i kwiatów. Tu zwiedzający poznają historię tych miejsc.

Na wystawie nie brakowało też obiektów przypominających o męce i śmierci Chrystusa, które ukazuje kolejna sala zwana "Ślady Męki". Z niej zwiedzający przechodzą do sali "Ślady Zmartwychwstania", gdzie można zobaczyć niepodważalne dowody zmartwychwstania, za jakie uważa się całun turyński, chustę z Oviedo i chustę z Manopello. W ostatnich trzech salach zwiedzający dowiedzą się jak na przestrzeni wieków powstawała Bazylika Grobu Pańskiego, jak rozwijało się chrześcijaństwo, a także posłuchać historii o Polakach odwiedzających Ziemię Świętą.

Ciekawostką jest fakt, że w całym tym bogactwie multimediów znaleźć można również dwa autentyczne elementy wystawy, jakimi są kolce z korony cierniowej oraz głos Mirny Kbbeh - Syryjki mieszkającej w Polsce, która w trakcie pokazu wykonała „Ojcze Nasz” po aramejsku.

Jak udało nam się dowiedzieć, impulsem do stworzenia wystawy była piesza podróż jaką z Ziemi Świętej do Jerozolimy Krzysztof Noworyta odbył w 2014 roku. Cztery lata później rozpoczęły się pierwsze prace nad wystawą „Śladami Jezusa”, w które zaangażowane było 60 osób, w tym mieszkający od 30 lat w Jerozolimie, ojciec Narcyz Klimas franciszkanin, którego publikacja „Historia Bożego Grobu od I do X wieku” posłużyła za fundament dla scenariusza wystawy.

W 2019 roku wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana w Warszawie, gdzie spotkała się z ciepłym przyjęciem odwiedzających:

- Pamiętam taką historię. Przyjechało małżeństwo na wystawę w Warszawie. Obejrzeli całą ekspozycję i na końcu mówią: Niesamowite, że mogliśmy tu być bo dwa tygodnie wcześniej straciliśmy syna w wypadku i bardzo nas to załamało, a na tej wystawie poczuliśmy dotknięcie nadziei, dotyk Pana Boga – mówi nam Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i producent ekspozycji.

Następnie wystawa przeniosła się do Częstochowy, gdzie od marca do października 2020 można ją było podziwiać w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. A teraz, od 17 czerwca 2021 roku przez kolejnych 5 lat „Śladami Jezusa” podążać będą mogli krakowianie.

- Największą nagrodą dla nas będzie zadowolenie krakowskich widzów. Jeśli to zabierze kogoś w dalszą podróż, zachęci do odkrycia tej historii głębiej i zainteresowania się tym tematem, to o to chodzi – podsumowuje Krzysztof Noworyta.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Konferencja Episkopatu Polski, Kustodia Ziemi Świętej oraz Rycerze Kolumba. Partnerem Wystawy jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Wystawę “Śladami Jezusa” można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Śladami Jezusa”. Multimedialna podróż do źródeł chrześcijaństwa w Centrum Jana Pawła II - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski