Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczucin - ośrodek z tradycjami handlowymi

BAJA
Szczucin to miasto o tradycjach handlowych sięgających najdawniejszych lat, z uwagi na położenie nad Wisłą. Istniał tu port flisacki, spławiano zboże i drewno. W pierwszej połowie XIX wieku działał w Szczucinie "przykomorek" celny.

W okresie międzywojennym funkcjonował plac targowy, na którym co tydzień odbywały się jarmarki. Jak pisze w monografii Szczucina Krzysztof Struziak, na Rynku ustawione były drewniane stragany, kobiety wiejskie siedziały bezpośrednio na ziemi, gdzie miały poukładany sprzedawany towar: warzywa, owoce, nasiona, groch, fasolę itp. W dni targowe wychodzili na Rynek ze swoimi wyrobami także rzemieślnicy, można było zamówić ubranie i buty na miarę, czy zjeść kiełbasę na gorąco. Na obecnym tzw. Małym Rynku znajdowało się miejsce handlu drobiem, jajkami i królikami. Położony na terenie przygranicznym Szczucin miał również powiązania gospodarcze z Królestwem Polskim. Wisła była wprawdzie rzeką graniczną, ale nie przecinała całkowicie naturalnych powiązań gospodarczych, a w pewnym sensie stanowiła arterię komunikacyjną, łączącą te dwie części dawnej Polski. Szczucin, położony stosunkowo blisko Tarnowa i linii kolejowej odgrywał dużą rolę w handlu tranzytowym.
Przez komorę celną w Szczucinie przechodziły z Królestwa do Tarnowa poważne partie nierogacizny, a do Niemiec gęsi, pierze i jaja. Ryby ze Szczucina transportowano do Krakowa i innych miast galicyjskich, dziczyznę do Wiednia, mięso wołowe i cielęce do Wiednia i na Węgry.
Obecnie szczucińskie jarmarki odbywają się w środy i soboty. Do Szczucina przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy gminy i Powiśla Dąbrowskiego, ale również sąsiednich województw - świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ponadto w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się tu giełda zoologiczna, a w poniedziałki, środy i piątki prowadzony jest skup żywca.
Plac targowy zarządzany jest przez gminę, która w ostatnich latach wprowadziła tu pewne udogodnienia - wykonano kanalizację burzową i nawierzchnię na odcinku ul. Targowej. Teraz gmina chce położyć asfaltową nawierzchnię i kostkę brukową od strony lasu do ul. Targowej oraz wyposażyć plac w kanalizację burzową i sanitarną, a także zainstalować nowoczesne oświetlenie i toalety.
Gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie realizacji tych zadań ze środków Unii Europejskiej w ogłoszonym przez Marszałka Województwa Małopolskiego konkursie, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Rewitalizacja placu planowana jest w przyszłym roku.
(BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski