MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzeżów Drugi. Centrum Wsparcia już oficjalnie otwarte

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Centrum Wsparcia w Strzeżowie Drugim
Centrum Wsparcia w Strzeżowie Drugim Aleksander Gąciarz
W Strzeżowie Drugim koło Miechowa zostało w piątek (21 października) oficjalnie otwarte Centrum Wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Instytucja, ulokowana w budynku dawnej szkoły podstawowej, działa pod patronatem miechowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Placówka służy pomocą dzieciom i osobom dorosłym. W sumie korzystają z niej 102 osoby. Są tu prowadzone zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, oddziały przedszkolne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, funkcjonują klasy przysposabiające do pracy. Osoby dorosłe mogą korzystać warsztatów terapii zajęciowej, świetlicy oraz jednego z pierwszych w Małopolsce centrów opiekuńczo-mieszkalnych. W tym ostatnim możliwy jest nawet pobyt całodobowy, z którego obecnie korzysta jedna osoba, ale docelowo mają być trzy. Wszystko to mieści się na powierzchni ponad 1,1 tys. metrów kwadratowych dwóch kondygnacji rozbudowanego i wyposażonego kosztem 5,6 mln złotych budynku szkolnego. Obok znajduje się też nowy plac zabaw, altana i parking.

od 16 lat

Choć całość wygląda dzisiaj imponująco, droga do realizacji inwestycji była bardzo wyboista. Formalnie wszystko zaczęło się w listopadzie 2014 roku, gdy burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski w imieniu gminy przekazał na rzecz PSONI w wieczyste użytkowanie prawie hektar gruntu w Strzeżowie Drugim oraz sprzedał stowarzyszeniu budynek szkolny z najwyższą możliwą bonifikatą. Upieczono przy okazji dwie pieczenie: gmina znalazła gospodarza dla majątku, który stał niewykorzystany i niszczał, a PSONI zdobyła możliwość poszerzenia działalności, dla której istniejąca siedziba przy ulicy Sienkiewicza stawała się za ciasna.

- Dyskusje o tym, co zrobić z zaniedbanym budynkiem po szkole trwały bardzo długo. W końcu na spotkaniu z zarządem oddziału PSONI powiedziałem, że skoro poszukują obiektu dla poszerzenia swojej działalności, może zainteresowaliby się tym budynkiem – mówi burmistrz Marczewski.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji przewodnicząc stowarzyszenia Stanisław Ryłko opowiedział radnym swoich planach.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że wywiązał się ze wszystkiego bardzo dobrze, a a my podjęliśmy dobrą decyzję. W przeciwnym razie byłoby mi głupio wobec osób, które wtedy decydowały, ale także lokalnej społeczności, która miała swoje plany i obawy. Dobrze, że stowarzyszeniu nie zabrakło determinacji, bo były chwile zwątpienia – przypomina burmistrz.

Kryzys pojawił się w 2019 roku. PSONI miało już wtedy przyznane środki na inwestycję w postaci 3,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz 900 tys. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak mimo czterokrotnie powtarzanej procedury przetargowej, środków wciąż było za mało. W pewnym momencie zanosiło się nawet na to, że trzeba zwrócić otrzymane dotacje. Do zapewnienia finansowania inwestycji brakowało 1,2 mln złotych.

- Na szczęście Departament Funduszy Unijnych Urzędu Marszałkowskiego zaproponował przesuniecie środków przyznanych na dalsze etapy inwestycji, na etap pierwszy. My z kolei zobowiązaliśmy się, że takie rzeczy jak plac zabaw, altanę itp. wykonamy już we własnym zakresie. To jednak ciągle było za mało. Pomogła nam wtedy Polsko-Amerykańska Fundacja Inicjatyw Obywatelskich, udzielając pożyczki w wysokości 600 tys., którą spłaciliśmy w ciągu dwóch lat – przypomina Stanisław Ryłko.

Pomogła też gmina Miechów, a gdy już finansowanie było zapewnione, firma Maja Krzysztofa Goli mogła przystąpić do pracy. Pierwsze zajęcia w nowej placówce rozpoczęły się jeszcze w październiku 2021 roku. Do wykonania pozostało wówczas jeszcze szereg prac, które zakończyły się w roku bieżącym.

Podczas piątkowego uroczystego otwarcia centrum była okazja do złożenia podziękowań i uhonorowania osób, które przyczyniły się do jej powstania, ale też zasłużonych dla PSONI. Medale "Fideliter et Constanter" za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymali wiceprzewodnicząca zarządu koła PSONI Halina Sasin, sekretarz zarządu koła i dyrektor OREW Ewa Zięba oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Wiszniewski. Burmistrz Marczewski został uhonorowany „Kulą Doskonałości” i dyplomem honorowym. Wśród wyróżnionych byli też założycielka koła PSONI Anna Kuczma, główna księgowa Bożena Chacia, minister Agnieszka Ścigaj, wicewojewoda Mateusz Małodziński, poseł Elżbieta Duda (nagrodę odebrała Martyna Kania), radna sejmiku Marta Mordarska (nagrodę odebrała Aneta Zębala), marszałek województwa Witold Kozłowski (nagrodę odebrał Mirosław Furmanek), wykonawca prac Krzysztof Gola, dyrektor oddziału Alior Bank Jacek Haberka.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Sławomir Stembelski, a o oprawę artystyczną zadbali wychowankowie wspólnie z opiekunami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski