Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren dawnego niemieckiego obozu Płaszów został posprzątany. Teraz czas na „Szary Dom”

Anna Agaciak
W „Szarym Domu” zwiedzający mogliby poznać historię obozu
W „Szarym Domu” zwiedzający mogliby poznać historię obozu FOT. ANNA KACZMARZ
Podgórze. Kolejny etap porządkowania dawnego obozu koncentracyjnego zakończony. Gmina Żydowska stara się, aby „Szary Dom” przy ul. Jerozolimskiej 3, w którym mieścił się obozowy karcer, został Izbą Pamięci.

Wykonawca prac porządkowych na terenie dawnego obozu wysypał dolomitem główne drogi i rozprawił się z chwastami na placu apelowym – teraz został on wysypany żółtym żwirem.

­ – Postanowiliśmy nie wykorzystywać chemii do walki z roślinnością – zaznacza Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

– Ponieważ ten sposób wywołał mnóstwo kontrowersji, wykonawca rozłożył w tym miejscu specjalną membranę zabezpieczającą plac przed zakorzenianiem chwastów. Dodatkowo została tam też zastosowana mocniejsza agro­włóknina i wysypana dodatkowa warstwa dolomitu.

Pozostało jeszcze ustawienie tablic informacyjnych, pozwalających ustalić, co znajdowało się w danej części obozu. Gdzie były baraki, gdzie warsztaty, a gdzie miejsca zagłady. Niemcy, likwidując płaszo­wski obóz w 1945 roku, zniszczyli przecież wszystkie zabudowania.

Z dotychczasowych efektów prac zadowolony jest Tadeusz Jakubowicz, prezes krakowskiej Gminy Żydowskiej. Zaznacza, że trzeba jeszcze odwodnić podmokłą część obozu. – Mam nadzieję, że uda się to przeprowadzić w przyszłym roku­ i to pod okiem przedstawicieli gminy żydowskiej, na wypadek odsłonięcia na tym terenie ludzkich szczątków – mówi prezes.

Krakowska Gmina Żydowska ma plany, aby w Szarym Domu, zlokalizowanym obok wejścia na teren obozu (ul. Jerozolimska 3), urządzić Izbę Pamięci. „Szary Dom” to dawny karcer obozowy i katownia SS. Budynek ten do roku 1939 był siedzibą żydowskiego Bractwa Pogrzebowego (Chewra Kadisza).

Budynek „wystąpił” w filmie „Lista Schindlera” jako dom komendanta obozu Amona Götha. Obecnie jest w zasobach Zarządu Budynków Komunalnych Miasta Krakowa. Zamieszkuje go kilka rodzin.

Według Tadeusza Jakubo­wicza, historia domu sprawia, że jest idealnym miejscem, w którym turyści z całego świata mogliby poznać historię obozu KL Płaszów.

W Izbie Pamięci byłoby też miejsce poświęcone mało znanemu bohaterowi Mieczysławowi Pemperowi. Pomógł on Oskarowi Schindlerowi ocalić od zagłady 1200 Żydów. Pemper był więźniem, tłumaczem w obozie płaszowskim u komendanta obozu Amona Götha. Przekazał informację o planowej zagładzie Oskarowi Schindlerowi. Po wojnie Pemper był świadkiem w procesach nazistowskich zbro­dniarzy wojennych w Polsce, m.in. w procesie Amona Götha.

W magistracie dowiedzieliśmy się, że rozmów na temat przeznacznia „Szarego Domu” na Izbę Pamięci jeszcze nie było. W Wydziale Mieszkalnictwa zarejestrowano natomiast dwa wyroki orzekające eksmisję rodzin z tego budynku – jedna opuściła już lokal, druga oczekuje na realizację wyroku eksmisyjnego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski