Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba zdrowia i drogi psują sielankowy obraz

Barbara Ciryt
Remontowany i rozbudowywany ośrodek zdrowia w Zabierzowie
Remontowany i rozbudowywany ośrodek zdrowia w Zabierzowie Fot. Barbara Ciryt
Zabierzów. Powstaje nowa strategia. Mieszkańcy oceniają gminę, wskazują swoje potrzeby

Mieszkańcy gminy Zabierzów w znacznej większości są zadowoleni z miejsca, w którym mieszkają; określają gminę jako nowoczesną i bezpieczną. Pozytywnie oceniają szkolnictwo i administrację publiczną. Jednak są dziedziny źle postrzegane, np. usługi medyczne, sytuacja na lokalnym rynku pracy, działanie komunikacji zbiorowej i oferty kulturalno–rekreacyjne.

Mieszkańcy gminy wypowiadali się poprzez ankiety. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem Małopolskiego Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.

Prosiliśmy w ankietach o odniesienie do obecnej sytuacji oraz wskazanie ewentualnych potrzeb i braków w takich obszarach jak: infrastruktura, szkolnictwo, służba zdrowia, komunikacja, bezpieczeństwo, środowisko i innych – mówi Małgorzata Tomczyk, kierownik Referatu ds. Rozwoju i Promocji w Urzędzie Gminy Zabierzów. W ankiecie wypowiedziało się 441 osób powyżej 15 roku życia. – _Wybraliśmy reprezentatywną grupę każdej wioski. Różnicowaliśmy wiek, pleć, zadbaliśmy, by ankietowani wywodzili się z różnych środowisk i byli to mieszkańcy rdzenni, jak i __napływowi _– zaznacza pani kierownik.

Zdecydowana większość postrzega gminę Zabierzów jako dobre miejsce do życia. Aż 92 proc. badanych jest zadowolona z miejsca zamieszkania. Ludzie bardzo szybko się tutaj aklimatyzują – po roku, dwóch czy trzech latach od sprowadzenia się do gminy Zabierzów utożsamiają się z nią. Zaledwie 5 proc. rozważa zmianę miejsca zamieszkania; są to najczęściej osoby, które zamieszkują te tereny od czterech od pięciu lat.

Dobrze funkcjonujące szkolnictwo odzwierciedla fakt, że do szkół gminnych chodzą uczniowie z Krakowa. Z poziomu nauczania i warunków w placówkach gmina może być dumna. – _Staramy się te warunki wciąż poprawiać. Modernizujemy szkoły. W tym roku podjęliśmy się rozbudowy szkoły w Zabierzowie _– mówi wójt gminy Elżbieta Burtan.

Słabo jest oceniana infrastruktura drogowa. – _Trzeba pamiętać, że ankietowani oceniali drogi gminne, ale także powiatowe oraz krajowe, które nie są w __zarządzie gminy _– podkreśla Małgorzata Tomczyk.

Słabe notowania mają usługi medyczne. Mieszkańcy narzekają na słaby dostęp do specjalistów. – Na to nie mamy wielkiego wpływu. Nie możemy za Narodowy Fundusz Zdrowia organizować służby medycznej _– zaznacza wójt. Niemniej jednak gmina ma wpływ na utrzymanie przychodni. – _Remontujemy je, modernizujemy. Obecnie trwają prace, które pozwolą na dostosowanie ośrodka zdrowia w Zabierzowie do wymogów unijnych. Obiekt jest rozbudowywany. Pocieszające dla społeczności naszej gminy może być też to, że wkrótce otwarta będzie nowa placówka medyczna, bo terapeuci i lekarze specjaliści z Wisły organizują w centrum Zabierzowa ośrodek rehabilitacyjny – wskazuje wójt.

Mieszkańcy uznali, że o rozwoju gminy powinna decydować przede wszystkim silna gospodarka, ale także atrakcyjna oferta spędzania czasu wolnego i nowoczesna edukacja. Ich zadaniem należy inwestować w infrastrukturę w komunikację, tj. drogi i chodniki, oświetlenie uliczne, infrastrukturę melioracyjną i przeciwpowodziową oraz rekreacyjną i sportową – m.in. ścieżki rowerowe.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski