Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Krakowem powstanie nowoczesna giełda rolna za setki milionów złotych. Obiekt ma mieć 15 ha powierzchni

Marcin Banasik
Marcin Banasik
- Nasz region znany jest z najlepszych ziem do uprawy w Polsce. Wśród grupy zawodowej mamy najwięcej rolników. Istniejąca giełda wciąż się udoskonala i odpowiada na potrzeby rynku - mówi Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic.
- Nasz region znany jest z najlepszych ziem do uprawy w Polsce. Wśród grupy zawodowej mamy najwięcej rolników. Istniejąca giełda wciąż się udoskonala i odpowiada na potrzeby rynku - mówi Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic. Archiwum
Proszowice wybrano spośród pięciu potencjalnych miejsc na giełdę. Docelowa powierzchnia inwestycji ma wynosić min. 15 ha. - Pod kątem lokalizacji jest to najlepszy wybór, ponieważ znajduje się w środku produkcji rolno-warzywnej naszego regionu - mówi Wojciech Rzadkowski, prezes Giełdy EK ROL w Proszowicach. To właśnie ten obiekt miałby być rozbudowany do końca 2030 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 300 mln zł z czego połowa miałaby pochodzić z funduszy unijnych.

To tutaj przyjeżdżają kupcy z całego regionu

Marszałek małopolski Witold Kozłowski o wyborze lokalizacji powiedział podczas budżetowej sesji sejmiku województwa. Wcześniej w raporcie przygotowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, na zlecenie Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich, wytypowano pięć potencjalnych lokalizacji giełdy: Igołomia, Polanowice koło Słomnik, Proszowice, Kraków, Książ Mały/Wielka Wieś.

- Cieszę się, że wybór padł na rozbudowę istniejącej już giełdy, na którą przyjeżdżają kupcy z całego regionu i Polski. Aktualnie jest tak, że wszyscy producenci jeżdżą z towarem do Krakowa. Z kolei kupcy również przyjeżdżają do Krakowa, żeby umówić się z rolnikami z Proszowic. Giełda w Proszowicach znacząco skróci łańcuch dostaw, bo producenci będą mogli sprzedawać warzywa i owoce tu gdzie je hodują - mówi Wojciech Rzadkowski.

Giełda to nie tylko wymiana towarów

Prezes Giełdy EK ROL podkreśla, że tutejsze gospodarstwa mają już rozbudowaną produkcję.
- Oprócz samej giełdy potrzebujemy centrum monitoringu badającego warzywa, owoce i ich choroby. Liczymy na zaplecze badawczo-naukowe, bo jeśli chcemy być konkurencyjni to obiekt ten nie może być tylko miejscem wymiany towarowej. To musi być instytucja, która wokół siebie gromadzi świat nauki, badania i szkolenia - dodaje Wojciech Rzadkowski.

Założenie jest takie, że nowa giełda rolna ma pełnić znacznie szerszy zakres usług niż aktualna giełda na Rybitwach. Wśród nich ma się znaleźć m.in. magazynowanie towarów, sortowanie i pakowanie, handel hurtowy i detaliczny, certyfikacja żywności, małe przetwórstwo, usługi szkoleniowe, e-biznes, miejsce na aktywność inwestycyjną.

Magdalena Opyd, rzecznik prasowy marszałka województwa małopolskiego podaje, że czas realizacji zadania uzależniony jest od różnych czynników związanych z procesem inwestycyjnym.

- Chodzi o takie czynniki jak: uzyskanie tytułu prawnego do nieruchomości, opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej, badania geologiczne terenu, uzgodnienia urbanistyczne, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, przeprowadzenie postępowania przetargowego i realizacja robót budowlanych zakończona oddaniem do użytkowania - mówi Magdalena Opyd.

Dla giełdy na Rybitwach inne przeznaczenie

Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, komentuje: - Rolnicy bardzo oczekują na nową giełdę rolną. Docierają do nas informacje, że dla obecnej giełdy na Rybitwach w Krakowie planowane jest nowe zagospodarowanie, realizacja na tym terenie nowych inwestycji. W regionie potrzebna jest nowoczesna giełda i dobrze byłoby, by udziały i nadzór na nią mieli przedstawiciele samorządu. Tak byłoby w przypadku realizacji giełdy z inicjatywy władz Małopolski mówił w marcu ubiegłego roku Ryszard Czaicki.

Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic wymieniając walory gminy przypomina, że Proszowice już od czasów Kazimierza Jagiellończyka mają tradycję jarmarków.

- Nasz region znany jest z najlepszych ziem do uprawy w Polsce. Wśród grupy zawodowej mamy najwięcej rolników. Istniejąca giełda wciąż się udoskonala i odpowiada na potrzeby rynku - mówi Grzegorz Cichy.

Kompleks handlowy na Rybitwach nie spełnia już oczekiwań

Jaki jest cel powstania nowej giełdy rolnej? W Urzędzie Marszałkowskim wyjaśniają, że to ma być wyjście naprzeciw oczekiwaniom małopolskich rolników i ogrodników, których celem jest usprawnienie obrotu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi i dostosowanie go do standardów europejskich.

W Urzędzie Marszałkowskim zaznaczają też, że "obecny Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie nie spełnia oczekiwań producentów owoców i warzyw, klientów hurtowych oraz wymagań nowoczesnego obiektu, na terenie którego odbywa się handel płodami rolnymi".

Giełda na krakowskich Rybitwach zajmuje 7,5 ha. "Jest już archaicznym miejscem z fatalnymi warunkami do handlu i brakiem miejsc do parkowania. Ze względów infrastrukturalnych i komunikacyjnych teren ten jest mało atrakcyjny i transport samochodów ciężarowych do miejsca handlu jest utrudniony a możliwość rozbudowy bądź przebudowy ograniczona. Ponadto giełda ulokowana jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu dla inwestorów i podlega presji deweloperów więc nie można mieć pewności, że obiekt ten w perspektywie czasu będzie spełniał swoją funkcję" - dodają w Urzędzie Marszałkowskim.

Ponad 126 tysięcy gospodarstw rolnych w Małopolsce
Według ostatecznych wyników Powszechnego Spisu Rolnego z 2020 roku (dane Głównego Urzędu Statystycznego), liczba gospodarstw rolnych w województwie małopolskim wyniosła 126,7 tys.

Według danych z Banku Danych Lokalnych w województwie małopolskim odsetek osób pracujących w Sekcji A "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" w 2021 r. wynosił 7,9 proc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pod Krakowem powstanie nowoczesna giełda rolna za setki milionów złotych. Obiekt ma mieć 15 ha powierzchni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski