18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła nie jest bezimienna - ma patronkę

EKT
Anna Opalska w ( środku) w roli bł. Salomei FOT. EWA TYRPA
Anna Opalska w ( środku) w roli bł. Salomei FOT. EWA TYRPA
CEREMONIA. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Skale od soboty ma patronkę - błogosławioną Salomeę.

Anna Opalska w ( środku) w roli bł. Salomei FOT. EWA TYRPA

- To największe święto w historii naszej szkoły - mówi Dariusz Ziarkowski, dyrektor Gimnazjum, do którego uczęszcza 298 uczniów. Oni dobrze znają historię związaną z bł. Salomeę, założycielką miasta. - Jej zasługi poznawaliśmy na lekcjach historii. Były też konkursy wiedzy o patronce i przygotowywane różne projekty - informują Łukasz Musiałek i Wojciech Siwek, uczniowie trzeciej klasy. Ich kolega Krzysztof Bień uczestniczył w konkursie historycznym. - Zdobyłem dziesiąte miejsce, bo pomyliłem się w kilku datach - powiedział nam Krzysztof.

Dzięki konkursom i lekcjom historii o patronce więcej dowiedziały się też pierwszoklasistki: Roksana Cyganek, Wioletta Woźniak i Anna Zdybał. Wszystkie dojeżdżają z okolicznych miejscowości, ale nie żałują, że wybrały tę szkołę, bo jest w niej bardzo fajna atmosfera. Podczas uroczystości uczniowie przygotowali przedstawienie o Salomei, w rolę której wcieliła się Anna Opalska. S

alomea, córka księcia Leszka Białego i Grzymisławy, po śmierci męża Kolomana, króla Rusi Halickiej, postanowiła swoje życie oddać Bogu. W Zawichoście zamieszkała w założonym przez jej brata Bolesława Wstydliwego, pierwszym w Polsce klasztorze klarysek. Potem przeniosła go do Grodziska koło Skały. - Uczniowie wiernie oddali życiorys Salomei. Przetrwał on od średniowiecza. Myślę, że nie było godniejszej kandydatki na patrona szkoły niż, bł. Salomea, która jest fundatorką Skały. Można było nadać imię Jana Pawła II, ale dwie szkoły w Skale noszą imię Ojca Świętego. Wskazywany przez niektóre osoby Józef Piłsudski gościł w Skale w 1914 r., ale to nie powód aby był patronem, chociaż dla Polski miał duże zasługi - uzasadnia swoje stanowisko Piotr Trzcionka, historyk, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami.

Tak samo uważa Jolanta Penkala, przewodnicząca Rady Miejskiej, która cieszy sie, że placówka edukacyjna nie jest już bezimienna. Poza tym Salomea jest jedną z niewielu kandydatów nie budzącą żadnych wątpliwości: - Był też pomysł nadania imienia Unii Europejskiej ale uznaliśmy, że patron powinien mieć ścisły związek z naszą miejscowością i dokonania na rzecz Skały. Salomea jest trwałym filarem Skały. Swoim życiem i działaniem łączy wartości chrześcijańskie oraz ludzkie.

Obchodzony właśnie rok bł. Salomei przybliża jej zasługi. -Mieszkańcy też oddali jej honor, stawiając pomnik w pobliżu pomnika Jana Pawła II - mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały. Przypomnijmy, rok bł. Salomei trwać będzie do listopada.

Ceremonia nadania imienia Gimnazjum zakończyła się odsłonięciem i poświęceniem przez bp. Kazimierza Ryczana tablicy pamiątkowej przy wejściu do szkoły oraz w holu - obrazu przedstawiającego bł. Salomeę, namalowanego przez Karolinę Żurek, uczennicę trzeciej klasy.

(EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski