MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słomniki: Kamery straszą wandali

Barbara Ciryt
Nowe monitorowane miejsce w Słomnikach, gdzie jest skrzyżowanie drogi krajowej z ul. Proszowską
Nowe monitorowane miejsce w Słomnikach, gdzie jest skrzyżowanie drogi krajowej z ul. Proszowską Fot. Barbara Ciryt
Słomniki. Samorządowcy usprawnili system monitoringu i rozbudowali go. Urządzenia obserwują okolice urzędu gminy, Rynku, targowiska, skrzyżowania dróg krajowej z lokalnymi.

Kamery w centrum Słomnik wypłoszyły wandali . Ponadto urządzenia pozwalają łapać tych, którzy sprayem piszą po elewacjach budynku gminy lub sąsiednich obiektów, albo wieczorami wokół magistratu urządzają alkoholowe spotkania. Obserwacja i nagrywanie tego, co dzieje się w miejscach publicznych pomaga, dlatego samorządowcy zdecydowali, żeby rozwijać sieć kamer. Ostatnio monitoringiem zostało objęte skrzyżowanie drogi krajowej Kraków–Warszawa z wojewódzką prowadzącą do Proszowic.

Skrzyżowanie ul. Kościuszki i Proszowskiej jest na ostrym zakręcie, tu zbiegają się też drogi lokalne. Ponadto w sąsiedztwie są sklepy i bar, a piesi często przechodzą przez środek skrzyżowania. Problem z tym nasilił się po remoncie drogi krajowej, gdy przejście dla pieszych zostało przeniesione nieco dalej od skrzyżowania. To skracanie sobie drogi przez pieszych sprawiło, że jest niebezpiecznie, dlatego postanowiliśmy ustawić dodatkową kamerę – mówi Paweł Kafel, burmistrz Słomnik.

Chuliganom „oczy” przekazujące obraz do monitora najwyraźniej przeszkadzają, bo w ubiegłym roku niszczyli takie urządzenie w Rynku. – Ale wróci na miejsce. Tylko będzie trudniej dostępne _– zaznacza Grzegorz Szczęśniak z Urzędu Miasta i Gminy w Słomnikach. – _W Rynku jest dziesięć kamer, sześć mamy przy urzędzie gminy i jedną dodatkową ma tutaj ośrodek zdrowia. Poza tym nasz Zakład Gospodarki Komunalnej ma pięć kamer w okolicy swojej bazy. One są skierowane przede wszystkim na plac targowy – wskazuje.

Jedna kamera to koszt niecałe 2 tys. zł. Gmina Słomniki planuje ten system rozwijać. – Wiemy, że taka obserwacja terenu poprawia bezpieczeństwo. W parku na Rynku czy alejce świerkowej przestali przesiadywać nietrzeźwi, którzy niszczyli zieleń i kosze na śmieci. Podobnie stało się przy __urzędzie, gdzie wieczorami przesiadywały osoby pijące alkohol, napisami niszczyły elewację budynku oraz teren wokół. Kamery wypłoszyły sprawców tych aktów wandalizmu – zaznacza burmistrz.

Udogodnieniem dla obsługi monitoringu jest usytuowanie w urzędzie gminy rejestratora obrazów ze wszystkich kamer zamontowanych przez samorząd. Na miejscu jest wgląd w to, co rejestruje monitoring. Są też rozmowy władz gminy z policją, żeby podgląd z kamer był także bezpośrednio w komisariacie.

Dla nas będzie to ułatwienie, bo w razie rozboju, kradzieży będziemy mieli obraz sytuacji z terenu – mówi kom. Marek Kowalik, komendant Komisariatu Policji w Słomnikach. – Chociaż miasto jest stosunkowo bezpiecznym miejscem, to rozmawiamy z burmistrzem o rozszerzeniu monitoringu i analizujemy miejsca, w których kamery jeszcze powinny się znaleźć. One odstraszają chuliganów, a __wśród mieszkańców poprawiają poczucie bezpieczeństwa.

Napisz do autorki:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski