MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjalista ds. turystyki

Redakcja
Dynamiczny rozwój branży hotelarskiej i turystycznej sprawia, że przed absolwentami tych kierunków otwierają się coraz szersze perspektywy. Zgodnie z prognozami Instytutu Turystyki, liczba turystów przyjeżdżających do Polski będzie w najbliższych latach jeszcze większa. Pozwoli to na rozszerzenie usług i powstanie dodatkowych miejsc pracy.

Zawody przyszłości

**- Z moich obserwacji wynika, że branża turystyczna będzie się rozwijać jeszcze przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Otwierane są nowe kierunki, np. Peru czy Boliwia. Nie borykamy się z brakiem klientów. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, w Polsce jest jednak jeszcze wiele do zrobienia - mówi Artur Ragan, dyrektor Biura Turystycznego "Gaudeamus". Zwraca także uwagę, że miejsca pracy są, ale pilotów wycieczek wciąż brakuje.
Prognozy Instytutu Turystyki mówią, że ogólna liczba przyjazdów turystów wzrośnie z 15,7 mln w 2007 roku do około 19 mln w latach 2012 i 2013. Oznacza to średnioroczną dynamikę liczby przyjazdów turystów do Polski w latach 2007 - 2013 na poziomie 2,7 procent.
Instytut prognozuje również, że zachowane będzie wysokie tempo wzrostu ruchu przyjazdowego z Ameryki Północnej i innych krajów zamorskich. Mniejsze tempo będzie natomiast dotyczyć liczby przyjazdów z Niemiec i krajów wschodnich.
Dzięki temu, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym i chętniej obieranym celem podróży, bardzo duże szanse na rozwój ma sektor usług hotelarskich i gastronomicznych.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, baza noclegowa na terenie naszego kraju ciągle się powiększa i z roku na rok przybywa hoteli. Jak pokazują dane Instytutu Turystyki, w województwie małopolskim pokoi gościnnych i kwater agroturystycznych, stanowiących prywatną bazę noclegową, jest 4704.
Problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni więc mieć absolwenci kierunków, przygotowujących do pracy w tych sektorach. Studia z zakresu turystyki czy zarządzania w turystyce prowadzone są zarówno na uniwersytetach, jak i akademiach wychowania fizycznego. Szczególnie popularny jest również kierunek: obsługa ruchu turystycznego, organizowany przez szkoły policealne. Wachlarz przedmiotów jest bardzo szeroki. W programie są zajęcia z historii sztuki, marketingu, ekonomii, geografii, socjologii turystyki, organizacji ruchu turystycznego oraz marketingu. Bardzo ważne są również, odbywane podczas studiów, staże oraz praktyki. Na niektórych uczelniach, w ramach kierunku turystyka i rekreacja, prowadzone są specjalności, np. geoturystyka, turystyka zdrowotna czy hotelarstwo i gastronomia.
Absolwenci takich kierunków mogą ubiegać się o zatrudnienie w agencjach turystycznych, biurach podróży, ośrodkach gastronomicznych, obiektach rekreacyjnych czy ośrodkach wypoczynkowych, noclegowych i agroturystycznych. Można również szukać pracy za granicą, dlatego już w trakcie nauki warto postarać się o wyjazd na staż do wybranego kraju.
W branży mile widziane są również osoby po kierunkach humanistycznych. Cenni są absolwenci filologii, gdyż znajomość języków obcych jest jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przez pracodawców.
- Podczas rozmowy rekrutacyjnej do biura podróży pytano, iloma językami się kandydat posługuje i w jakim stopniu. W języku angielskim przeprowadzana była symulowana rozmowa telefoniczna z klientem. Musiałam również przetłumaczyć teksty w dwóch językach oraz odpowiedzieć na fikcyjnego maila, w którym przedstawiałam ofertę biura - opowiada Katarzyna, absolwentka italianistyki UJ.
Oprócz wykształcenia i wiedzy kierunkowej, istotne są też predyspozycje osobowościowe. Liczy się komunikatywność, wysoka kultura osobista, zdolności organizacyjne, kreatywność oraz umiejętność pracy w stresie.
Jeśli nie decydujemy się na kierunek studiów bezpośrednio związany z turystyką, warto pomyśleć o kursie pilota wycieczek lub rezydenta, który organizowany jest przez biura podróży oraz agencje turystyczne. Podczas zajęć poznaje się teoretyczne zagadnienia, m.in. z zakresu obsługi ruchu turystycznego, natomiast część praktyczna pozwala nauczyć się sztuki pilotażu i sprawdzić swoje umiejętności podczas zagranicznych wyjazdów z grupą kursantów lub oprowadzania wycieczki po mieście.
- Pilot wycieczek jest zawodem wymagającym dużej odpowiedzialności oraz odporności psychicznej na stres - zaznacza Artur Ragan. - Dla tych, którzy kochają podróże, a turystyka jest ich pasją, taki wybór jest jednak bardzo dobrą decyzją.
KATARZYNA KLIMEK**

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski