MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarpany

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Nogi pręgowane jak u zebry, ciemna smuga wzdłuż grzbietu. Niski wzrost i zjeżona grzywa. Tak wyglądały tarpany, ostatnie dzikie konie Europy. Teoretycznie wciąż są, tylko zwierzaki bardzo przypominające dawne tarpany.

W XVIII w. do zwierzyńca Zamojskich trafiają ostatnie dzikie tarpany schwytane w Puszczy Białowieskiej. Tam przeżyły sto lat, ale finansowa mizeria magnackiego rodu doprowadziła do likwidacji hodowli. Koniki rozdano okolicznym chłopom, którzy zaczęli je krzyżować ze swoimi zwierzakami. I to był definitywny kres gatunku.

Tuż po I wojnie światowej zaczęto skupować mieszańce najbardziej zbliżone do oryginału i krzyżować między sobą. Po kolejnej wojnie dzieło kontynuowano w Popielnie, najbardziej odludnym zakątku Mazur. Konie aparycją i zachowaniem przypominają dziki oryginał. Ciężko nazwać je tarpanami, bo to tylko dzieło genetyków. Mówi się dziki konik polski, myśli tarpan.

Niestety, turyści niszczą wysiłek naukowców. Karmią zwierzaki czekoladą, chipsami i drożdżówkami. Na takiej diecie ciężko zachować dzikość obyczajów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski