Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla rolników

baja
- Tworzenie grup producenckich na terenie naszego powiatu jest ważne, ponieważ jest on w siedemdziesięciu procentach powiatem rolniczym. W ramach takiej grupy można pozyskiwać systematycznie środki finansowe na jej działalność z ARiMR. Są to kwoty wyższe niż dopłaty bezpośrednie - mówi starosta dąbrowski Krzysztof Karczmarski podsumowując szkolenie dla rolników, które odbyło się w Gręboszowie. W programie szkolenia zorganizowanego przez Powiatowy Zespół Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, poruszano zagadnienia dotyczące tworzenia się i funkcjonowania grup producentów rolnych. Można było m.in. dowiedzieć się, w jaki sposób zakłada się tego rodzaju spółdzielnię, jakie są prawa i obowiązki jej członków, jak należy prowadzić rachunkowość, a także na jakich zasadach pozyskuje się środki zewnętrzne wspierające jej działalność. W spotkaniu uczestniczyło około 30 rolników z gmin Olesno i Gręboszów.

POWIAT DĄBROWSKI. W grupie Łatwiej

Kolejne już szkolenie o tej tematyce zaowocowało rosnącym zainteresowaniem taką formą organizowania produkcji. Zebrała się grupa rolników zainteresowanych założeniem grupy producentów zbóż i roślin oleistych. Obecnie przedsięwzięcie jest na etapie opracowywania planu produkcji. Ostatecznie zarejestrowanie się grupy wymaga jeszcze wielu szczegółowych ustaleń i spełnienia licznych formalności. Zdaniem Anny Morawiec, kierownika Powiatowego Zespołu MODR w Dąbrowie tego rodzaju zrzeszenia rolników to szansa dla rozwoju ich gospodarstw. - Gospodarstwa na naszym terenie są zbyt małe, by sprzedawać wymaganą przez Agencję Rynku Rolnego ilość zboża. W grupie byłoby to dla rolników łatwiejsze. W przypadku produkcji roślin oleistych pojawiają się szanse na ich zbyt w związku z produkcją biopaliw. Poza tym uprawa rzepaku była kiedyś popularna na terenie Powiśla i sporo osób ma w tym doświadczenie. Wreszcie zakup środków ochrony roślin, czy maszyn rolniczych byłby znacznie korzystniejszy w grupie - podkreśla Anna Morawiec.
Rolnicy, którzy byliby zainteresowani założeniem grupy producentów mogą liczyć na szeroką pomoc pracowników MODR w przygotowaniu dokumentów wymaganych do rejestracji, opracowaniu planów rozwoju czy załatwianiu wymogów formalnych w Urzędzie Marszałkowskim. Mogą także korzystać z pomocy finansowej, fundusze wypłacane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski