Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Edukacji i Pracy w powiecie krakowskim. Elastyczne podejście do zatrudnienia. Bezrobotni i pracodawcy weryfikują potrzeby i możliwości

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Młodzież dyskutowała z pośrednikami pracy na temat wyobrażeń o swoich zawodach i oczekiwaniach wobec pracodawców
Młodzież dyskutowała z pośrednikami pracy na temat wyobrażeń o swoich zawodach i oczekiwaniach wobec pracodawców Barbara Ciryt
Bezrobocie w powiecie krakowskim na koniec maja 2023 r. sięga około 5 procent. I to utrzymuje się od pewnego czasu. A pośrednicy z Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, agencje pracy, pracodawcy próbują aktywizować bezrobotnych. Dlatego w Skawinie w Vanta Business Center zorganizowano Targi Edukacji i Pracy pod hasłem "Wiosna na rynku pracy". W jednym miejscu spotkali się pośrednicy, bezrobotni i pracodawcy.

- Dziś bezrobotni szukają pracy pod swoje potrzeby, elastycznego podejścia do możliwości rodzinnych np. przerwy w pracy i konieczności odebrania dzieci z przedszkola. Szukają pracy w okolicy zamieszkania, liczą czas dojazdów, kalkulują, czy opłaca im się praca gdzieś, gdzie tracą długie godziny na stanie w korkach. Pracodawcy też muszą wykazać się zrozumieniem - mówi Małgorzata Liburska, wicedyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Głos młodych na targach pracy

Atutem targów było to, że do spotkań, wspólnych rozmów na temat rynku i oczekiwań przyszłych pracowników zaproszono przedsiębiorców oraz młodzież z miejscowych szkół ponadpodstawowych. Przyszli przedstawiciele samorządów uczniowskich, młodzież ze skawińskiego LO oraz Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych. Były dyskusje na temat szans i zagrożeń z wejściem kolejnych roczników młodzieży na rynek pracy.

- Chcieliśmy usłyszeć głos młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Ich uwagi, wyobrażenia o pracy, oczekiwania związane z edukacją i przełożeniem na sytuację zatrudnienia i możliwościami pracy w swoich wymarzonych zawodach. To łączenie szkoły z rynkiem pracy jest istotne, bo chodzi o to, żeby edukacja odpowiadała na sytuację na rynku - mówi wicedyrektor Małgorzata Liburska.

Młodzi mieli na targach w Skawinie panel dyskusyjny, warsztaty dotyczące budowania kariery. To nie wszytko, bo targi to także czas poświęcony bezrobotnym, którzy pojawiali się na targach.

Bezrobotni dyskutują z pracodawcami

Jak wylicza Marcin Nowak, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego w całym powiecie jest obecnie 4776 osób bezrobotnych, z czego połowa to długotrwale bezrobotni i to są głównie osoby powyżej 30 roku życia.
Pośrednicy pracy nie mają wątpliwości, że część z bezrobotnych nie jest zainteresowana szukaniem pracy, ale ci którzy pojawiali się, mieli okazję spotkać się z pracodawcami.

- Rozmowy na targach są cenne, bo możemy swobodnie rozmawiać, bez stresu jak na rozmowach kwalifikacyjnych, przedstawić swoje oferty. Były możliwości rozwiania wątpliwości przyszłych pracowników lub zwrócić uwagę na ich potrzeby. Bezpośrednie spotkania na targach dają szansę lepszego poznania kandydatów na pracowników - mówi Piotr Wołtosz, reprezentujący firmę JanBox, producenta opakowań.

Kogo szukają przedsiębiorcy?

Na targach wywieszono także oferty pracy, a były wśród nich: pracownik budowlany, murarz, operator frezarki, montaż zabudowy pojazdów, pracownik gospodarczy, bufetowa, fryzjerka, sprzedawca, kucharz. Pośrednicy wskazują, że jest też sporo ofert dla handlowców i coraz częściej pojawiają się oferty ze szkół poszukujących nauczycieli konkretnych specjalizacji.

- Często nauczyciele nie zgłaszają się, a szkoły proszą o zaświadczenie weryfikujące te poszukiwania. Wówczas placówka może zatrudnić nauczyciela, który może uzupełnić swój etat lub dokształca się jeszcze w danym kierunku - mówi Małgorzata Ludwik, pośrednik pracy w skawińskiej fili UPPK.

Marcin Nowak z UPPK zwraca też uwagę na fakt, że targi pracy pozwalają zapoznać bezrobotnych oraz przedsiębiorców z ofertami urzędu pracy. Obecnie jest czas podsumowań siedmioletnich projektów związanych z dofinansowaniem miejsc pracy, wyposażenia, wsparciem nowych działalności. A także informacje o nowych wnioskach, które UPPK składa, żeby pozyskać wsparcie dla pracowników i przedsiębiorców.

Wejście poszukiwany na pola agatowe w Rudnie

Poszukiwania agatów w Rudnie. Rozegrano mistrzostwa wśród 20...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski